PDA

Zobacz pełną wersję : agamki brodate



Kaśka
06-04-2013, 07:55
Pozdrawiam
Mam 2 agamki młode pierwsza urodziła się 5 kwietnia 2004 a druga 22 kwietnia 2004. Pierwsza jest okazem zdrowia pięknie je, poluje druga za to prawie wogóle nie chce jeść jest markotna często siedzi z przymkniętymi na wpół oczkami, dużo śpi i jest znacznie chudsza od tej pierwszej.
Moje pytanie brzmi druga do terrarium została wpuszczona jakiś czas po pierwszej i była okazem zdrowia mam więc pytanie czy brak apetytu może być spowodowany dominacją tej pierwsze gdyż pierwsza często na niej siedzi, depta ją, a także próbuje zabierać jedzenie oczywiście pilnuje je gdy karmię czy powinnam je rozdzielić i odkarmić mniejszą czy może jest to spowodowane czymś innym?
Temperatura jest tak jak trzeba, Przez 12 godzin na dobę mają włączoną świetlówkę Repti-glo 8.0.
Proszę o szybką odpowiedz gdyż martwię się o malucha.

Dragonsong
07-04-2013, 03:40
Dużo zależy od tego jak one się wobec siebie zachowują? czy duza jest miedzy nimi różnica w długości- czy jedna nie straszy drugiej - chociaż takie maluszki zwykle cały czas siedzą razem. Warto zbadać kał na obecność pasożytów i jeszcze jedna rzecz: prawie wogóle nie je czyli ile dokładnie je? Napisz też jaką mają ściółkę, czy mają się gdzie schować czym dokładnie karmisz maluszki.

Dragonsong
07-04-2013, 03:43
Aha i kiedy została ta słabsza wpuszczona do terrarium - jeśli niedawno to może być jeszcze stres - poprostu mogła się jeszcze nieprzystosować do nowych warunków i w tym momencie ważne jest zapewnienie jej spokoju.

jw
07-04-2013, 12:55
Wygląda mi to na stres związany z nowym miejscem i nowym wspłmieszkańcem. Ona po prostu może nie nadążać z konsumpcją i prawdopodobnie będzie Ci nadal słabnąć. Jeżeli masz taką możliwość, to przenieś ją na jakiś czas do innego terra (nawet malutkiego) i tam ją podkarm. Jeżeli będzie jadła OK (po jakimś czasie oczywiście) to ponownie ją wprowadź do tego "sprintera".
Jeżeli nic w jej zachowaniu się nie zmieni - do lekarza.
...aha jak podajesz im małe świerszcze to wsadź je najpierw do jakiegoś pojemnika (świerszcze oczywiście) posyp Vibowitem dla niemowląt i zakręć parę razy. Będą wyglądaly jak z mąki. To też może pomóc. Powodzenia!

Dragonsong
07-04-2013, 13:04
co do witamin i wapnia - jw - nie wolno posypywać pokarmu codzinnie przewitaminizowanie i przewapniowanie może być też bardzo szkodliwe. Posypuje się co 3 - 4 dni

Kaśka
07-04-2013, 15:42
Dokładna długość większej to19 cm
Mniejszej to15 cm
Obie były odrobaczone od weta dostałam proszek, który miałam podać z pokarmem i obie zjadły.
Ostatnio jadła w piątek jeśli już je to przeważnie jednego świerszcza dziennie.
Ściółka to kostka bukowa wcześniej miały piasek, ale trzeba było zmienić, bo mała jadła go ( nie zapchała się gdyż się załatwia).
Mają się gdzie schować, ale obie wolą siedzieć wysoko albo na konarze albo na półeczce.
Dostają nieduże świerszcze, barciaka, trochę mączników od czasu do czasu a także jabłko z gamarusem.
Mała została wpuszczona dokładnie 8 maja 2004.
Jaszczureczki codziennie dostają jedzenie posypane witaminami Sera reptimineral C.

jw
08-04-2013, 07:02
A czy ja napisałem, że codziennie. Kiedy moje smoki były wielkości 12 - 14 cm dostawały wyłącznie preparat witaminowy dla niemowląt (zawiera on także odpowiednia dawkę wapna) 2 x tygodniowo....no i wyrosło z tego całkiem niezłe stadko.
Aha, podawane było też zielsko, najczęściej mniszek i do tej pory wcinają to jak legwany.

Dragonsong
08-04-2013, 15:16
"Jaszczureczki codziennie dostają jedzenie posypane witaminami Sera reptimineral C."
To za często - podawaj najlepiej co 3 - 4 dni i dobrze jest jeszcze posypać wapniem.

Jeśli chodzi o malucha to jeśli je 1 świerszcza dziennie to nie jest tak źle. Skoro maluch jest w terra od 2 tygodni to najprawdopodobniej to jeszcze stres - powinno być coraz lepiej - pewnie to, że tamta agamka jest większa dodatkowo stresuje malucha.

Napisałaś że maluch jest chudszy od tej starszej: porównaj ze zdjęciami czy jest bardzo chudy czy może to poprostu wynika z różnicy w wielkości obu agamek (jak dokupowałam samiczkę do mojej błotnej agamy to też ona była dużo chudsza i nadal jest - ma poprostu troche inną budowę) Jesli wogóle wygląda na bardzo chudo i do tego jeszcze chudnie to wtedy już jest powód do zmartwień i można się zastanowić nad oddzieleniem małej i trzeba będzie zacząć szukać przyczyn problemu.
Jeśli tak nie jest to zostawiłabym agamki razem (lepiej się zwykle czują w grupie chyba, że któraś jest bardzo zdominowana przez inną, przepędzana i niedopuszczana do jedzenia) i bacznie obserwowała jak maluch rośnie i ile je. Pilnuj żeby starsza nie zabierała młodszej świerszczy i by mała spokojnie mogła zjeść.

Powodzenia

42d3e78f26a4b20d412==