PDA

Zobacz pełną wersję : kabel grzewczy a male terrarium



Jeronimo
24-08-2011, 09:34
Od niedawna mam kabel grzewczy w terrarium dla gekona lamparciego. No wiec mam male pytanie.. bo kabel ten mimo tego ze jest porzadnie zamontowany to wydziela bardzo duzo ciepla. Kabel mam zaczepiony pomiedzy dwiema szybami na dnie terrarium i przykryty korkiem kokosowym - zajmuje to polowe terrarium! - czesc mieszkalna jest juz nie podgrzewana.
Szyba sie mocno nagrzewa (i plaski kamien, na ktorym gekon lubi sie wygrzewac) i zastanawiam sie czy gekon moze sie oparzyc?.

Pozdrawiam
i prosze o szybka odpowiedz zanim ugotuje gekona albo zamarznie on w nocy :D

Leny
24-08-2011, 09:39
Najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie kabla do termostatu :)

Pozdrawiam
Leny

pepre
24-08-2011, 09:39
a jaka jest ta wysoka temperatura? czy ja jakos mierzyles? jezeli ta wysoka temperatura jest rzezywiscie za wysoka to gekon sam sobie znajdzie miejsce odpowiadajace mu termicznie.

Fryta
24-08-2011, 14:41
albo wyłącznik czasowy...

Jeronimo
26-08-2011, 10:52
pepre napisał(a):
>
> a jaka jest ta wysoka temperatura? czy ja jakos mierzyles?
> jezeli ta wysoka temperatura jest rzezywiscie za wysoka to
> gekon sam sobie znajdzie miejsce odpowiadajace mu termicznie.
>
>
no wiec temperatura mierzona przy dnie pogrzewanym wynosi ok. 34stopnie (mierzona centymetr nad szklem, pomiedzy byla kostka kokosowa)

Normalnie temperatura mierzona po srodku terrarium (terrarium dzieli sie praktycznie na dwie czesci - jedna to czesc podgrzewana a druga to czesc mieszkalna gdzie nie ma kabla i zarowki), pomiedzy lampa i domem gekona wynosi w dzien ok. 30pare stopni (zarowka + kabel) a w nocy ok. 28 stopni (sam kabel).
Temperatury te sa podane orientacyjnie poniewaz nigdy nie wlaczalem swiatla i kabla jednoczenie przez bardzo dlugi czas dlatego podaje ze ok. 30 stopni albo wiecej

Normalnie gdy nie mialem kabla to w najlepszym wypadu w dzien bylo ok. 28stopni a w nocy spadalo prawie do 20... tylko znowu trudno okreslic jaka temp. ma gekon w domu a jaka w miejscu gdzie w dzien sie swieci zarowka. Tak czy owak gekon byl malo aktywny.. wiec postanowilem zwiekszyc temperature i chyba z dobrym tego skutkiem. Tylko teraz nie chce przedobrzyc w druga strone.

dr Robert
27-08-2011, 02:51
A dlaczego chcesz w nocy ugotować tego gekona ? :)
To zwierzę z terenów suchych, półpustynnych (nawet do 2000 m n.p.m.). Tam bywają duże wahania dobowe gdy chodzi o temperaturę. Tak wysoka w nocy jest dla niego szkodliwa. Najlepiej 18-24 stopnie w nocy, w dzień powinien mieć miejsce gdzie jest powyżej 30 stopni (pod lampą). Kabel grzewczy może być, ale nie jest niezbędny (szczególnie w małych terrariach zupełnie niepotrzebny). W czasie krótkiego zimowania (dorosłe osobniki w dobrej kondycji) na miesiąc można w dzień obniżyć temperaturę do 15-20, a w nocy 10-15 stopni.

Jeronimo
27-08-2011, 13:02
bardzo dziekuje za odpowiedz!
ktos mnie poprostu wprowadzil w blad ze nie moze byc dyzych wahan temperatur :(

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==