PDA

Zobacz pełną wersję : Kameleon jemeński!!??



jacekpo
11-04-2013, 15:00
Mam pytanie dotyczące Kameleona. Jakiej mocy musi mieć świetlówki kaleleon?? I jak najlepiej nagrzewać mu terrarium, kablem grzewczym czy świetlówką?? Odpowiedzcie proszę. Jak ktoś choduje kameleony to chętnie z nim pogadam moje gg to 3179845. Dzięki

xol
11-04-2013, 15:14
Świetlówka nie służy do ogrzewania, tylko ma być źródłem UV. Kupując należy zwrócić uwagę, jaką ilość UVB zawiera, dla kameleona dobra będzie świetlówka tzw. 5.0. czyli 5% UV.
Ogrzewanie kablem grzewczym nie ma sensu, bo terrarium powinno byc wertykalne (jak rozumiem, mówimy o kameleonie jemeńskim?), kameleon rzadko schodzi na dno więc nie ma sensu nagrzewać podłoża. Odpowiednią temperaturę (a przy okazji oświetlenie, co jest bardzo ważne bo kamki lubią światło) uzyskujemy za pomocą promiennika. Nie potrafię podać ci odpowiedniej mocy promiennika, najlepej poeksperymentować z różnymi i sprawdzić jaką dają temperaturę w terrarium. Powinna być zróżnicowana, wysoka (nawet powyżej 30 stopni) pod promiennikiem ale też muszą być chłodniejsze partie terrarium.

Możesz rozważyć wariant (chociaż nie wiem czy ktoś z forum go stosuje) ze zróżnicowaniem oświetlenia tzn. np. żarówka energooszczędna (daje światło ale nie za bardzo nagrzewa) w jednym rogu terra, a w drugim promiennik/lustrzanka (i grzanie, i światło) - wtedy kamek może sobie wybrać gdzie woli siedzieć. U mnie się to sprawdza.
uffff, ale się rozpisałam :) Możesz próbować złapać mnie na gg, ale ostrzegam, że rzadko bywam.

Fryta
11-04-2013, 16:51
takjak podał przedmówca, dokładnie to: 5% UVa i 30% UVB (bo takie są najczęściej produkowane świetlówki)

coolary
12-04-2013, 00:20
Jeżeli będziesz miał jakieś pytania pisz na gg:2350852. Nie miałem kamelenów zbyt długo, ale w tej chwili inkubuje ponad 60 jajek od jednej samicy :))

42d3e78f26a4b20d412==