PDA

Zobacz pełną wersję : Homoseksualne Agamy Brodate???



vinegar
26-01-2013, 06:40
Moje Agamki mają ok 35-40cm. Ostatnio zaobserwowałem jak samiec (tak przynajmniej mi się dotychczas wydawało) kopulował z samiczką. Jendak po pewnym czasie przyłapałem moje zwierzaczki na pieszczotach, ale wyglądało na to, że to osobnik, którego uważałem za samiczkę "atakował" samca...??? Czy to możliwe, że mam dwa samce, które nawzajem chcą się zapładaniac?
Proszę o radę,
pozdrawiam,
Łukasz.

MataManX
26-01-2013, 10:04
jeśli to są samce to one prędzej chcą walczyć a nie kopulować

vinegar
26-01-2013, 12:01
one nie walczą, tylko kopulują, raz jedna na gorze, innym razem druga... chyba jednak homo.. :(

CURTUS
26-01-2013, 14:50
Witam :)
Temat moze i drazliwy na "pierwszy rzut oka" - jednak zjawisko takie, u dorastajacych samcow wielu gatunkow jaszczurek(wezy rowniez) jest czestro obserwowane... znam przypadek nawet zgonu dwoch samcow kameleona wlasnie na skutek "wycienczenia bechawioralnego" po dwuch tygodniach bezowocnych kopulacji ze soba nawzajem czy tez z czymkolwiek innym co im sie "nawilelo"(palec,grubsza galaz itp...:>)
Tak wiec proponuje sie nie martwic - zgony z tego powodu sa wyjatkowo rzadkim zjawiskiem, natomiast samo w sobie nie wyklucza sprawnosci seksualnej tych osobnikow po osiagnieciu pelnej dojzalosci i dolaczeniu do nich samiczek;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak "CURTUS"

dr Robert
27-01-2013, 15:33
Zachowania takie u osobników różnych gatunków jaszczurek bywają obserwowane i czasem opisywane. Przypomina mi się teraz artykuł o takich zachowaniach u dorosłych felsum madagaskarskich (opisany chyba w niemieckim "Sauria). Niekiedy wynika to z wyjątkowo silnego popędu (kopulowanie ze wszystkim co się rusza, częste u żółwi), rzadziej z prawdziwych i trwałych inklinacji homoseksualnych. Te także występują u części populacji, ale chyba brak precyzyjnych badań na ten temat. Myślę też, że u gadów może tu występować silna specyfika gatunkowa, są wszak gatunki, które aby przechytrzyć inne samce i dostać się do samicy wydzielają żeńskie feromony (pończosznik). Zagadnienia płciowości i strategii rozrodczych u gadów są rozmaite. Natomiast zachowania homoseksualne są typowe i powszechne u jaszczurek partenogenetycznych, zarówno u kauskaskich z rodzaju Darevskia, jak i u teidów z rodzaju Cnemidophorus. Tutaj samice odbywają między sobą tzw. pseudokopulację (nie mają hemipenisów, bo to samice) i wiedomo, że te które takiej psudokopulację nie przechodzą słabiej się rozmnażają. Przy czym każda samica może odgrywać zarówno rolę męską jak i żeńską. Zależy to od tego w jakiej fazie cyklu owulacyjnego jest napotkana druga samica, a więc od jej zachowania.

42d3e78f26a4b20d412==