PDA

Zobacz pełną wersję : Żarłoczność kameleonów??



mafia4
25-09-2012, 16:52
Chce sobie kupic kameleona jemenskiego. Slyszalem, ze te gady sa strasznie żarłoczne i dosyć trudne w chodowli. Czy to jest prawdą i ile jeden osobnik je dziennie (i/lub w skali miesiaca)

xol
26-09-2012, 03:14
Mój je około 30 świerszczy tygodniowo.
Owszem są dość rudne w hodowli, szczeólnie z samiczkami bywają problemy. Nie polecane dla początkujących.

amarc
26-09-2012, 03:52
Potwierdzam żarłoczność. Jednak trzeba dodać, że w zależności od osobnika może on być wybredny co do wielkości pokarmu. Przykładowo jeden z moich bardzo niechętnie zapatruje się na średniej wielkości świerszcze, natomiast duże wcina chętnie. Inny z kolei je i średnie, i duże. Zatem około 30 tygodniowo można uznać za ilość w miarę prawdziwą, o ile mówimy o dużych/dojrzałych świerszczach.
Jeśli chodzi o trudność hodowli, to jakoś na polskich serwisach często jest podkreślane, że ten (i inne kameleony) nie jest polecany dla początkujących, bo są to gady trudne w hodowli. Na zagranicznych serwisach z kolei bardzo często spotykałem się z opiniami hodowców i w opisach, że, cytując z pamięci frazę z jednej ze stron, "prawie każdy mógłby go hodować". Jak wiele rzeczy, tak i trudność hodowli kameleonów jest pojęciem względnym. Nie jest to zwierzę typu kot dachowiec, dla którego, mówiąc z sarkazmem, starczy wystawić miskę z żarciem i gotowe. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki (tu w grę wchodzą głównie: oświetlenie, odpowiednia przestrzeń życiowa, higiena terrarium, spokój - głównie brak "wizualnych" bodźców z zewnątrz terrarium, woda, pożywienie, właściwa temperatura na dzień i noc), to zwierzę będzie czuło się dobrze. Poza tym kameleony są gadami BARDZO powolnymi, zatem generalnie nie ma co liczyć na to, że w ciągu każdej minuty coś się będzie działo. Czasem można czekać, czekać i czekać, a nic ciekawego w terrarium się nie dzieje. Wszystko zależy od danego osobnika. Podsumowując mój mały wywód o trudności hodowli, trudność tę można sprowadzić do cech hodowcy takich jak, samozaparcie, organizacja, charakter oraz dysponowanie CODZIENNIE odpowiednią ilością czasu na doglądanie kamków. Jeśli ktoś z natury rzeczy jest osobą dokładną, lubiącą porządek, po zapoznaniu się z potrzebami kameleonów i ich spełnieniu (w sumie dotyczy to także innych zwierząt) nie powinien mieć problemów z ich hodowlą.

mafia4
26-09-2012, 04:44
Dzieki wam bardzo juz teraz wiem, ze na poczatek nie mam sie co brac za kameleona (choc posiadam juz jednego gada), ale sa to niewatpliwie jedne z najpiekniejszych gadow.

Stat
06-02-2013, 10:00
Skąd bierzecie karmę dla Kameleonów Jemeńskich? Ja nie wiem czy kupować świerszcze czy założyć hodowle?

42d3e78f26a4b20d412==