PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie waranow???



Withelm
23-09-2012, 15:48
Ej czy mozna trzymac w jednym terarium 2 warany lub wiecje???(młode warany)??????????????????????/

koleś
24-09-2012, 01:52
zależy od gatunku i wielkości waranów
Stepowe można trzumać razem pod warunkiem że mają dużo miejsca, pokarmu i są tej samej wielkości, ale zawsze lepiej je poobserwować przez pare pierwszych dni

Gacek
24-09-2012, 03:16
I zeby to nie były 2 samce bo bedzie sie dzialo :D

Jarek
24-09-2012, 08:39
Przed tygodniem połączyłem dwa swoje warany stepowe-90 cm i 65 cm. Narazie żyją w zgodzie ale do karmienia muszę jednego wyjąć z terrarium , bo mniejszy miałby duże kłopoty.

Korgan
24-09-2012, 10:22
Piękne jaszczurki..... a tak z ciekawości w jak dużym terrarium żyją?

Withelm
26-09-2012, 01:26
ej wy macie moze jakies sposoby na rozpoznanie płci,czy to sie da tylko badaniamy uzogdnic:p

CURTUS
26-09-2012, 02:09
Witam :)
Po pierwsze - sugeruje aby zeczywiscie ta wieksza sztuka byla wyjmowana z terrarium w momentach karmienia...jednak nie w celu ochrony mniejszego przed "pobiciem"(tego mozna bedzie uniknac poprostu NAJPIERW podajac karme wiekszemu - ale to w przyszlosci ;) ) a w celu zastosowania diety - ten wiekszy osobnik jest baaaaaaardzo zatluszczony - zdecydowanie wymaga ODCHUDZANIA :/
Po drugie - gdy mowa o MLODYCH osobnikach - niema wiekszego znaczenia czy laczone beda samce,samice czy tez pary - waznym zeczywiscie natomiast jest to by starac sie dobrac osobniki o zblizonych gabarytach...
Po trzecie - plec warana stepowego dosyc latwo rozroznic juz nawet u 30-35cm osobnikow po obecnosci (w przypadku samca) u nasady ogona, wyraznego podwojnego zgrubienia(znajduje sie tam hemipenis - podwojny narzad kopulacyjny) , samiczki maja nasade ogona pozbawiona jakichkolwiek cech dodatkowych :)
Pozdrawiam :)

Withelm
26-09-2012, 10:53
Ej CURTUS mozesz moze mi mniejwiecjak pokazac jak wygłada te zgrubienie??????? i podaj numr gg jak masz:)dzeki

dr Robert
26-09-2012, 14:47
Powtwierdzam spostrzeżenie Curtusa. ten duży waran wymaga szybkiego odchudzenia, w przeciwnym razie nie ma po co rozpoznawać płci bo narządy rozrodcze i tak będa zatłuszczone na amen.

Jarek
26-09-2012, 17:05
Dziękuję za szybką i dogłębną analizę tuszy mojego warana, zwłaszcza w pozycji leżącej i na podstawie 1 zdjęcia. Co do jego diety , jest to ok. 2 letni 100% samiec, rzeczywiście ze skłonnością do tycia, karmiony jest raz na 7-10 dni, zjada wtedy 2 młode myszy lub 1 kurze jajo z niewielką ilością chudej wołowiny lub karaczany, świerszcze itp.+ prep. witaminowe, lampa UVB, częstę kąpiele i sporo ruchu poza terrarium. Mniejszy jest prawdobodobnie w tym samym wieku, odkupiłem go niedawno(3-4 miesiące) od "miłośnika" gadów z Wrocławia. Je przynajmniej 2 x więcej od większego kolegi i powoli zaczyna wyglądać jak waran.Niestety ma "wredny" charakterek i powoli myślę że niereformowalny.

czesiek
26-09-2012, 18:16
Zdjęcie jest na tyle dobre, ze wystarczy aby ocenić, ze waran jest za gruby. Jeżeli w istocie dostaje pokarm nie częściej niż raz w tygodniu to tłuszczyk mu się bierze chyba z powietrza :).

CURTUS
27-09-2012, 01:46
Kiepski zemnie fotograf... ale powinno byc widac "oso chozi" ;)
Najpierw zdiatko nasady ogona 30cm samczyka...

CURTUS
27-09-2012, 01:48
A teraz 57cm dziewczyna...

CURTUS
27-09-2012, 02:35
Jarku :)
Wybacz ale on naprawde jest baaardzo otluszczony...widac to dokladnie... - w/g mnie karmisz go prawidlowo (czestotliwosc)- jednak zastanow sie nad urozmaiceniem mu diety - proponowalbym myszy podawac co trzecie karmienie a pozostale dwa podac przemiennie rybe(moze to byc nawet surowy filet z ryb morskich) oraz owady(szarancza,drewniak,wielki swierszcz) - dodatkowo nalezaloby zapewnic zwierzakowi sporo wiecej ruchu - warany sa leniwe,jednak gdy zasiedlaja niewielkie terrarium moze u nich dochodzic(wbrew muskularnemu wygladowi) do zwioczenia miesni,sciegien a takze zwapnienia stawow oraz oslabienia koscca - na oko wsio bedzie oki a niestety zwierzak bedzie mial z wiekiem coraz wieksze problemy z poruszaniem sie... ten gatunek w naturze potrzebuje sporo sie nabiegac by zdobyc cosik do papusiania a i na jego karme b.zadko sklada sie cos "solidniejszego" niz bezkregowce , proponuje abys od czasu do czasu pozwolil mu na "myszkowanie po pokoju (zakladam z gory ze nie wypuscisz zwierzaka luzem jezeli nie bedzie po temu dogodnych warunkow...)
Pozdrawiam :)

42d3e78f26a4b20d412==