PDA

Zobacz pełną wersję : Rhampholeon sp.



Maciek Grabowski
27-10-2012, 12:54
Jak uzadzic tera dla kamelona liściastego,jakie wymiary,wilgotnosc ,temperatura,podłoże i z czym ewentualnie go połaczyc.Chcialbym z parką gekonów latających
PROSZE O SZYBKA ODPOWIEDZ

Mr.Q
27-10-2012, 13:59
Witaj!
Na Twoim miejscu bym nie łączył ich z innymi zwierzakami.
Terra o wymiarach 40x30x50 wys. powinno starczyć dla jednego osobnika :p
UVB nie jest konieczne, lecz wskazane, trzeba je dwa razy dzienni porządnie spryskiwać, morzna wstawićwodospad i/lub zamgławiacz, temperaturo od około 20'C do 30n nawet 32'C. Nie polecam trzymania w parkacz.

Na początek wystarczy :D

hatiras
27-10-2012, 15:24
Mr.Q, ja po tak zadanych pytaniach nie zachecałbym do trzymania tego gatunku, szczególnie (jak sam wiesz),ze nie jest on łatwy...
Kameleony z rodzaju Rhampholeon, zwłaszcza te ze środowiska nie znoszą temperatury wyższej niż 23-24*C. Jedynie te uzyskane z rozmnożenia mogą tolerować temperatury dochodzące do 26-27*C. Wbrew temu co napisałeś niektóre gatunki z tego rodzaju mogą być trzymane w grupach, a nawet jest to zalecane. Tylko w przypadku, gdy zauważymy osobnika próbujacego dominować nad innymi, powinniśmy go odzielic. Nie należy ich stresować!!!
Maćku, jeżeli jeszcze go nie kupiłeś proponuję inną, łatwiejszą jaszczurkę(może spróbuj określic płeć legwana i postaraj sie o osobnika do pary).
Pozdrawiam,hatiras

uroplatus
27-10-2012, 19:19
Popieram hatirasa. Na pewno nie należy ich łączyć z gekonami "latającymi" (nie wiem do końca jaki gatunek miałeś na myśli ale pewnie Ptychozoona kuhli). Ale na pewno ten gekon będzie potrzebował wysokiego terrarium i pewnie sporo grubych korzeni itp wystroju. Rhampholeon tak jak Brookesie to kameleony naziemne lub powiedzmy żyjące na niskich krzakach. Więc terrarium raczej poziome ale bez przesady i nie za małe (małe gatunki wcale nie powinny mieś bardzo małych tera). Wymiary podane przez Mr.Q są ok jak chcesz parkę to powinno wystarczyć 60x50x50. Terrarium powinno być obsadzone gęsto roślinami (cienkie gałązki dostosowane tak aby kamek mógł po nich chodzić). Na dno np. liście dębowe. Jednak poza wymiarami i wyposażeniem tera to koniec łatwizny. Pamiętaj ze większość Rhampholeonów to gatunki górskie wiec po wegetują trochę w temperaturach pokojowych ale pamiętaj że powinno się im obniżać w nocy temperaturę (sezonowo) do ok. 18-19C . Do tego dochodzi dobra wentylacja i duża wilgotność najlepiej zamontować sobie system zraszania. Pamiętaj że to bardzo małe zwierzęta więc i pokarm musi być mały. Więc zastanów się czy będziesz miał dostęp do takiego pokarmu. Nim kupisz jakieś zwierzę to przemyśl wszystko i przeanalizuj czy uda Ci się spełnić wszystkie warunki. Potem wybuduj tera (po testuj je co najmniej z tydzień - chodzi o temperatury i wilgotność). A potem kup zwierzę. Może tak jak pisał hatirasa wybierz inny gatunek.

Maciek Grabowski
28-10-2012, 08:01
a jaki inny byscie radzili gatunek kameleonka bo teraz mam dostep jeszcze tylko do lamparcich i wernera chyba ze macie jakies inne na sprzedaz .Chciałbym je trzymac w tera w ilosci 2-3 jakie wtedy by musialo miec wymiary i jakie wyposazenie i podajcie jakis adres na necie gdzie mozna kupic jakies fajne akcesoria (wodospady itp) chciałbym zeby miały jak najlepiej >na kupno i wuposazenie terarium moge przeznaczyc oklo 1000zł poleccie mi cos

Mr.Q
29-10-2012, 04:21
Co do temperatury jestem pewien, a co do trzymania ich razem, to ja wyznaje inna szkole. Moje Rhampholeony, jak byly trzymane razem w terra o wymiarach 50x40x50wys (1.2.0) straszni byy ganiane (samiczki) przez samca. Terra bylo b. zarosniete. Wszystkie kameleony jakie mam, trzymam osobno...

Mr.Q
29-10-2012, 04:22
Acha, i jeszcze jedno. Hatiras ma racje. To sa dost trudne kameleony. Nie kupuj ich.

dr Robert
29-10-2012, 06:08
Uroplatus i hatiras mają rację, choć trudno o generalne zalecenia dla całego rodzaju. każdy gatunek ma nieco inne, a także w obrębie gatunku sa róznice związne z miejscem pochodzenia. Wiadomości te mogą dać tylko zupełnie generalną podstawę, aby się za coś zabrać polecam najpierw literaturę. Własnie kilka miesięcy temu wyszła pierwsza na świecie monografia poświęcona Rhampholeon i Brookesia (co prawda tylko po niemiecku, ale czego się nie robi dla zwierząt), napisało ją dwóch świetnych badaczy i hodowców tych zwierząt, Czech Petr Necas i Niemiec Wolfgang Schmidt, ponad 180 stron, ponad 150 kolorowych zdjęć. jest tam wszystko co trzeba wiedzieć, aby hodować te piękne kameleony. Cena tylko 34,80 Euro.Do zakupu m.in na www.chimaira.de lub w jakiejkowliek księgarni wysyłkowej w Niemczech albo poprzez polskiego pośrednika.

Dane bibliograficzne:NECAS, P. / SCHMIDT, W.2003: Zwerg- und Stummelschwanzchamäleons - Die Gattungen Rhampholeon und Brookesia.
Edition Chimaira, Frankfurt am Main.

Ewentualnie słynną juz monografię Necasa o kamleonach, w którym są dobre opisy kilku gatunków Rhampholeon (ogólnie dołozył opisy 10 gatunków kameleonów), własnie w tym miesiącu wychodzi 3 poprawione i poszerzone wydanie po niemiecku, i chyba po angielsku, również wydawnictwo Chimaira.
NECAS, Petr:
Chamäleons - Bunte Juwelen der Natur
3. Aufl., Edition Chimaira, Frankfurt am Main Dezember 2003,
351 Seiten, 280 Farb- und 3 SW-Fotos,
45 Zeichn. (3 in Farbe), 1 Karte.

42d3e78f26a4b20d412==