PDA

Zobacz pełną wersję : jak to jest z tym oświetleniem?



czarny2891
25-11-2012, 04:21
Witam!
Chodzi mi o oświetlenie dla anolisa ale ogolnie sie w tym pogubiłem przez czytanie archiwum.
Więc wyczytałem że potrzebne są promienie uva i uvb tak? czasami ogolnie pisze się o promieniach uv ale o jakie wtedy chodzi?
Czyli w terrarium musi byc zwykła żarówka która daje tylko światło i nie emituje żadnych promieni?? czy może to być zwykły halogen? czy halogeny tez emituja jakieś promienie? a oprócz tego musimy miec jeszcze promienie uva i uvb - czy to maja byc żarówki czy świetlówki? czy są jakieś co emitują jednocześnie uva i uvb?
jeśli nie to musimy miec razem 3 rodzaje światła tak?

jeśli ktoś mi to dobrze wytłumaczy to będę bardzo wdzięczny, bo nie chciałbym popełnic żadnego błędu przy wyposażaniu terra.

Hari
25-11-2012, 04:29
Najprosciej i w skrócie, nie kombinując z halogenami:
Mowiąc np. "swietlowka uv", mamy na mysli swietlowke terrarystyczną emitującą promieniowanie UVA i UVB. Np. ReptiGlo 5.0 (5%uvb)- akurat dla anolisa zielonego. Jest ona potrzebna do prawidłowego rozwoju jaszczurki.
Swietlowka jednak prawie nie wydziela ciepła, wiec potrzebny jest jeszcze promiennik. Tutaj pojawiają sie zarówki. Najczesciej stosowane są w tym celu zwykłe lustrzanki (np.40W).
Teraz rozumiesz?

Tony
25-11-2012, 04:30
swietlowka typu reptiglo(w zaleznosci od gada repti glo 2,5,8) ona ma promienie uva i uvb i potzrban ci jeszcze zarowka lustrzanka

czarny2891
25-11-2012, 04:57
ok teraz rozumie czyli promienie uva i uvb i promienie cieplne tak ? :) a czy halogeny zamontowane w suficie moga być? chyba nie wydzielaja zadnego promieniowania nie? bo ladnie by oswietlaly terrarium. tylko czy nie oslepiaja ada albo cos takiego?

Hari
25-11-2012, 05:10
Nie, uva i uvb to nie jest promieniowanie cieplne. Promieniowanie cieplne to jest promieniowanie podczerwone.
Halogeny wydzielają troche uv, ale w niewiadomych zakresach, wiec nie jest zbyt przyjazne. Poza Tym uv nie przechodzi przez szkło. O halogenach poczytaj, byla mala dyskusja chyba na 'terrarium'. Jako zrodlo oswietlenia, to owszem prezentuja sie dobrze, ale swietlowke i tak bym polecał.

czarny2891
25-11-2012, 05:16
ja rozumie napisalem tylko ze oprocz promieni uva i uvb potrzebne sa promienie cieplne.
do terra 115x55x75 jakie by potrzeba mocne swiatlo?
repti glo 5 a jaka moc?? i jaka moc promiennika=czyli tej zarowki lustrzanki tak?

Hari
25-11-2012, 05:37
Moc swietlowki jest uzalezniona od jej dlugosci, wiec sam dobierzesz.
A lustrzanke to nie wiem, zalezy jak masz zimno w pokoju, jedna czy dwie, czy bedziesz uzywal przewodu grzejnego itp. Sam sobie musisz takie rzeczy dobierac.

czarny2891
25-11-2012, 05:40
ok dzieki

czarny2891
25-11-2012, 06:08
jeszcze mam takie pytanie : a co z oprawami do tych swietlowek?? rozumie ze sa sprzedawane osobno i musza byc uzaleznione od dlugosci swietlowki? bo wlasnie czytam oferte http://www.colisa.com.pl w dziale oswietlenie i przy swietlowkach firmy hagen-repti glo nic nie ma o jakis oprawach czy oprawy innej firmy beda pasowaly?? to musza byc specjalne oprawy do terrariuwuw??

Hari
25-11-2012, 06:11
będa pasowały. Wazne zeby swietlowka nie była osłonięta jakims przezroczystym plastykiem. Dlugosc i moc dobierasz tak zeby pasowała do wybranej przez Ciebie swietlowki. Poczytaj na forum o starterach elektroniczny i ich zaletach.

czarny2891
25-11-2012, 09:00
czyli podsumowując będę potrzebował jedna świetlowkę repti glo i jeden promiennik-czyli lustrzanke. ale widze duzo ofert opraw na 2 swietlowki-po co takie??

Hari
26-11-2012, 08:43
bo w wiekszosci takie sa wykorzystywane do oswietlania pomieszczen itp. jak bedziesz kiedys jeszcze np. w szkole to spojrz na sufit.

42d3e78f26a4b20d412==