PDA

Zobacz pełną wersję : Otylosc kamka



Sir_bonzo
23-05-2012, 19:12
Moja samica jemena (ok roczna) ostatnio strasznie przytyla-jest nabita jak balonik.Nie trzymalej jej z samcem. Karmiona swierszczami glownie plus owoce ,miod itp niczym tlustym. Co to moze byc?

dr Robert
24-05-2012, 00:54
Samica jest w ciąży (szczególnie jeśli ma zółte kropki na ciele). Samiec do złożenia niezapłodnionych jaj nie jest potrzebny. Było o tym na forum z tysiac razy, polecam archiwum.

Krzysztof.W
24-05-2012, 05:44
Sir_bonzo weź sobie to do serca co powiedział dr Robert i zrób na wszelki wypadek jakąś kryjówkę do zniesienia jaj dla swojej kamuni :).

Pozdrawiam.

Sir_bonzo
24-05-2012, 07:02
Dzieki!! Wnioskuje,ze nie ma sensu teraz laczenie jej z samcem... Zauwazylem tez,ze stracila apetyt ostatnio. Jaja wczesniej wykluczylem,gdyz przytyla baaaardzo szybko-nie docenilem jej chyba : ) Przez jakis czas przekopywala terrarium-ale od 2 dni spokoj.

dr Robert
24-05-2012, 07:50
Koniecznie pojemnik z wilgotną mieszanką pisaku i torfu !!! Brak pojemnika może skutkować zatrzymaniem jaj i śmiercią ! I dawać bardzo duzo wapna !!!

Kisiell
25-05-2012, 01:42
Sorki ze nie na temat kamka ale musze sie dowiedziec!!
A jaki duzy ten pojemnik musi byc i ile torfu a ile piasku no i jak bardzo wilgotny dla gekona lamparciego!!??(samica ma 18cm)
Dzieki za odpowiedz!

dr Robert
25-05-2012, 04:36
Jak wilgotne ma być podłoże trudno odpowiedzić precyzyjnie bo rzadko kto ma specjalne i dokładne urządzenia do mierzenia wilgotności. Ja robię to "na oko", podłoże nie powinno być mokre (w żadnym wypadku ociekające wodą !), ale lekko wilgotne (tak jak ziemia w doniczce dzień po podlaniu kwiatka). Jajo nigdy nie powinno bezposrednio stykać się z wodą ("udusi" się"). Są też magicy co pod spód podłoża do warstwy drenażu wkładają napowietrzacze akwarystyczne, co powoduje przepływ powietrza przez podłoże, bo najczęstszą przyczyną niepowodzeń w inkubacji jest właśnie "uduszenie się" jaj w zbyt wilgotnym, zbitym podłożu. Do inkubacji lepiej stosować podłoża w których dokładniej można ustalic proporcje wody.
Np.
1. przy piasku: 15-25 ml wody na 1 litr (ok.1600 g) piasku
2. przy vermiculicie (o ziarnach wielkości 4-7 mm) 150-200 ml wody na 1 litr (98 g) vermiculitu
3. przy vermiculicie (o ziarnach wielkości 2-3 mm) 300 ml wody na 1 litr (113 g) vermiculitu
4. przy Perlicie 50-150 ml wody na 1 litr (czyli 97 g) perlitu

Są to normy polecane dla gadów z miękkimi skorupkami jaj i jak widać dość rozciągniete. Natomiast dla żółwi i gekonów powino stosować się raczej podłoże nieco bardziej suche (z dolnej granicy tych norm, albo jeszcze suchsze).

dr Robert
25-05-2012, 04:39
Niestety nie mam normy dla torfu, ale pewnie dużo zależy od jego struktury. Uzupełniając odpowiedź: dla kameleona jemeńskiego jeśli stosuje się i piasek i torf to polecam 1:1, chociaż z powodzeniem inkubowałem w samym piasku (trzeba częściej kontrolować bo szybciej wysycha).

Kisiell
26-05-2012, 03:19
Dzieki za wszystkie podpowiedzi!!!

42d3e78f26a4b20d412==