PDA

Zobacz pełną wersję : Długość życia kameleonów?



ANKOLOT
26-10-2012, 06:12
Witajcie!
Zastanawiałam się, czy ktoś ma dłużej kamka niż 2 lata. Ja mam dopiero 1 rok, słyszałam o 2 latach ale nie dłużej. Jesli ktoś z Was ma informację dotycząca ich długiego życia to proszę o informację.

Pzd. Anka

xol
26-10-2012, 07:22
Zdaje się że dr Robert ma (miał?) 8-letniego. Ogólnie długość życia (mówimy jak sądzę o jemeńskich) podaje się jako 5-7 lat w przypadku samców, samic krócej. To dane z zagranicznych źródeł, ale zważywszy na stan polskiej terrarystyki, to nic dziwnego, że niewiele słychać o "długowiecznych" kameleonach... Mam nadzieję, że żaden hodowca się nie obrazi :) ale często kupują je ludzie bez wiedzy i doświadczenia, więc kamki nie dożywają późnego wieku... Zresztą nie wiem, jak to jest z ich dostępnością, czy kilka lat temu były w Polsce tak liczne w sprzedaży jak obecnie (wtedy się jeszcze nie interesowałam).

Mr.Q
26-10-2012, 10:21
Ja mam 3letniego samca, który jest pełen wigoru i chęci do życia (własnego, jak i go dawania :D). Zagraniczna terrarystyka podaje wiele przzypadków długowieczności. Opiekuj się nim jak najlepiej, a sam się za pare lat ździwisz, jakiego starego kameleonka masz :p

dr Robert
27-10-2012, 06:15
U kameleonów generalnie im większy gatunek tym dłużej żyje. Furcifer lateralis, bajecznie kolorowy mały gatunek z Madagaskaru zwykle do 2-3 lat, Chamaeleo parsonii, melleri czy jemeński 6-8 lat. Ale generalnie kameleony należą do jaszczurek krótko żyjących. Za to bardzo szybko wporównaniu z innymi rodzinami jaszczurek osiągają dojrzałość płciową, bo zaleznie od gatunku w wieku 5-15 miesięcy. Szybsza śmiertelność samic w niewoli wynika zwykle z przeciążenia organizmu składaniem wielu jaj. Ze względu na bardzo długi okres inkubacji w porównaniu z innymi jaszczurkami 4-12 miesięcy często rodzice już nie zyją a potomstwo siedzi jeszcze w jajkach.

ANKOLOT
28-10-2012, 03:59
Dzięki za informację.

42d3e78f26a4b20d412==