PDA

Zobacz pełną wersję : kameleon-witaminy



rafii
21-10-2012, 10:48
Mam zamiar kupic sobie kameleona i:
*jakie musze mu dawac witaminy na poszczegolne partia ciala (np. zeby nie mial krzywicy)??
*co zawiera te witaminy?? (czy np. wibovit lub jakies leki??)
*co musi miec aby byl zdrowy ???

Black
21-10-2012, 11:49
Widze ze jestes uparty i mimo wszystko chcesz sie zmiezyc z natura i podolaniem kameleonom.
Vibowit junior (smak dowolny) 1x w tyg, Calcium pantothencium (obtaczanie swierszczy) 1x w tyg. Osobiscie tez polecam podawanie witaminy D3 w kroplach do picia z pipetki 1x w miesiacu i dotego swietlowka Repit Glo 8,0 12-14h/dobe.
Pozostale pytania sa banalnie proste a takze malo sformulowane zebym na nie odpowiedzial:/

iwona krzywkowska
23-10-2012, 06:03
odp. tak jak napisał Black,
z tymże witamina A+D3 musi być specjalna dla jaszczurek. Te 'ludzkie' (z apteki) witaminy są podobno nieprzyswajalne dla kamelków.
Specjalne zwitaminy dla jaszczurek kupisz w każdym dobrym sklepie zoologicznym.
Koszt jest nieduzy.

podsumowując: wapno, wibowit, witaminy dla jaszczurek, świtlówka z UVA i UVB

dr Robert
23-10-2012, 06:22
Witamina D nie jest przypuszcalnie wchłanialna drogą pokarmową, a poza tym trudno ustalić ewentualne dawki. Witamina ta jest wytwarzana w skórze pod wpływem UVB. Dlatego trzeba zastosować świetlówkę lub promiennik Osram Ultravitalux. Po wpisaniu w "Szukaj" UV znajdziesz milion postów na ten temat.

hatiras
23-10-2012, 11:43
Hey!
Zgadzam się, że trzeba podawać wapń i szereg witamin (Vibovit).
Black napisał:
"Vibowit junior (smak dowolny) 1x w tyg, Calcium pantothencium (obtaczanie swierszczy) 1x w tyg. Osobiscie tez polecam podawanie witaminy D3 w kroplach do picia z pipetki 1x w miesiacu".
Nie napisałeś jednak o dawkach. Z literatury i z własnego doświadczenia wiem, że witamina D (jak również A) podawana w nieodpowiednich, zbyt duzych dawkach jest toksyczna.
Nie mam przy sobie opakowania ww witamin jednak pamiętam, że jedna kropla (!!!!)
wielokrotnie przekraczała miesięczne zapotrzebowanie kameleonów (które i tak wymagają ich w wiekszych ilościach niż inne jaszczurki).
Oprócz odpowiednich dawek niezbedne dla rosnacych młodych i składających jaja samic jest promieniowanie UVB. Uważam również, że w przypadku podawania Vibovitu należy odstapić od osobnego podawania witamin D i A, które są w jego składzie.
Konieczne jest tez podawanie wapnia, proponuję co drugie karmienie obtaczać świerszcze w sproszkowanej sepii.
Pozdrawiam,hatiras

hatiras
23-10-2012, 11:47
Zapomnaiałem dodać, że kameleony należą do tych trudniejszych jaszczurek i w żadnym wypadku nie proponowałbym ich (nawet uważanego za najtwardszego z kameleonów, kameleona jemeńskiego) na pierwszą jaszczurkę.
Co prawda wielu próbowało, jednak większości się nie udało...
Tyle sie już o tym czytało na forum.
hatiras

Black
23-10-2012, 12:14
Zeczywiscie zagalopowalem sie:( Nie napisalem ze nadmiar jest tak samo jak i brak szkodliwy! Tak jak dr Robert napisal gady nie zbyt wchlaniaja D3 przez przewod pokarmowy, zatem ja staralem sie stosowac bo ludzilem sie ze noz widelec cos tam trafi na swoje miejsce.
1 kropla zawiera 500j.m witaminy D3 gdzie u niemowlat i dzieci 2-3 roku 500-1000j.m (1-2 kropli) na dobe.
Nigdy nie podawalem takiej kropli bezposrednio tylko rozcieczona z woda! gdyz wydaje mi sie ze moze dojsc do jakis skutkow nieporzadanych:/
Mimo stosowania t.j wyzej i w poprzednim poscie dosc duzo przeszedlem z kamka i nie predko zabiore sie za nie;( dlatego odradzam ich poczatkujacym jak i tym ktorzy sadza ze dadza se rade mimo niewiedzy!

hatiras
23-10-2012, 13:33
Hey!
Możesz mi powiedzieć jak ci sie udało rozcieńczyć witaminę D w wodzie? Jak do tej pory mi się to nie udało:) Wiem, że optymalną dawką dla innego kameleona, dla Furcifer pardalis jest 100-150 j.m. na miesiąc (pisał o tym Gary Ferguson w kilku swoich publikacjach). Mozna przyjąć, że zapotrzebowanie innego, podobnej wielkości kameleona będzie podobne.
Pozdrawiam,hatiras

czesiek
23-10-2012, 14:00
Vitamina D (oraz inne, najłatwiej nauczyć się słówka ADEK) to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i nie można domowym sposobem rozpuścić ich w wodzie.

hatiras
23-10-2012, 14:05
'Możesz mi powiedzieć jak ci sie udało rozcieńczyć witaminę D w wodzie? Jak do tej pory mi się to nie udało:)'
Żle wyraziłem kpiacy sposób wypowiedzi:)
Pozdrawiam,hatiras

Black
23-10-2012, 14:21
No to mnie teraz macie:) W kazdym badz raznie chodzilo mi o to ze nie podaje bezposrednio kropli z pipetki tylko z woda.

czesiek
23-10-2012, 17:10
W sumie to są końskie dawki i mogą zaszkodzić bardziej niż pomóc. Dlatego witaminki z Vibovitu czy innego preparatu wielowitaminowego zupełnie wystarczą, do tego dodatkowo sproszkowane wapno i naświetlanie UVB.

42d3e78f26a4b20d412==