PDA

Zobacz pełną wersję : agama błotna czarny nalot ?



InDeNem
09-05-2013, 05:16
Witam

nabyłem ostatnio dwie młode agamy błotne i jest mały problem, może ktoś z was się z tym spotkał lub może to jest normalne, a mianowicie u jednej z agam pojawia się czarny nalot na dolnej szczęce po obu stronach pyszczka, ten nalot daje się zmyć szpatułką zwykłą wodą po dwóch dniach znów nalot się pojawia. Obie agamy jedzą to samo apetyt mają olbrzymi, zdrowe skoczne i uśmiechnięte, a i jeszcze jedno ta u której się ten nalot się pojawia jest dużo mniej wybarwiona od drugiej i dość często otwiera pysk ,,,jak by się chłodziła ????....................

Jeśli ktoś z was ma jakiś pomysł ???

Marcin Kranc (Shazzy)
09-05-2013, 05:31
hehe popatrz gdzie kopie ale czy nie lezy pyszczkiem na ziemi moja jak byla mala tez tak robila ze ubabrana chodizla hehe bo sie w ogrodnika bawila w torfie ale moze to byc tez jakas bakteria nie wiem nie znam sie sprawdz czy czasem nie jest tak jak mowie:D

InDeNem
09-05-2013, 05:43
też tak myślałem i wymieniłem podłoże teraz jest mieszanka kostki kokosowej i bukowej i nie bardzo ma gdzie się upaprać

Marcin Kranc (Shazzy)
09-05-2013, 07:17
to moze sok bukowy zywica przypatrza ja sproboj okreslic w jkaich godiznahc i jak to sie robi czy samo stopniowo nachodzi cyz jedna rozowo nie ma i nagle jest

Dragonsong
09-05-2013, 12:28
a dokładnie jak często otwiera ten pysk i czy to się dzieje pod lustrzanką czy ma cały czas otwarty?

szarobury
09-05-2013, 17:56
Napisz coś więcej o tym nalocie- czy znajduje się na linii szczęki, czy w okolicach brzegu pyska? Może to być jakaś grzybica.
Jeśli masz możliwość sprawdź stan śluzówki w pysku i języka- czy jest gładka, bez plam i przebarwień, lub niedajboże krwawych podbiegnięć.
Napisz też coś więcej o tym otwieraniu pyska i wentylowaniu jamy gębowej.
I ostatnie pytanie jak u niej z apetytem- nie spadł ostatnio?

szarobury

InDeNem
10-05-2013, 01:57
To co wynika z moich obserwacji: pysk otwiera średnio kilka razy na godzinę z tym że czasami trzyma otwarty kilka minut a czasami kilkanaście sekund. Nie ma znaczenia w którym miejscu terrarium się znajduje czy na dole czy na górze robi tak samo, wręcz mam wrażemie że jak się podchodzi do terra to otwiera pysk jak by chciała straszyć................te naloty są dokładnie po obu stronach pyska równo na lini dolnej szczęki, ale nie na całości boku szczęki tylko w jakiś 60% procentach długości. Wewnątrz pyska nie ma żadnych plam czy przebarwień (chyba). Apetyt ma godny pozazdroszczenia świeże koniki polne łapie w przelocie. Ogólnie bardzo ruchliwa, skacze z konarów do wody wszystko cool tylko te czarne naloty mnie straszą .

Moskit
10-05-2013, 04:30
Moja agama tez miała taki nalot ale zmyłem to szpatułką i zniknęło. Mogą one być spowodowane kopaniem. Moja też otwiera pysk. Może się wtedy chłodzi? Może mieć wtedy też infekcję, ale wg mnie nie miała by takiego apetytu.

Pozdrawiam

InDeNem
12-05-2013, 14:16
Witam ponownie

Wygląda że jest wszystko OK, agamka zaczeła obłaźić ze skóry i na razie na nowej skórze nie pojawił się ten nalot,,,,,,,,jeszcze poczekam bo może zawcześnie na pełnie szczęścia,,,,,,,,lepiej nie krakać .....


WIELKIE DZIĘKI ZA WSZYSTKIE PORADY I WSKAZÓWKI ..............TENKJU :)

42d3e78f26a4b20d412==