PDA

Zobacz pełną wersję : jakom żarówkę dla kameleona



Adamo
01-11-2012, 02:21
mam problem czy żarówka metalohalogenowa wystarczy kamelenowi jemejskiemu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

dr Robert
01-11-2012, 03:42
Oby wszyscy zaczęli stosować HQI. Daje silne, zblizone do naturalnego światło, na Zachodzie jest to już prawie standard, oczywiście w większych terra. Zależnie od wielkości terra 70 lub 150 Watt (jeśli terra jest ogromne).Niestety trudno wyczuć jaka moc do jakiego terra. Na pewno powinna być bardzo duża powierzchnia wentylacji.
Ważny jest odpowiedni żarnik, temperatura barwowa światła zblizona do dziennej czyli dosyć zimne światło - między 4000 a 6000 Kelvinów.
Barierą jest cena, ale teraz polski Brilux robi zarówno żarniki jak i oprawki oraz urządzenia zapłonowo-stabilizujace (można kupić owo urządzenie w oprawce - wtedy waży ona ok. 5 kg i oprawka bardzo się nagrzewa lub oddzielnie, wtedy oprawka waży ok 1 kg, a gorace urządzenie może stać w pewnej odległości od oprawki). Cena i tak wyniesie co najmniej 300 zł, ale to i tak tanio w porównaniu z tym co było kilka lat temu.
Oprócz tego oczywiście potrzebne UVB.

amarc
01-11-2012, 04:42
Widmo światła emitowanego przez HQI zawiera bardzo duże ilości promieniowania ultrafioletowego UV-A i UV-B, a także UV-C. Całe pasmo tego światła jest silnie przesunięte w stronę "niebieską" - stąd światło to wydaje się być jeszcze bardziej "niebieskie" od światła emitowanego przez żarówki halogenowe. W HQI promieniowania UV jest na tyle dużo, że nie do końca przemyślane usytuowanie takiej lampy w terrarium, zbyt duża moc lub brak odpowiedniego filtrowania może nawet poparzyć zwierzęta !
Poza tym barierą jest, jak wspomniał dr Robert, cena lampy wraz z osprzętem.

Pozdrawiam

dr Robert
01-11-2012, 05:28
Ale czy specjalna szyba w oprawce nie hamuje UV ? Wydaje mi się, że tak, bo nawet zwykła szyba zatrzymuje ponad 95% UV.
Ja stosuję HQI u żółwi (70W, 4300K), ale jest to całkowicie otwarte terrarium (właściwie duża skrzynka). Ale w dużym terra wydaje mi się, że jest pożądane. Chyba żadna powszechnie dostępna lampa nie wytwarza tyle światła, a nasze zwierzaki cierpią na jego brak. To jest niedoceniany problem w terrarystyce.

amarc
01-11-2012, 05:57
Zgadza się, zwykła szyba = zwykłe szkło odfiltrowywuje UV-C, silnie UV-B i dużo UV-A. Pisałem o samym źródle HQI, aczkolwiek jest bogatym światłem z UV, to bez dodatkowego filtrowania może być groźna. Natomiast HQI w oprawie emituje UV osłabione, dla gatunków wymagających raczej niesłabych UV potrzebne byłoby dodatkowe źródło.
Rzecz druga - HQI jest o wiele silniejsze od Słońca (!!!) patrząc na to od strony punktowego "wydobywania się" światła z takiej żarówki. Światło takie może uszkodzić oko gada lub innego zwierza, jeśli zwierze spojrzy na nie z niezbyt dalekiej odległości. Dla roślin to nie stanowi - one oczu nie mają - ale zwierzęta posiadając w oku soczewkę narażone są na jego uszkodzenie w wyniku skupienia się takiego silnego punktowego światła. Z tego powodu raczej nie jestem zwolennikiem używania HQI w terrariach ze zwierzętami (zbyt intensywne punktowe światło). Zdecydowanie bezpieczniejsze są świetlówki i lustrzanki, nawet z halogenami należy uważać, są bowiem prawie tak silne, jak HQI.

Pozdrawiam

Adamo
01-11-2012, 11:30
ja niedawno zauważyłem że jedna z moich świetlówek jest napisane:"
DAYLIGHT 8W i wydziela ona średnio moce,niebieskie światło czy jest to w jakiś sposób UV???

amarc
02-11-2012, 01:30
1. Świetlówki typu DAYLIGHT są zwykłymi świetlówkami, nie emitują żadnego UV.
2. "Średnio mocne światło" - wszystkie świetlówki wydzielają bardzo podobne natężenie światła, jego moc ("ilość") zależy jedynie od powierzchni = wielkości świetlówki.

Pozdrawiam

amarc
02-11-2012, 01:43
Jeszcze wracając do HQI - raczej nie jestem ich zwolennikiem, co nie oznacza, że jestem ich przeciwnikiem. Poprzednie wiadomości napisałem w takiej, a nie innej konwencji, aby uwypuklić pewne zagrożenia stosowania HQI przez terrarystów, bez obrazy, ale początkujących, nie mających doświadczenia w oświetleniu i nie potrafiących do końca przewidzieć wszystkie skutki ich używania, a takich osób odwiedzających to forum jest chyba bardzo dużo. Nie widziałem chyba osoby, która nie byłaby zachwycona światłem HQI, ale trzeba do niego podejść rozważnie i racjonalnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że generalnie żarówy te nie są zaprojektowane dla terrariów, lecz dla uzyskiwania jasnego źródła światła.

Pozdrawiam

dr Robert
02-11-2012, 07:39
I oto właśnie mi chodzi. HQI jest silnym światłem a takiego brakuje powszechnie w terrariach. Niewiele osób wie, że 1 metr od okna jest mniej niż 95% światła jakie jest na dworze.
Tak jak pisałem wcześniej na Zachodzie HQI to już prawie standard. Wcześniej HQI weszło do akwarystyki szczególonie morskiej. HQI nie szkodzi gadom ! Ważne jednak, aby stosować je w odpowiednio dużych terrariach, najlepiej częściowo otwartych lub z dużą wentylacją bi dają dużo ciepła. Sprawa siły światła i porównania ze słońcem dokonana przez amarca wydaje mi się mocno wątpliwa. Gdzieś zapodziała mi się tabela z odpowiednimi danymi dla różnych mocy żarników HQI, słońce nawet "na oko" jest dużo jaśniejsze" :).

42d3e78f26a4b20d412==