PDA

Zobacz pełną wersję : wylinka kameleona



glina
29-10-2012, 10:51
Mam problem - mały kameleonek (8 - 10 cm) którego niedawno dostałem (tak na marginesie; z krzywicą) zaczął mi linieć 4 dni temu - a ściślej w okolicach głowy zaczęła odchodzić skóra - zeszła i na tym się skończyło. Obecnie w okolicach szyi odchodzi mu (jej) delikatnie skóra ale nic więcej się nie dzieje. Nie znalazłem też większego kawałka zrzuconej skóry.
Trzymam go w terrarium wyłożonym ligniną (walczę z ziemiórkami) - wilgotność 4 dni temu była ok 60%, obecnie zwiększyłem do 70 - 75%. Daje mu świerszcze a on je je :). Nie wiem czy to ma znaczenie ale podawałem (1 w tygodniu) świerszcza obtoczonego witaminami dla psów - zawierały biotynę - w końcu to witamina więc chyba to nie problem. Naświetlam go lampą UV (choć jak się dowiedziałem to kupiłem jakąś lipe i musze zmienić na świetlówkę).

Może mi ktoś powiedzieć co mam zrobić (i czy w ogóle coś)?
dzięki

pozdrawiam
Krzysiek

xol
29-10-2012, 11:55
Przde wszystkim proponowałabym skontaktować się z dobrym weterynarzem w sprawie tej krzywicy :( Najlepiej d dr Zajączkowskim.
Taka malutka i już ma widoczne objawy krzywicy? (Rozumiem, że podałeś długość razem z ogonkiem) Jakie dokładnie?
Stanowczo kupić świetlówkę, np. ReptiGlo 5.0. Odstawić witaminy dla psów, kupić specjalne dla gadów. W sprawie leczenia MDB zajrzyj na przykład:

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=11&i=2916&t=2887

glina
29-10-2012, 12:12
Podałem wymiary bez ogonka.
A obiawy - na przednich kończynach ma wyraźne zgrubienia - tak jakby na kościach przedramienia wyrosły bardzo wyraźnie widoczne zgróbienia (po 2 na kończynie). Tylne kończyny też nie są smukłe i proste ale tu trzeba już się przyjrzeć.
Jeżeli chodzi o świetlówkę - nie wiem czy jest jakaś różnica ale radzono mi ReptiGlo 8.0

dzięki za rady

KODZAK
29-10-2012, 14:20
mogę się mylić ale jak nie miał wcześniej uvb to chyba nie powinna mu zaszkodzic na początek 8.0 ale musisz skontaktowac sie z weterynarzem on ci pewnie powie dokładnie co i jak

xol
30-10-2012, 01:51
Możesz dać fotkę tych nóżek?

glina
30-10-2012, 02:26
To bedzie problem, ale postaram się

dr Robert
30-10-2012, 03:14
Nadmiar witamin jest tak samo szkodliwy jak ich brak !!! Nie ma potrzeby dawać mu tych końskich dawek biotyny. Akurat u gadów jej brak nie jest problemem. Z opisu wynika, że kameleon ma problemy z wylinką i metabolizmem wapnia ("krzywica"). Jeżeli są już obrzęki stawów to znaczy, że stan jest zły, kameleon cierpi. Potrzebuje pilnie UVB najlepiej promiennik Osram Ultravitalux 300W (naświetlać z odległości 0,5-1 m codziennie zaczynając od 5 minut i stopniowo dochodząc do 20, jak poczuje się lepiej za 2-3 tygodnie to naświetlać 2-3 razy w tygodniu po 10 minut - uwaga lampa szkodliwa dla ludzi lub świetlówkę np. Repti Glo 8.0 - naświetlać cały dzień), podawać każdorazowo dużo wapnia (sproszkowany, z apteki: Calcium panthotenicum, Calcium gluconicum, calcium Vitrum, ze sklepu zoo: sepia). Z witamin do picia z pipetki (o ile jest tego nauczony) podawać stężony roztwór vibowitu dla dzieci (teraz 3-4 razy w tygodniu, po kilku tygodniach raz w tygodniu). Nie wiem na ile to pomoże bo stan nie jest dobry i być może potrzebne są injekcje z wapnia i witamin.

42d3e78f26a4b20d412==