PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmazanie anolisow zielonych



Pawel Checinski
07-09-2012, 08:45
Mam problem!!!
Mam 2 samiczki anolisa zielonego i jednego samca.
Pierwotnie mialem tylko 1 samca i 1 samice, i wtedy bylo wszystko ok, samiczka skladala jajka (conajmniej 10) , udalo mi sie odchowac nawet kilka mlodych. Postanowilem dokupic jeszcze jedna samiczke,( to bylo przed wakacjami czyli ok 4 miesiecy temu). od tamtej pory nie widzialem u samca zadnych oznak zachowan godowych, nie mowiac juz o jajkach, ktorych po prostu nie ma!
Pytanie jest takie:
mozliwe ze to przez ta 2 samiczke w jakis sposob doszlo da zaniku zachowan godowych>>??
Spotkal sie ktos z podobnym problemem>>??
i jak ten problem rozwiazac >>??

ReBBy
09-09-2012, 05:55
Może samiec się zużył?

dr Robert
09-09-2012, 08:40
Może po prostu ma ochotę odpocząć.
Obniż na kilka tygodni temperaturę w terrarium (18-22 stopnie), skróć dzień , rzadziej spryskuj, dawaj mniej pokarmu, a po kilku tygodniach wyższa temperatura, wilgotność, silniejsze światło, dłuższy dzień, więcej pokarmu. I będą gody :).

Pawel Checinski
25-09-2012, 14:47
tak tez zrobilem, musze powiedziec ze gody sie zaczely, dzieki dr Robert.
Ale ciagle mam problem z tymi samiczkami, sa 2 i 1 samiec i ostatnio widzialem jak jedna samiczka (ta nowa) gonila ta stara, to bylo wlasnie w momencie gdy samiec "robil gre wstepna", a poza tym ta nowa samiczka ciagle spedza czas z samcem: śpią razem itp, a stara chowa sie po katach!? jast jakas rada na to? pwenie, ze pozbycie sie jednej samiczki rozwiazalo by problem, ale to jest ostatecznosc. Ktos mowil mi, ze dokupienie jeszcze 1 samicy rozwiaze problem, ze musi byc parzysta liczba. Co ty o tym sadzisdz?? da to cos?? czy wrecz przeciwnie??

dr Robert
26-09-2012, 00:54
Parzystość czy nieparzystość samic nie ma nic do rzeczy :))).
Trochę krótka ta przerwa zimowa, ale jak zaczęły godować to chyba wystarczy. Myślałem o 4-8 tygodniach.
Dokupienie kolejnej samicy może rozproszyć uwagę i zmniejszyć stres tej która teraz jest gnębiona. Drobna bieganina anolisów po terrarium jest normalna, ważne, aby samica słabsza również jadła i nie była goniona przez cały czas. Ani aby pozostałe jej nie gryzły. Wiele zależy od wielkości terra, także te słabsze powinny mieć dla siebie wygodne miejsce. jeśli terrarium jest małe, a wystrój skromny to lepiej trzymać tylko parkę. Jeśli większe można harem, ale stale warto obserwować czy nękanie nie ma charakteru stałego, czasem można zamontować np. dwie lamki, aby każda z samic miała oddzielne miejsce do ogrzewania się. Trudno ocenić na odległość czy ma tu miejsce jakieś totalne gnębienie czy zwykłe ustalanie hierarchii między samicami.

Pawel Checinski
27-09-2012, 11:15
moje terarium to 80/50/50. Mysle, ze dokupienie 1 samiczki nie zaszkodzi, juz nawet zamowilem w Biofilu. W kazdym razie dzieki za rady.
Ps
Dr Robert to: dr weterynarji czy medycyny?? Pytam z ciekawosci, jesli mozna oczywiscie!

dr Robert
27-09-2012, 13:48
Jak na anoliski to terrarium wystarczy.
Dr nauk biologicznych

Jaca16
03-10-2012, 13:58
ile cm mialy twoje anolisy gdy rozpoczely gody??

Pawel Checinski
08-10-2012, 08:57
ja kupilem juz dorosla parke, i w zasadzie po 2 tyg juz doczekalem sie pierwszego jajka!

Pawel Checinski
08-10-2012, 09:03
Niestety, ta jedna biedna samiczka zdechla! Zastanawiam sie czy ze starosci, czy moze cos innego. Wygladalo to nastepujaco: Dziwnie sie wybarwila: byla zielona w brazowe ciapki, i nie zmieniala koloru, do tego zrobila sie strasznie powolna i spedzala czas glownie na ziemi ,nie na galeziach. Trwalo to 2 dni, po czym nastepnego dnia rano juz nie zyla!

rafii
21-10-2012, 10:59
napisales ze zamowiles samiczke w Biofilu
pytanie:
*co to jest ten biofil ??
*jezeli to jest sklep to w jakim miescie ??

Lobi
13-11-2012, 12:47
http://biofil.pl w krakowie jest świetny najlepszy jaki widziałem chociaż bardzo mały

42d3e78f26a4b20d412==