PDA

Zobacz pełną wersję : Gekon Toke oszalał



Noe
09-02-2013, 04:42
Mój samiec Toke dostał świra. Posiadam pare od 7 miesiecy - dorosły samiec i darastająca samica. Do tej pory żyły jak przykładna , zgodna para :-) Razem biegały po terrarium, spały w tych samych kryjówkach, polowały. Niestety jakieś 2 dni temu mojemu samcowi "odbiła palma". Wieczorem wyłazi i zaczyna gonitwe za samicą. Ugania sie za nią całą noc i co jakiś czas regularnie "szczeka" - teraz nawet w dzień. Wcześniej też co jakiś czas "szczekał", ale robił to o wiele rzadziej i bez ekscesów.
Nie wiem czym spowodowana jest takia nagła zmiana zachowania ??
Warunki przez cały czas mają takie same (cieplo, swiatlo, wilgotnośc), terrarium w sumie spore (75x40x80), jedzenia pod dostatkiem .
Na początku myśłałem, ze to zaloty, ale samiec po prostu sterroryzował mi samice - on macha ognkiem i ucieka bidula jak najdalej od niego. A ten typ dzisiaj już zaczął w dzień ja terroryzować i ganiać po terrarium.
Czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem u Toke i moze mi wyjasnic to dziwne zachowanie i jak temu zaradzić ?

MareQ
09-02-2013, 09:24
wydaje mi sie że gekon poprostu ma ogromną chcice na pkanie :P tyle

pati1
09-02-2013, 09:50
WIOSNA! Bzykać sie chce!!!

Noe
09-02-2013, 09:52
Mam nadziej... ale tak ją sterroryzował ze dziewczyna nie wie gdzie sie schowac.
Czy jakiś hodowca gekonów Toke moze potwierdzić, ze takie dzikie i napastliwe zachowanie jest normalne i swiadczy o godach ?

Mikka
09-02-2013, 10:04
Okres godowy :)
Moj waz tez ma tak samo co roku w marcu, w ogole nie spi i dobija sie do wyjscia z terra a jak poczuje samice to juz w ogole bzika dostaje.
Nie martw sie, niedlugo mu przejdzie :)

Grochu
09-02-2013, 10:56
napastliwość jest normalna... jak panna nie chce dawać, to się domaga!
i tak szczęście, że ejszcze jej nie pogryzl (-;

hatiras
09-02-2013, 13:28
Toke mnozą się przez cały rok, bez wyraznej pory godowej. Są dwie opcje: pierwsza - masz nadwyraz aktywnego samca i niedojrzałą płciowo samicę. Druga zakłada, że masz dwa samce. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że młode toke pomimo agresywności mogą przebywać razem i o ile nie dominuje jeden osobnik, nie wymagają rozdzielenia. Agresja ujawnia się dopiero przy wkraczaniu w dojrzałość płciową. Na stronie www.gekkota.com znajdziesz odgłosy wydawane przez samca straszącego rywala, oraz zalecającego się do samicy. Różnią się. Mój samiec do czasu aż nie 'dostał' samicy darł się przez niemal cały rok, to było naprawdę świetne!!!!
Pozdarawiam,hatiras

Gadman
09-02-2013, 13:35
^^^^^^^^^^^^^^||
| Gady rulezz ||'""|""__,_
| _____________ ||__ |__|__ |)
|(@) |(@)"""**|(@)(@)**|(@)

Noe
09-02-2013, 15:00
Dzieki za link do strony. Z całą pewnościa jest to para. Samiec jest duzy, wyrośnięty (okolo 30 cm), samica drobniejsza ma ponad 20 cm. Odkąd je mam samiec wydawał czasem dzwięki podobne do tych ze strony ( Male Tokay (Gekko gecko) mating call) czyli wabiące samicę. Przez 7 miesięcy tylko wydawał te dzwięki, ale był spokój i gekony żyły razem w zgodzie. 2 dni temu chyba zapałał jednak wielka miłościa :-)
Martwi mnie tylko czy samica jest wystarczająco dojrzała... Jak wcześniej pisałem u mnie jest od 7 miesięcy, podejrzewam ze gdy ją zakupiłem miała juz z 5 miesiecy. Obawiam się, że może być za młoda na takie zaloty :-(
Mozesz mi opisać jak dalej przebiegają takie zaloty u Toke ?
Czy samica w końcu ulega, czy zaczyna dawać jakieś sygnały ze jest gotowa na przyjecie samca, czy moze lepiej ja odizolować na jakiś ?

Grochu
10-02-2013, 01:16
jeśli jest za młoda, to lepiej je rozdzielić.
samiec nie da sobie siana i może w końcu ją uszkodzić.
lepiej odczekaj, aż samica dorośnie i dopiero je połącz

42d3e78f26a4b20d412==