PDA

Zobacz pełną wersję : Które jaszczurki można trzymać razem -doświadczenia???



dolores
06-05-2012, 11:45
Witam wszystkich serdecznie!! Właśnie zabieram się za budowę terra dla jaszczurek.... Mam sporo miejsca (szer:1,30m; gł:0,80m wys:1.60m)chcę je zaadoptować dla moich nowych podopiecznych, z tym że chciałabym mieć kilka gatunków razem (no powiedzmy 2-3), czy ktoś ma może doświadczenia w tej kwestii???

mark0wy
06-05-2012, 11:52
No to piekne terra bedzie :)
Z jednej strony to fajnie miec w jednym terra "zoo' z drugiej strony lepiej chyba zrobic kilka osobnych terra jednogatunkowych.
Chodzi mi o problemy z "zgraniem" zwierzakow, problemy z konkurowaniem o pokarm itp.
Pewnie chcialbys jednak uslyszec konkrety.
Moze bazyliszki.
Choc ja na Twoim miejscu nabyl jakis harem bazyliszkow (Basiliscus vittatus czy Basiliscus basiliscus), beda tam mialy pelen wypas :))))))))
Pozdrawiam
Mark0wy

dolores
06-05-2012, 11:59
A co myślisz o agamach, masz może jakieś "konkrety" na ich temat?? A tak poza tym to właśnie się zastanawiam od czego zacząć moją gadologię....:) tj. z czym sobie poradzę...., bo warunki są i aż szkoda ich nie wykorzystać.
Dzięki za posta Dolores

MareQ
06-05-2012, 12:11
szczeżę odradzam Ci łączenia kilku gatunków "pod jednym dachem" (chodzi oczywiście o terra :) Jeżeli masz tyle miejsca ile piszesz to weś poprostu zrób 2-3 mniejsze terra :)

Black
07-05-2012, 04:54
Ciezko pogodzic kilka gatunkow w jednym terra:( Sam nad tym siede i kombinuje na upartego co tu wsadzic do jednego terra razem? Takie laczenie moze powodowac walki o terytorium, pokarm, dominacje, jeden gatunek moze zjesc drugi i co tez jest wazne to choroby:/
Rzeczywiscie terrarium moglo byc piekne tymbardziej ze takie duze:) To co moge Ci zaproponowac to polaczenie Felsum Madakaskarskich z Anolisami Zielonymi i do tego ewentualnie cos z Rzekotek czy Drzewolazow (te ostatnie potrzebuja niska temp. co w przypadku dwuch pierwszych gat. jest na odwrot, ale przy takiej wysokosci? Moze to sie udac) W takim duzym terrarium mozes sprubowac stworzyc maly las tropikalny obsadzajac go gesto roslinami ktore lubia cieplo i wilgotno co tez pozwoli na pochowanie sie jaszczurek w srod roslinosci.

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City
gg1653654

...:James:...
07-05-2012, 10:52
Można trzymać razem agame błotną i legwana zielonego one mają najbardziej zblizone do siebie warunki ale to terra nie wystarczy legwanowi...
Albo samą agame i świerszcze :D

jUngel
07-05-2012, 13:16
Niepolecałbym bazyliszków dla początkującego!
Może kilka legwanów 2 albo samca i 2 samiczki
musisz troszkę poczytać i sam dojść co chcesz hodować :))
Powadzenia !!

AGAM
07-05-2012, 13:51
Drzewołazy i jaszczurki to chyba niezbyt dobre połaćzenie. Wydaje mi się że felsuma mogłaby potraktować je jako pokarm. A w wypadku felsumy madagaskarskiej poleciłbym raczej anolisy kubańskie. Ja osobiście trzymałem razem toke i agamy błotne i wszystko było OK. Też możesz tego spróbować. Poza tym jeśłi masz dość pieniążków to moze agamy kołnierzaste i brodate. Mogą też być legwany hełmiaste lub bazyliszki. Terra jest też super dla nadrzewnych dusicieli (np. Corallusy). Jest na tyle duże że bardzo dużó może "pomieścić". Możesz też zrobić coś w rodzaju lasu i kupić kilka mniejszych gatunków (np. holaspisy, anolisy zielone, gekony domowe, felsumy gruboogownoe lub dubie, legawnki malachitowe, jakieś małe rzekotki itp.). Dodatkowo obsadzić terra gęsto roślinkami i będzie pięknie :-) Tylko mały problem przy kontroli osobników i odnajdywaniu jaj :-) Ale myśle że warto by było.

mark0wy
07-05-2012, 14:23
Nie polecam
Sam stracilem w ten sposob 6 rzekotek.
Trudno zapewnic wszystkim zwierzakom, pokarm.
Konkurencja miedzygatunkowa jest zbyt duza.
To nie natura, gdzie pokarm jest prawie, ze w nieograniczonejj ilosci.
Trudno bedzie kontrolowac, czy wszystkie zwierzeta maja pod dostakiem zarcia.
Przewiduje, ze bedziesz sie cieszyla tym rajem przez kilka tygodni, potem zaczna znikac zwierzeta.
Wydaje mi sie, ze hodowla w jednym terra kilku gatunku jest rzecza nieslychanie trudna.
Musisz hodowac wiele pokarmu, ktory moze caly czas w nadmiarze przebywac w terra.
Swierszcze z wiadomych powodow odpadaja.
Ja na Twoim miejscu albo zrobil jednogatunkowe z kilkoma osobnikami (np. bazyliszki) albo dwa terra.
Sam probowalem polaczyc anolisy z rzekotkami w terra 155x85x45 z miernym skutkiem. Rzekotki przegrywaly konkurencje pokarmowa z anolisami i mimo dokarmiania musialem sie z nimi pozegnac.
Dobrym pomyslem jest urzadzenie zbiornika wodnego i trzymanie w gornych partiach np anolisow a w wodzie traszek.
Zupelnie inny pokarm, inne rejony terra zajmuja.
Pozdrawiam
Mark0wy

ademar
11-05-2012, 06:59
dlugoogonowe i teczowe jak narazie sobie nic nie robia ( sa 2 godz razem ) .

POZDRAWIAM ADEMAR

minok
14-05-2012, 02:38
Mozna trzymac razem np. scynka berberyjskiego i tarczowca zóltogardłego ale w takim terrarium na te 2 jaszczurki będzie się marnowało duzomiejsca.

Looo
23-05-2012, 11:46
Ja znam terrarium w ktorym zgodnie przebywaja:gekony lamparcie, szyszkowiec, agamy czerwonoglowe+mloda agama blotna(ale jest chowu "pół wolnego"-i wszyscy zyja zgodnie, a jesc dostaja osobno "z reki", wiec wszystko jest pod kontrola-tyle ze tamto terra jest duzo mniejsze.Fakt faktem-te gatunki sie nie zabijaja.

42d3e78f26a4b20d412==