PDA

Zobacz pełną wersję : herpetologia



Vivien
15-03-2013, 12:38
CZy jest wam wiadomo w jaki sposób można dokrztałcić się w zakresie herpetologii? Chodzi mi o to, że nigdzie nie znalazłam na żadnym z wydziałów naszych polskich uczelni żadnej wzmiance nt zajęć z herpetologii. Spotyka się przecież ludzi z tytuami naukowymi z dziedziny herpetologi. ja oni je uzyskują? Za granicą? A może znacie jakąś jednostke dydaktyczną w programie której znajduje się herpetologia. Nie chodzi mi o studia Biologiize specjalizacją herp. bo to byłoby zbyt piękne aby było prawdziwe. Ale coś w tym stylu..

morda
15-03-2013, 13:00
Za granicą albo sami robią jakąś specjalizację. Chyba....

salamandra
16-03-2013, 12:58
Przyłączam się do pytania. Chociasz, pani od biologia(która mnie uczyła) mówiła, że stydjuje się biologie a potem wybiera się specjalizacje czy jakoś tak.

..::::SALAMANDRA::::..

morda
16-03-2013, 13:40
W Polsce chyba nie ma żadnej Katedry Herpetologii. Mamy za mało gadów. Może w Łodzi - tam jest Katedra Zoologii Kręgowców.
Dołączam się do pytania bo sam jestem ciekaw.

Vivien
17-03-2013, 10:52
W łodzi mieszkam i niestety nic z tego a studiując biologię i wybierając jedyną przystępną specjalizacje zwiazana z zoologia jak biologia środowiskowa zoologi jest tam dość mało o o herpetologii...hmmm ciezko mowic

Janosek
17-03-2013, 11:16
mój ojciec studiował biologie a nastepnie specjalizacja.... ale mało wie o gatunkach "egzotycznych".....

celtic
20-03-2013, 00:27
Witaj !
Myślę, że w tej kwestii powinnas sie skontaktowac z dr Jarkiem Zajączkowskim lub dr Robertem Maślakiem. Ich adresy znajdziesz w spisie terrarystów (patrz Wrocław)

Pozdrawiam :)

Madzi

Dark Raptor
20-03-2013, 00:39
Najlepiej z dr Robertem Maślakiem (Wrocław).
Polecam też Uniwersytet Warszawski (chyba trochę bliżej), w szczególności Zakład Ekologii (lubię go reklamować :)
Pod temat podchodzą badania ekologii gadów, a w tej chwili nie mamy studentów zajmujących się gadami. Dobrych tematów i miejsc do prowadzenia badań (raczej w Polsce - bo brak kasy) na pewno sporo się znajdzie.

PS. Pozdrawienia dla dr Roberta i jego "drużyny herpetologów" (nie miałem okazji się pożegnać).

dr Robert
20-03-2013, 13:19
Dziekuję Darku za pozdrowienia. Miło było dowiedzieć się czegoś o robaczkach i zobaczyć mazurską stację UW. Szkoda tylko, że mogłem być tam tylko kilka dni.

Najsilniejsze ośrodki badań herpetologicznych w Polsce to Kraków (UJ i Akademia Pedagogiczna) oraz mój rodzimy Uniwersytet Wrocławski. Tam jest szansa na badania płazów i gadów. W pozostałych ośrodkach pracują zwykle pojedyncze osoby związane z badaniami płazów i gadów. W herpetologii na poziomie studiów ważna jest samodzielna praca, umiejętność poszukiwania literatury, własnych pomysłów na badania; po prostu pasja. Żeby robić specjalizację trzeba mieć solidne podstawy z biologii. Wykłady związane z tą tematyką, o ile mi wiadomo, prowadzone są tylko na UJ (biologia płazów) oraz u mnie na UWr. (herpetologia). Są to wykłady do wyboru na studiach magisterskich. Oprócz tego jestem opiekunem Studenckiego Koło Herpetologów (to własnie owa "drużyna herpetologów" o kórej wspomniał Dark Raptor). Chyba to jedyne w Polsce takie koło, ale pewności nie mam. Nie zapraszam szczególnie serdecznie bo zwykle jest nadmiar chętnych osób, ale jeśli ktoś jest prawdziwym pasjonatem to znajdzie się dla niego miejsce. najpierw trzeba się jednak dostać na biologię.

Sułek
21-03-2013, 07:01
podpisuję się pod wypowiedzią Roberta z jednym uzupełnieniem:
na UJ w Krakowie na biologii jednak najsilniejszy obóz stanowią "płaziarze" - sceda po ś.p. doc Janie Rafińskim - Zakład Anatomii Porównawczej Kręgowców.
Zakład Etologii - porażka - nie ma szans nic na gadach zrobić bo nikt nie poprowadzi...
z ciekawszych opcji: zakład Fizjologii Zwierząt i prace hematologiczne na gadach, które od ponad 5 lat prowadzi tam prof. Dąbrowski
ale
jak napisał RM:
najpierw trzeba się jednak dostać na biologię,
co przy obecnym - paranoicznym systemie egzaminów (konkurs świadectw = debilne testy) nie jest już wcale takie łatwe jak kiedyś...
natomiast jeśli juz uda ci się dostać na biologię i udowodnisz , że jesteś pasjonatem w swojej dziedzinie - to nie ma wspanialszych belfrów na świecie :)))
jeśli jesteś z Krakowa lub będziesz przejazdem zapraszam do biofila na pogaduchy z cyklu: jak się dostać i jak przetrwać na biologii UJ :)))

morda
21-03-2013, 14:37
Ja mam zamiar iść na UŚ na biologię. Z tego co czytam raczej specjalizacji z herpetologii bądź arachnologii tam nie zrobie. :(

Sułek
22-03-2013, 01:54
ale będziesz miał dr Biczyckiego ! Nie bój się - zrobisz coś na gadach :))

Paganus
22-03-2013, 03:52
J ide na UWM ale raczej nic tam nie będzie w stylu herp i rachna :]

42d3e78f26a4b20d412==