PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja dla Kameleona



Stat
07-02-2013, 15:23
Jak to jest z tą wentylacją dla kameleona jemeńskiego. W zoologicznym radzili mi terrarium standardowe z małą krateczką na dole przedniej szyby i małą krateczką na górze tylnej szyby. Czy to wystarczy? Zamierzam hodować jednego samca Kameleona Jemeńskiego w terrarium 40x40x60 z jedną żarówką wolframową i jedną świetlówką UV, spryskiwać raz dziennie, rano, dawać max. 5 świerszczy dziennie. Czy wszystko to co napisałem wystarczy do hodowli tego Kameleona?

Pozdrawiam

dr Robert
07-02-2013, 16:23
Słuchacie co mówią w sklepach a potem się dziwicie, że kameleony zdychają. Wystarczy jakakolwiek książka o kameleonach, aby wiedzieć, ze dobra wentylacja to podstawa. Choroba pojawia się nieraz po miesiącu, nieraz po roku, ale kameleony zapadają w takich warunkach na choroby układu oddechowego i nie ma sensu odkrywać czegoś co od 20 lat wiadomo wśród hodowców kameleonów na całym świecie. Zwykle poleca się aby 1-2 ściany były całkowicie z siatki. U mnie kameleony wernera przez większą część roku są w dużej, osiatkowanej klatce, bez żadnych szyb.

O kameleonach, w tym o jemeńskim napisano książki, polecam np. "The Yemen Chameleon - Chamaeleo calyptratus" autorstwa Schmidta, jest też wersja niemieckojęzyczna: http://www.ms-verlag.de/english.html lub jeszcze ciepłe, nowe wydanie"biblii" kameleoniarzy autorstwa czeskiego badacza: NECAS, P.: Chameleons - Nature’s Hidden Jewels, 2. Aufl. Frankfurt am Main 2004 - ponad 350 stron, 280 kolorowych zdjęć, są też wersje po niemiecku, francusku i czesku; www.chimaira.de, więc w jednym poście naprawdę trudno uwzględnić wszystkie ważne rzeczy. Na pewno terrarium nie jest dla dorosłego kameleona jemeńskiego, szczególnie samca. Powinno być większe. Terrarium o takich rozmiarach nadaje się dla młodzieży. U mnie para jemeńskich przebywała w terra 90x40x150 cm. To są spore kameleony i wymagają sporo powierzchni, chyba, że chce się mieć szamocące się między szybami, biedne zwierzę.

Mr.Q
08-02-2013, 01:17
Witam!

Jeśli mogę się wtrącić, to optymalne terra ( u mnie woliera) na jednego osobniki to 50x60x100 wys. 4 ściany siatka a dzrwi szklane.

Stat
08-02-2013, 09:46
Mam sporo kasy na Kameleona, tylko gdzie kupić takie terraium. Najbardziej pasowałoby mi z bocznymi ścianami z siatki i górną też. Tylna i przednia z dżwiczkami szklane. A jeśli nie można kupić to jak zrobić? (chociaż to zostawiam, jako plan ostateczny)

Stat
08-02-2013, 09:57
Takie terrarium bym potrzebował. Tylko gdzie kupić takie? Wymiary są idealne, choć u mnie szafka ma powieszchnię 40x60, ale troszkę może wystawać.

Stat
08-02-2013, 10:29
Właśnie zadzwoniłem do sklepu "kakadu" i powiedziano mi: "nie ma rzeczy nie do wykonania" jeżeli chodzi o terraria. I planuje tam zamówić terrarium 40x60x100 wys. z siatki, tylko z przednią szybką ze szkła i dżwiczkami przesuwnymi. Czy takie terrarium zapewni niezbędne i bardzo wymagające warunki hodowli Kamelona Jemeńskiego? Jak myślicie ile to może kosztować? Czy terraria z siatki są droższe od tych ze szkła?

Grochu
09-02-2013, 11:03
sądze, że kamek zdechnie na chroniczne przeziębienie (-;
zrób mu 3/4 prawej ścianki z siatki i sufit z siatki, a reszte ze szkła.
ewentualnie możesz jeszcze zrobić z prodzu małą kratkę.

ps. nie pisz tego samego posta w kilku tematacvh, my i tak wszystko to czytamy (-;

hatiras
09-02-2013, 13:49
Hey!
Stat, proponuję wybrać się do jakiegoś szkalarza z projektem terrarium, będzie zdecydowanie taniej niz w sklepie. Siatkę możesz wkleić sam. Zanim jednak kupisz jaszczurkę, może rzeczywiście lepiej bedzie jak kupisz o niej książkę...? Albo zrezygnuj z kameleona i kup łatwiejszą jaszczurkę. Szkoda by było czytać na forum kolejne (nierzadkie) posty z cyklu 'co jest z moim kameleonem...?'czy 'mój kameleon umiera'...
Grochu, moze zajmij się jednak 'męczeniem gruchy' zamiast wypowiadać się na tematy o których masz blade pojecie...
Pozdrawiam,hatiras

Grochu
10-02-2013, 01:19
no przykro mi, że nie masz nic lepszego do poweidzenia niż "ty nie kupuj kameleona, a ty dalej mecz gruchę".
a co Ci się nie podoba w moim "bladym pojęciu"?
jesli terrarium stoi w przewiewnym miejscu, to taka wentylacja będzie ok, a przy 4 ściankach z siatki mogą być poważne problemy z utrzymaniem temperatury.

tobie natomiast radze iść zjeść sobie ktomkę, niż obrażac innych.

hatiras
11-02-2013, 07:28
Hey!
Myslę, że wiele osób na forum zgodzi się ze mną, ze kameleon nie jest jaszczurką dla poczatkujących, szczególnie tych zadających tak podstawowe pytania dotyczace ich utrzymania. Nadal wobec tego obstaję przy wersji 'nie kupuj kameleona' dotyczacej Stat'a, oraz przy Twojej już wcześniej wspomnianej...
Dziwię się, że poczułeś się urażony...
hatiras

Grochu
11-02-2013, 09:49
nie, no spoko (-:
tez uważam, że kamek nie jest dla laików, ale jeśli chłopak będzie chciał go kupić, to i tak to zrobi, więc chyba lepiej doradzać mu tak, żeby przynajmniej, jeśli juz to zrobi, nie zrobił krzywdy zwierzakowi (-;

RMXUS
16-02-2013, 00:32
jesli macie 4 sciany z siatki to w jakim miejscu trzymacie i utrzymujecie wilgotnosc odpowiednia ??? PRZECIAGU TEZ NIe MOZE BYC i jaka to jest siatka drobna czy grubsza. robie nowe terrarium i nie wiem dokladnie jeszcze jak bedzie wygladalo rozmiary o wiem ale wlasnie gdzie umiescic siatke.Dr napisal ze wiekszosc spadza w terr. z siatki a mniejszosc czasu gdzie spedza ????

flipi
19-02-2013, 01:55
kameleony zyja w tropikalnych lasach a wentylacja to najwarzniejsza żecz w terra, potem duzo gałezi i sam dalej wiesz....

42d3e78f26a4b20d412==