PDA

Zobacz pełną wersję : Zmysły!



Double
05-10-2012, 13:22
bardzo mnie interesuja postrzeganie świata przez jaszczurki, a przede wszystkim przrez agamę brodatą :) ja na przykład zauważyłam że (przy obserwacji mojego Agamka): 1)widzą świetnie, ale tylko ruch 2)gwałtownie reagują na głośny dźwięk (tzrśniecie drzwiami, dzwonek do drzwi, odkurzacz) 3) mają b.dobrze rozwinięty smak (mój wibovit 'bobas' lubi, ale waniliowego nie tknie) 4) i widzą niektóre kolory, na przykład zobaczyłam że agamek atakuje lub liże lub dziobie (próbuje jakby zjeść czy co) kolor jasnoniebieski lub seledynowy (morski). przykładowo mam dywanik w ciemno i jasnoniebieskie pasy, na ciemne nie reaguje, jasne skubie, tak samo rzucil się kiedyś z paszczą na seledynowy nais na książce :|). niewiem czy moje obserwacje słusznie interpretuje. czy ktoś wie, czy jest jakaś strona/książka/artykuł o tym jak widzą i odczuwają świat jaszczurki??

PaWeL^
06-10-2012, 04:20
czesc

mój gekon:

-reaguje na włączenie, wyłączenie światla w terra - wyskakuje z kryjówki i wypatruje pokarmu :))
-kiedyś robilem doświadczenie laserem - chcial atakowac czerwony punkcik :d
-reaguje na dzwięk, szczególnie na dzwięk otwierającego sie pudelka z świerszczami
-wyczuwa obecnosc innych zwierząt (psa) gdy wyciągam go z terra :))

James
06-10-2012, 04:38
Jeśli chodzi o agamy błotne to moja agamka uwielbia srebrne żeczy jak tylko widzi pynsete prubuje atakować (przez to że świerszcze są z pynsety podawane) Gdy coś sie rusza to zaraz też chce atakować. Również wyczuwa bardzo dobrze inne zwierzęta (niewiem jak ludzi;) gdy wchodzi do pokoju z chomikiem podchodzi do klatki której z progu drzwi ja niewidzę.
Co do jej zmysłów były kiedyś problemy. Mianowicie:
Ona zawsze załatwia sie do wody i gdy niezdążyłem zmienić wody wraz kupalem, a ona wskoczyłą do basenu woda zeczeła sie ruszać i kupal też ona potraktowała go jak jedzenie. Ale z biegiem czasu jej to przeszło.
No i jak tylko widzi słoik albo pudełko po filmie do aparatu to zaraz przybiega do szyby bo wie, że żarcie idzie ;]

Withelm
06-10-2012, 04:59
ej wy karmicie swoje jaszcyrji z pencety?Bo jak staram sie mu podawac pokarm z reki(czasami z pencety)ale w wyjatkaowych sytuacja.Moj waran reaguje na dzwiek(np.swierszcy,otwierajacego terarium itp.)smak tez oczuwa nie brdzo przepada za watrubka i najbardziej lubi swierszce.

PaWeL^
06-10-2012, 05:49
czesc

ja staram sie wogóle nie podawac z ręki (z pensety wogóle) wole zeby sam sobie zapolowal na jedzoko :]

James
06-10-2012, 06:31
Ja podawałem z ręki ale niechciałem żeby sie przyzwycziła, a teraz biorę swierszcza z pynsety i wrzucam do terra. Ale ona sobie kojaży pynseta=żarcie.

PaWeL^
06-10-2012, 06:36
ja kiedys lapalem do pensety i nią wrzucalem do terra, ale kiedys nie zdąrzylem puścic świerszcza i słyszalem tylko jak ząbki mojej gekonicy "przejechaly" po metalu, naszczescie nic sie jej nie stalo :) od tego czasu wrzucam tylko lapkom świerszcze :]

Double
06-10-2012, 12:39
ja wkladam robale peseta uprzednio wyrywajac im tylnie nozki, igdy agamek je zlokalizuje, 'pomagam' mu polowac zapedzajac swierszcza w jego kierunku, szczegolnie gdy swierszcz jest bardzo duzy i szybki. czasem bez mojej pomocy po prostu nie 'trafia' i sie 'zniecheca'. mozna powiedziec ze polujemy razem, czasem to trwa nawet pol godziny :)

Nestor
06-10-2012, 16:11
po co mu wyrywasz nóżki?!?!?!?!

Double
07-10-2012, 03:44
wiem wiem, wszyscy tak reaguja na moje metody 'spowalniania' swierszczy :) wyrywam, bo inaczej swierszcz ganialby mi po calym terra a agamek moglby tylko marzyc zeby go zlapac (jest jeszcze malutki i nie poluje zbyt efektywnie). tfardym trzeba byc, nie mietkim!!!!!!!! nikt nie mowil ze terrarystyka to bezkrwawe zajecie

Withelm
07-10-2012, 04:59
siemkA
Ja swegmu wranowi tez wrzycam swierszce zywe by nanie zapolowa(naprawde cos fajnego) i wcele niyrywam i nuzek chyba ze jakos niechcacy;p.Moj waran jest tez jescze bardzo moły ale niema zdnych problemow z chwytanie swej ofiary, a ztego co wiem to agam jest szybsza i bardziej zwinna niz waran

Withelm
07-10-2012, 05:01
Ej dauble ty niewyyrywaj im nuzek tyklko lepiej zuc swierszcze tblisko agamy i tak zeby agama go widziałe(ona juz se poradzi);p

Double
07-10-2012, 10:25
no wlasnie tak robie, tyle ze agama chce go zlapac, a ten HYC i juz jest na drugim koncu terrarium i agama nie moze go 'trafic'

Arrow
07-10-2012, 10:45
witam,
w sklepie, w ktorym pracuje mamy kilka gatunkow jaszczurek kilkaset pajakow;)

nidgy nie wyrywalem nozek swierszcza, agamka od malego lapie je sobie sama, oprcz tego lubi sobie zjesc jedzonko felsum(miod + banan +witaminy), zawsze sobie upoluje swierszcza inna sprawa, ze istnieje niebezpieczenstwo gdy swierszcze nie zostana zjedzone moga sobie sporobowac zjesc agamke ... dlatego zawsze jest tez jedzenia dla nich to bardzo wazna psrawa, zeby wstawiac zwierzetom karmowym pokarm, czy to sa kregowce czy bezkregowce... :)

podobnie jest z felsumami, anolisami, bazyliszkami, agamy, gekonami, rzekotkami itp.

w razie gdy zwierzatko jest slabe to wtedy dostaje (od jasnego ) pokarm ze strzykawki(swierszcze "wycisniete + witaminy)

mozna przygotowas na swierszcze szklane "korytka" o odpowiedniej wysokosci tak zeby swierszcze nie mogly sie wydostac(dzialalo przy mlodziutkich legwanach)...:)

42d3e78f26a4b20d412==