PDA

Zobacz pełną wersję : Agama karłogłówka-czy taka jest?



ponczosznik
07-12-2012, 10:32
jak w temacie czy jest taka agama jezeli tak to niewiecie lie cm rosnie i zaile mozna ją kupić

Double
07-12-2012, 12:10
jest krągłogłowka. ostatnio widziałam ją pare razy w przedazy, jest tansza od brodatej i wygląda prawie tak samo, tzn jak brodata po zderzeniu czolowym z tirem. sama jestem bardzo jej ciekawa, prosimy o informacje, bo nawet niewiem jaka jest jej lacinska nazwa

ponczosznik
07-12-2012, 14:38
hehe znalazłem stronke angielska i przedłumaczyłem tylko to ze lubi bardziej pustynne terra a niewiesz moze ile cm rośnie mniejsza od brodacza?? bo wiedzałem ze cos o takiej nazwie podobnej jest ale zapomniałem dokladnie widzałem fotki jak była młoda(sredniak i była moze jak gek.lamparci ale prosze mnie poprawic aha no i kciałem własnie widziec ile cm rośnie
p.s. ja sie dowiedzałem ze lubi terra pustynne moze nie zupełnie puł pustynne i moze byc obsadzone roślinami bo te agamy nieniszczą roślin temp. w tera taka jak u brodacza albo i nie bylo cos tam ze w dzien 23-30 a wnocy niemoze spaść ponizej 18 chyba ale prosze o poprawienie niezbyt znam angielski

ponczosznik
07-12-2012, 14:42
Double zobacz to znalazłem na polskiej stronie
Krągłogłówki rzadko przekraczają 20 cm długości, maja nieproporcjonalnie dużą głowę i bardzo szeroką paszczę. Żyją w bardzo suchych środowiskach, zajmując obszar od Kaukazu i Półwyspu Arabskiego do Chin Zachodnich.

Są bardzo charakterystycznym składnikiem fauny południowo-zachodniej Azji. Różne ich gatunki żyją zarówno w piaszczystych pustyniach i kamienistych stepach, jak i na skalistych górskich wyżynach. Phrynocephalus theobaldi żyje w Himalajach, dochodząc do ponad 5000 m n.p.m., co jest rekordem wysokości wśród gadów.

Agamy z rodzaju krągłogłówek sa bardzo dobrze przystosowane do życia w warunkach suszy. Barwa ciała, głównie płowobeżowa lub piaskowa, doskonale jest dopasowana do koloru otoczenia. Agamy z tej grupy potrafią błyskawicznie zakopywać się w piasku. Niektóre gatunki wykorzystują też jako kryjówki gotowe już norki innych zwierząt.

Tak robi krągłogłówka słoneczna ( Ph. helioscopus ), mała, mająca 12 cm długości, jaszczurka występująca w kamienistych stepach na obszarach od dolnej Wołgi do Azjii Środkowej; zajmuje zwykle norki wygrzebane przez owady.

CURTUS
08-12-2012, 02:07
Witam :)
Idzie o gatunek agamy z rodzaju Phrynocephalus - sa to niewielkie jaszczurki(z rodziny Agam) osiagajace od 10 do 20cm dlugosci(w zaleznosci od gatunku) - z reguly zasiedlaja tereny piaszczystych pustyn,wydmy,wyjatkowo rowniez skalki - ich charakterystyczna cecha jest wyjatkowo okragla glowa z tepym pyszczkiem oraz umiejetnosc blyskawicznego zakopywania sie w piasku za pomoca bocznych ruchow tulowia tak , iz wystaja na wierzch jedynie oczy... Odzywiaja sie wszelkiego rodzaju drobnymi bezkregowcami - zasiedlaja tereny Azji jak i Afryki...
Dla wiekszosci z nich niezbedne beda spore nocne spadki temperatur w terrarium urzadzonym podobnie jak dla "brodaczy" (Pogona vitticeps), UVB , wyjatkowo obfite zraszanie z samego rana(pija rose - nie uzywaja poidla - dodam iz w dobrze wentylowanym i ogrzanym terrarium takie spryskiwanie nie wplynie znaczaco na zbedny wzrost wilgotnosci) - dodatkiem do diety "swierszczowej" powinny byc rowniez duze mrowki - nie wykluczone , ze podobnie jak i Phrynosomy , spozytkowuja kwas mrowkowy jako "wspomagacz" trawienia.
Swego czasu utrzymywalem "gniazdo"(2samce/5samic) P.mystaceus w jednym duzym terrarium z szyszkowcami - jaszczurki sie nawzajem ignorowaly a zdazalo sie nawet , ze potrafily wspolnie "robic przekladanca" pod zarowka grzejna -
kladly sie jedna na drugiej tworzac zywa piramidke a nastepnie co jakis czas zamienialy sie miejscami na samej gorze (szyszkowce czesto sie poprostu sturlaly na dol a kragloglowki zeskakiwaly) - niestety w przeciwienstwie do szyszkowcow nie udalo mi sie u nich wywolac rozrodu - w kazdym razie gatunek (jak i caly rodzaj) wykazuje sie wyjatkowo ciekawymi zachowaniami i dla uwaznego obserwatora beda bardzo atrakcyjnym zrodlem informacji o zyciu stadnym jaszczurek z teranow pustynnych.

Pozdrawiam :)
Piotr "CURTUS"

ponczosznik
08-12-2012, 02:33
no ja sie dowiedzałem ile kosztuje ta agama i w jakiej temp.trzeba ja trzymać co je i jakie terra dla 1 osobnika jak bedziecie kcieli to napisze tutaj a za te informacje dziekuje Vorax'owi

Double
08-12-2012, 10:58
to napisz co nieco. fajne stworzonka. widzialam kilka jakis czas temu w platanie, byly doslownie nie wieksze niz moja dlon, myslalam ze to pisklaki, a tu sie okazuje ze one do tylu dorastaja..ciekawe

ponczosznik
10-12-2012, 11:17
UVB wymagane
jedza świerszcze mrówki(jakies duze) termity
i muchy
temperatura od 26 do 35 pod żarówką w nocy pokojowa
terra dla 1 osobnika to 50-60x40x40 moze byc ciut mniejsze jaszczurka ta lubi sie chowac w piasku z tego dobrze jest w jakims miejscu nazypac wiecej sypkiego piasku

42d3e78f26a4b20d412==