PDA

Zobacz pełną wersję : jaszczurka sycylijska- mnozenie



Letaa
31-12-2012, 09:31
dzisiaj zauwazylam ze moje jaszczurki zlozyly jaja (nie wiedzialam ze mam parke) zasypaly miske z woda ale za nia jest i tak troche malo miejsca , jak to ruszylam to wybiegl z tamtad chyab samiec (jest wiekszy , ladniejsze ma kolory i jest caly czas gruby , podczas gdy brzydsza ... mysle ze samica ma wiszaca skure po bokach) czy samiec tez sie opiekuje jajkami.... i czy mam zabierac jaszczurkom te jajka czy zostawic .... ?? aha miske bede ruszala co jakies 2 dni a kolo niej i pod nia sa jajeczka... czy to nie spowoduje zniszczenia jajeczek ??

dr Robert
31-12-2012, 13:30
Ani samiec ani samica nie opiekuje się jajami. Powinny być inkubowane w lekko wilgotnym podłożu (np. piasek zmieszany z torfem) w temp. ok. 26-28 stopni. Nie mogą wyschnąć, bo się skurczą i zginą, ale też nie mogą być w bagnie (przy dolewaniu wody co kilka, kilkanaście dni polewać tak, żeby nie bezpośrednio na jaja, ale stopniowo). Wilgotność niestety trzeba ocenić na oko (taka jak ziemia w doniczce na drugi dzień po podlaniu kwiatów). Bardziej precyzyjne dane o wilgotności mogę podać tylko jeśli użyje się vermikulitu (do kupienia w www.biofil.pl, zawsze kupowac grubszy). W czasie przenoszenia jeśli są sklejone nie należy ich rozdzielać i nie wolno ich odwrócić. Muszą mieć górę i dół w tej samej pozycji jak zostały złożone. Efekt wylęgu zależy od dobrej inkubacji i od tego czy samica była dobrze karmiona. Samica jest teraz wyczerpana powinna dostawać dużo jedzenia, witamin i wapnia.

Letaa
01-01-2013, 09:57
dziekuje za info :)

42d3e78f26a4b20d412==