PDA

Zobacz pełną wersję : Przemyślenia na temat zachowań godowych Anolisa



Pawel Checinski
21-12-2012, 06:22
Wlasnie bylem swiadkiem kopulacji moich anoliskow!! Zaczeło sie jak zwykle : samiec potakiwal głową, prezentował podgardle , ale tym razem samica nie uciekla,
(a mialem z tym ciągły problem, często widywałem tańce godowe, ale samice zawsze uciekały przed samcem), samiec na nia wlazł i ponad 5 min trzymał ją za kark pyskiem i czterama kończynami "w miłosnym uścisku", tak ze samica nic nie mogla zrobic, stała tylko i potakiwała głowa.
A teraz najważniejsze !!!! Od ponad 7 miesiecy nie mialem jajek w terarium, zastanawialem sie co jest nie tak, dawniej byly, teraz nie i nie umialem sobie logicznie wytlumaczyc czemu, teraz jednak chyba znam odpowiedź!!!
Wydaje się ona byc banalna (przynajmniej większośc terrarystów tak powie), ale mi odszyfrowanie jej zajelo bagatela 7 miesiecy, wiec podziele sie moimi odkryciami!!!
Poza odpowiednia temp i wilgotnoscia ,najistotniejsza jest symulacja warunków naturalnych jakie panuja w lecie-mam na mysli dużą ilośc owadów pokarmowych w terrarium.
Dlaczego tak mowie?
Zazwyczaj karmiłem moje gady raz na 2 dni po 3, 4 muchy, kilka larw mącznika, czasem młode świerszcze (ale świerszczy nie lubią), natomiast od 4 dni wpuscilem -kilkanaście much, i w dodatku umieściłem w terra pojemnik z przeobrazającymi sie larwami much, tak wiec ciagle po terrarium lataja mi liczne owady.
Wczoraj samiec moj zjadl co najmniej 12 much !!!! (wiem , że ciężko w to uwieżyć, ale tyle osobiście widzialem jak upolowal), a kto wie ile zjadl jak ja nie patrzylem, aż się bałem czy mu nic nie bedzie, samice podobnie i ciągle polują.
Tak więc reasumując , wydaje mi sie , ze dopiero teraz jak samice zobaczyly: temp 30 st C , dużą wilgotnośc a przede wszystkim DOSTATEK POŻYWIENIA (chociaz wczesniej wcale nie głodowały), "uznały", że są gotowe do godów, a więc nie nalezy w okresie godowym dawkowac pokarm na sztuki, tylko wpuścic cała mase robactwa do terrarium!!!

Jajo
04-01-2013, 12:07
ja za niedlugo koncze zimowanie swoich Anoliskow zielonych. Widzialem juz jak samiec nadmuchiwal wor podgardzielowy i staral sie zaimponowac samicy, ale bylo to przed zimowaniem i samica nie wygladala na zainteresowana zabawa;-) teraz mam nadzieje ze jak im podjade z temperatura znacznie w gore i zaczne je obficiej karmic to ze zainteresuja sie soba;-) samiec ma do obskoczenia dwie samiczki, licze na mlode:) wyraznie jedna z samiczek bardziej przypadla mu do gustu;-) moze wlasnie z Lolą zwiąrze się na dłużej i stworza zgrana pare;-) biedna Tosia bedzie musiala zostac bez partnera jesli nie zadba o wzgledy Fafika;-)

nie wiem jak wy, ale ja wszystkie swoje zwierzaki (poza karaczanami, swierszczami i maczniakami) nazywam;-) tak wiec mam: Fafika, Tosie, Lole (Anolisy zielone), Pinga, Pong (Cordylus tropidosternum),Balbine, Puszka (B.albopilosum), Trinity, Neo (Grammostola rosea), Xaviera, Fabien (Brachypelma vagans), Bobika (ratlerek miniaturka;-) ), Terakota niestety padla;( (Rzekotka zielona)

Hari
05-01-2013, 15:14
Dlaczego dyskryminujesz karaczany, świerszcze i mączniki? One nie sa w zaden sposob gorsze od reszty Twoich zwierząt! W pełni zasluguja na imiona!

mark0wy
07-01-2013, 14:13
Czesc
Wlasnie skonczylem trwajace 2 m-ce zimowanie anolisow.
Od razu zaaplikowalem duza ilosc owadow: swierszczy i cale stada much :)
Na efekty nie trzeba bylo dlugo czekac, codziennie widze jak samiec adoruje obie samice. Kopulacji jeszcze nie widzialem. Czekam na jajeczka.
Stad pytanie.
Terra jest spore i zarosniete, czy istnieje jakis sposob aby zachecic samice do zlozenia jajek w konkretnym miejscu?
Boje sie, ze moge ich nie znalezc i moga zmarniec.
Z gory dzieki
Pozdrawiam
Mark0wy

Pawel Checinski
07-01-2013, 15:08
wiesz co, ja to widze tak!
najlepiej ,jak masz ziemie w calym tererium , to na wieszch zasyp delikatnie piaskiemi i wyrównaj, kazdy odcisk wtedy na piasku znajdziesz, a w doniczkach z roslinami zostaw ziemie, tam powinny wtedy skladac jajka, a jak zloza do piasku to znajdziesz!
Tak mi polecil kiedys gosc ze sklepu, i wydaje mi sie calkiem nie glupie. moje anolisy dawniej (7 miesiecy tamu) poskladaly mi jajka w roznych miejsach w terarium i wiele ich nie znalazlem i przez to stracilem.
Teraz mam ziemie tylko w doniczkach, wiec spodziewam sie wlasnie tam znalesc jajka, a dno terarium wylozylem kamyczkami.

PS
szkoda, ze ostatnio pozyczylem kumplowi aparat , bo mialbym kilka ciekawych zdjec ,
prawie jak z playboya !!! sex na maxa!!! ostry jebaka z mojego samca! non stop, nawet po 2 x dziennie uprawia sex , szkoda tylko, ze zawsze z ta sama samiczka!
druga niestety cos mi marnieje, malo je i wogule sie o nia zaczynam martwic!
ale zobaczymy.

dr Robert
07-01-2013, 15:17
Dno terrarium utrzymuje się w suchym stanie. Wstawia się plastikowy pojemnik (np. po lodach) z wilgotnym (ale nie mokrym) piaskiem wymieszanym z torfem. Musi być w dość ciepłym miejscu, a nie w wnajzimniejszym kącie. Samica szuka odpowiedniego miejsca badając wilgotność i temperaturę. Składa jaja do pojemnika. Można go częściowo okryć np. mchem, aby czuła, że to bezpieczne miejsce.

mark0wy
08-01-2013, 14:27
Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam
Mark0wy

mark0wy
07-02-2013, 05:16
Czesc
Dzis w terrarium anolisow zaobserwowalem nastepujaca sytuacje.
Po kopulacji miedzy samcem a I samica, ta wlasnie samica nadela sie bardzo, tak ze wygladala na 2x wieksza i z otwarta paszcza zaatakowala samica II.
Czy to normalne i czy moze sie skonczyc czyms powaznym dla atakowanej samicy?
Terra 155x85x55.
Z gory dzieki i pozadrawiam
Mark0wy

42d3e78f26a4b20d412==