PDA

Zobacz pełną wersję : Informacje o tilikwie scynkowej?



Double
09-07-2012, 12:30
objawiło się to to (w moim gadzim atlasiku piszą, że to scynk krótkoogonowy Trachysaurus rugosus, ale niewiem) jako nowość w Biofilu, 160zł za bodajże 15-stocentymetrowe młode. Czy ktoś wie, jakie to ma wymagania, i przede wszystkim, do jakich rozmiarów dorasta? (trachysaurus dorasta do 35cm, ale to może nie to samo) thx frok mountain.

Nook
09-07-2012, 13:00
a google.pl? napisz do Sułka może coś napisze na swojej stronce o nich, przynajmniej podstawowe informacje

Double
09-07-2012, 13:35
w google bieda, tylko jakies tabelki w jakis dzikich jezykach. niewazne. skrobne cos do biofila...

dr Robert
11-07-2012, 04:19
Wkrótce skorbnę opis. Tilikwa scynkowa to Tiliqua scincoides. Trachysaurus rugosus to scynk krótkoogonowy to jedna z najdroższych jaszczurek (ale są już pierwsze sukcesy w rozrodzie w Niemczech i USA), kosztuje ponad 20 razy drożej niż Tiliqua scincoides (w Czechach była oferta za 3500 zł (przy zakupie 4 młodych, przy pojedynczych ok. 4000 zł - a to znaczy, ze w Polsce kosztowałyby jakię 5-6 tysięcy ! Natomiast poczciwy Tiliqua scincoides rozmnaża się znacznie łatwiej. Jest żyworodny więc nie ma kłopotów z jajami. Scynk ten wymaga suchych terrariów, wysokiej temperatury (26-32 stopnie, pod lampą 35-40 stopni), UV, zjada w 60% pokarm mięsny (ślimaki, owady, noworodki, pokarm dla psów i kotów z puszki, kawałki wołowiny, jaja, jogurty) w 40% pokarm roślinny (owoce). Ulubionym pokarmem są ślimaki, skorupki rozgryza (młodym trzeba pomóc przy większych ślimakach), warto zamrozić na zimę większą ilość ślimaków. Dorasta do 50 cm, ma piękny niebieski język, wymaga więc jako dorosły sporych terrariów, tym bardziej, że jest gatunkiem naziemnym. U mnie w tej chwili 4 półtoraroczne młode siedzą w terra 60x80x40, ale jest to trochę mało miejsca. Wkrótce przejdą do takiego 130x60 cm. Niestety trudno odróżnić płeć, nawet u dorosłych łatwo o pomyłki. U młodych to całkiem niemożliwe. Dorosłe, a szczególnie samce potrafią się pogryźć, dlatego trzyma się samca z jedną lub kilkoma samicami. U mnie póki co nie zaobserwowałem konfliktów (może mam same samice ?). Moje są razem od poczatku i na razie jest zgoda. Jeżeli kosztują 160 zł to jest to naprawdę bardzo niska cena. Wkrótce bardzo szczegółowy opis.

42d3e78f26a4b20d412==