PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z rozmnażaniem ANOLISÓW !!!



Pawel Checinski
14-12-2012, 07:46
Jestem posiadacem anolisow zielonych (2 samiczki 1 samiec).
Pytanie brzmi: CZY MOJ SAMIEC SIE "ZUŻYŁ"?????
Dladzego pytam, a wiec mianowicie: mysle ze samiec ma ponad 2 lata, jak go klupilem wraz z 1 samiczka (ktora niestety zdechla kilka miesiecy temu), ciagle doczekiwalem sie potomstwa. Potem kupilem druga samiczke i od tego mometu juz nie znalazlem w terrarium zadnego jajk, nie bylo tez wtedy zadnych zachowan godowych. To trwalo moze 5 miesiecy. Teraz od jakiegos miesiaca podnioslem temp, wilgotnosc i wszystko jest ok- prawie ok, poniewaz samiec pieknie prezentuje swój taniec godowy, obie samiczki (bo dokupilem także druga samiczke) odpowiadaja potakiwaniem na zaloty samca, samiec wtedy wpada w jakies drgawki doskakuje w kierunku samiczek i .... koniec! nie ma kopulaci i nie ma wogole jajek. Innymi słowy zaczyna dobrze, ale nie moze skończyć!!!
Co jest grane, samiec sie zuzyl, czy samiczki jeszcze nie sa gotowe?? a jesli tak, to kiedy beda gotowe, skoro od 6 miesiecy nie znalazlem jajek?.
Nalezy jeszcze dodac, ze jajka skladala mi wylącznie ta samica , ktora juz zdechla.
Ok, wiem ,ze sie opisalem, ale licze , ze komus zechce sie to przeczytac i podzieli sie ze mną swoimi doswiadczeniami na ten temat.
Pozdrawiam.

Ir
14-12-2012, 09:18
Cześć
Mam nadzieję,że z twoim samcem jest wszystko ok, po prostu zima nie jest odpowiednią dla nich porą do rozmnażania. Jeżeli są w dobrej kondycji zdrowotnej zapewniaj im takie warunki do wiosny, a myslę że wtedy doczekasz sie upragnionych jajek.

Pawel Checinski
14-12-2012, 09:35
tak, ale to sie juz ciagnie od kilku miesiecy, co prawde moze od miesiaca sa tance godowe. Samiec dostal jakiegos bzika! caly dzien mu schodzi po podrywach, samice odpowiadaja potakiwaniem, a potem uciekaja.J ak u ludzi, pierwsze cie podrywaja a jak przyjdzie co do czego to cie zleją!!! :) Bieny naiwny chłop!
A tak na powazne to moze jednak wina lezy po stronie samic, moze nie sa jeszcze gotowe, no nic bede obserwowal i zobaczymy co z tego bedzie!

I jeszcze jedno pytanie.: ile w niewoli zyja anolisy, nie pytam o wiedze ksiazkowa, bo tam pisza ze 2,3 lata ,ale o doswiadczenie chodowcow? i jak dlugo samiec moze byc aktywny seksualnie ,innymi slowy kiedy traci zdolnosc do rozmnazania, staje sie bezplodny?
a moze wsrod gadow nie ma czegos takiego jak meskie klimakterium??

MataManX
14-12-2012, 09:40
raczej nie ma samce są aktywne do śmierci to włąśnie stare wyrośnięte samce są najlepszymi reproduktorami ( pomijając te które już chorują )

Ir
14-12-2012, 12:52
Nie przejmuj sie u mnie jest podobnie
podejrzewam ze u samic w okresie zimowym ich układ rozrodzcy przechodzi naturalny okres spoczynku.Godowe zachowanie samca moze być sprowokowane nową partnerką, a jeśli nie dochodzi do kopulacji jest on ciągle aktywny. Wydaje mi się ze powinienes zapewnić mu trochę spokoju, aby był zwarty i gotowy na wiosnę , bo gdy u samic nadejdzie ten dzień, samiec może być już nimi znudzony - naturalny behawioryzm zwierząt.I wtedy nici z przychówku tak więc jeśli nadal ostro je adoruje przerwij te zaloty - taka moja rada. Odnośnie długości życia to mam samicę która zyje juz u mnie czwarty rok - jak długo pociągnie nie wiem. Samce na pewno zyja krócej. Tak więc oszczedzaj go.

Pawel Checinski
21-12-2012, 06:12
EUREKA !!!!!
Wlasnie bylem swiadkiem kopulacji moich anoliskow!! Zaczeło sie jak zwykle (patrz opis wyzej) , ale tym razem samica nie uciekla, samiec na nia wlazł i ponad 5 min trzymał ją za kark pyskiem i czterama kończynami "w miłosnym uścisku", tak ze samica nic nie mogla zrobic, stała tylko i potakiwała głowa.
A teraz najważniejsze !!!! Jak pisałem wcześniej od ponad 7 miesiecy nie mialem jajek w terarium, zastanawialem sie co jest nie tak, dawniej byly, teraz nie i umialem sobie logicznie wytlumaczyc czemu, teraz jednak chyba znam odpowiedź!!!
Wydaje się ona byc banalna (przynajmniej większośc terrarystów tak powie), ale mi odszyfrowanie jej zajelo bagatela 7 miesiecy, wiec podziele sie moimi odkryciami!!!
Poza odpowiednia temp i wilgotnoscia ,najistotniejsza jest symulacja warunków naturalnych jakie panuja w lecie-mam na mysli dużą ilośc owadów pokarmowych w terrarium.
Dlaczego tak mowie?
Zazwyczaj karmiłem moje gady raz na 2 dni po 3, 4 muchy, kilka larw mącznika, czasem młode świerszcze (ale świerszczy nie lubią), natomiast od 4 dni wpuscilem -kilkanaście much, i w dodatku umieściłem w terra pojemnik z przeobrazającymi sie larwami much, tak wiec ciagle po terrarium lataja mi liczne owady.
Wczoraj samiec moj zjadl co najmniej 12 much !!!! (wiem , że ciężko w to uwieżyć, ale tyle osobiście widzialem jak upolowal), a kto wie ile zjadl jak ja nie patrzylem, aż się bałem czy mu nic nie bedzie, samice podobnie i ciągle polują.
Tak więc reasumując , wydaje mi sie , ze dopiero teraz jak samice zobaczyly: temp 30 st C , dużą wilgotnośc a przede wszystkim DOSTATEK POŻYWIENIA (chociaz wczesniej wcale nie głodowały), "uznały", że są gotowe do godów, a więc nie nalezy w okresie godowym dawkowac pokarm na sztuki, tylko wpuścic cała mase robactwa do terrarium!!!

Pozdrawiam!

42d3e78f26a4b20d412==