PDA

Zobacz pełną wersję : mieszkanie dla jaszczurki



Tomasz Jankojć
15-04-2012, 14:44
Kończę budować domek na leśnej działce. zanim zacząłem budowę gnieździły się tam jaszczurki. Posadziłem im irgę, zostawiłem troche piachu z wykopów i naniosłem kamieni. Przeniosły się do mieszkania zastępczego bez oporów. Teraz muszę w końcu posprzątać i zrobić wejście na taras. Proszę o radę jak urządzić ok. 2 m kwadratowe powierzchni, aby jaszczurki były zadowolone i zostały. Pytatnia:
1. termin zmiany kraiobrazu - aby nie zaszkodzić
2. chętnie siedzą w kamieniach - czy mają ulubiony gatunek kamienia?
3. czy ma być pojemnik z wodą - w grę wchodzi okres maj - listopad?
4. czy piach to dobre rozwiązanie?
5. Czy mają ulubione ryśliny - typ roślin?
6. może jakieś strony www? Nie jestem hobbystą i chyba nie będę, ale chciałbym zrobić dobrze jaszczurom - pozdrawiam

minok
16-04-2012, 02:13
A co to za jaszczurki?

Tomasz Jankojć
16-04-2012, 07:11
Wg. zdięć w Internecie to zwinki

dr Robert
16-04-2012, 07:19
To piękny pomysł. problem rzeczywiście polega na tym czy były to żyworódki czy zwinki, bo mają troszkę inne potrzeby. Zmian typu przesuwanie ziemi nie nalezy robić w zimie, ale raczej gdy jaszczurki są aktywne, najlepiej wiosną. Zwinki bardzo lubią wszelkie pagórki, najlepiej sterty kamieni, trochę przysypane ziemią i porośnięte niezbyt gęstą trawą niekoszoną z miejscami osłoniętymi na wygrzewanie się w słońcu. Wszelkie krzaczki co 1-3 metry też mile widziane, zapewniają bezpieczeństwo. Woda oczywiście też może być, ważne aby wejście na ląd było łagodne. Ogólnie powinien to być teren troszkę "zapuszczony", zwierzęta nie lubią miejsc zbyt zagospodarowanych.

42d3e78f26a4b20d412==