PDA

Zobacz pełną wersję : bazyliszek



maciek k
13-05-2013, 13:38
chcialem sie dowiedziec jak od kuchni< bez skojarzen z gastronomią> wyglada hodowla bazyliszkow platkoglowych , czy to zwierzeta o usposobieniu potulnych legwanow czy sa plochliwe i konkretnie jaki pokarm przyjmuja<czy moze byc nieruchomy>, w jakich proporcjach miesny z roslinnym i jaka maja tolerancje temperaturową, no i najwazniejsze dlaczego warto je hodowac; z gory dziekuje

Marcin Kranc (Shazzy)
13-05-2013, 17:52
no to są zwierzaki co nie maja za duzo i za czesto gosci plochliwe bardzo nawet dorosle czasami zjedza z reki ale nastepengo dnai wystraszony zmoe zabic sie o sciane kogos kto karmil go 2 lata to tak w skrocie w sumie piekne zwierzeta polecalbym tylko doswiadczonym hodowca i wytrwalym najlepiej zeby mialy spore terra czy tez paludarium:D

chcialem polaczyc hodowle wlasnie nich z chodowla agam blotnych ale postanowilem ustawic sie na tylko jeden gatunek agamy moze potem ze 2 toke

dr Robert
14-05-2013, 07:47
Przynajmniej część informacji jest do znalezienia w opisie gatunku:
http://terrarium.com.pl/bazyliszekplatkoglowy.php

maciek k
14-05-2013, 23:56
nie chodzilo mnie co prawda o taka sucha wiedze , bo z doswiadczenia wiem ze takie artykuly trzeba zaktalizowac wlasnymi przejsciami , ale dzieki

maciek k
14-05-2013, 23:57
to bylo odnosnie linku

dr Robert
15-05-2013, 00:36
Mam jednak wrażenie, że nie czytałeś opisu lub masz problemy z jego odbiorem (ale to nie wyjątek). To nie tylko sucha wiedza (chyba nie wiesz co to znaczy "sucha wiedza" :)) bo ten gatunek z przerwami mam od jakiś 10 lat i umieściłem tam sporo uwag "od siebie".
Ale dziękuję za recenzję tego co napisałem, akurat w tym opisie są odpowiedzi na zadane tu pytania. Zadałem sobie ten trud i przeczytałem opis jeszcze raz. Pytasz czy są płochliwe czy potulne baranki - polecam np. pierwsze zdanie w "uwagach", a o żywieniu jest dość obszerny rozdział z bardzo konkretnymi, wymienionymi pokarmami z którego i tak najważniejsze jest zdanie: "Spożywanie różnych typów pokarmów ma bardzo indywidualny charakter". Są więc takie, które jedzą owoce kilka razy w tygodniu oraz takie, które nie robią tego nigdy w życiu (raczej większość). Ale to generalnie zwierzęta owadożerne, a nie roślinożercy.

maciek k
16-05-2013, 00:55
ok w takim razie zwracam honor , ; jednak poczytalem sobie na tym samym portalu opis zolwia jaszczurowatego a sam takie posiadam od paru lat i powiem Ci ze to jest dramat , co ludzie pisza o tych zwierzetach. jezeli mam czytac przeklad jakiejs angielskiej strony to wole sam sobie czasami potlumaczyc , posdr; a co do znaczenia slow to mysle ze juz sobie wszystko wyjasnilismy:)

kamil
16-05-2013, 04:04
Z całym szacunkiem Panie doktorze ale wymiary tych terrariów są bardzo małe .
Ja dla swoich błotnych robie terrarium 2x2x1 metr i dla bazyliszkow tez zalecał bym podobne wymiary ! Nie wyobrażam sobie takich 3 jaszczurek jakimi są bazyliszki w terrarium 100x45x170 (chyba taki wymiar był tam podany ) nie mniej jednak kazde inne mniejsze od 2x2x1 jest na pewno za małe

dr Robert
16-05-2013, 14:27
Proponuję zwrócić uwagę na pierwsze zdanie - cytat z opisu:

"Bazyliszki ze względu na swoją wielkość i usposobienie potrzebują bardzo obszernego terrarium, które praktycznie nigdy nie jest za duże. Jes (1994) proponuje wymiary: 90/90/120 dla samca i trzech samic, Köhler (1999): 150/80/180 cm, Kober (1998): 170/80/115 cm, autor niniejszego opracowania hoduje swoje bazyliszki w terrarium o wymiarach 100/45/150 cm."
I cytat z innego miejsca opisu:
"Szczególnie korzystna byłaby szklarnia z tropikalnym, wilgotnym mikroklimatem, silnie zarośnięta i zaopatrzona w duży basen.".

Sprawa wielkości jest najczęściej sprawą naszych możliwości (finansowych, lokalowych itp). I jest niestety kompromisem między tymi możliwościami a potrzebami zwierząt. W tym przypadku nie sądzę, abym polecał terraria zbyt małe, zwłaszcza, że piszę wyraźnie, dla żadne "praktycznie nie jest za duże". Ludzie pytają o wymiary minimalne i myślę, że takie właśnie podałem powołując się zresztą na czołowych niemieckich hodowców Iguanidae (Kober, Köhler). W porówniu z wymiarami polecanymi w opisach gatunków na tym forum przez innych autorów lub też śledząc w jakich terrariach ludzie przetrzymują różne często wymagające przestrzeni gatunków lub przynajmniej próbują przetrzymywać akurat (pytania w stylu "czy jaszczurkę x można trzymać w terrarium 30x20x30 cm ?") zaproponowane wymiary dla bazyliszków nie uznałbym za zatrważająco małe.


Przykro mi, za opis żółwia jaszczurowate i innych gatunków, których nie pisałem nie odpowiadam :). Nie każdy zna angielski i pewnie ta strona jest dla tych co nie znają :), bo jest przecież po polsku. Poza tym każdy i tak wie, że najlepsza literatura terra na świecie jest po niemiecku :).

maciek k
17-05-2013, 02:46
nie chce sie przekomarzac w nieskonczonosc ale z takim tytulem powinien Pan wiedziec , ze "najlepsza" to pojecie wzgledne, szczegolnie zwazajac na takie bledy jakie niemieccy "hodowcy" popelniaja wciskajac zwierzeta do malych pudelek ,mierzac co do centymetra gabaryty skrajnosci. tu nie o to chodzi, i wlasnie probuje dowiedziec sie jakie sa doswiadczenia innych rodzimych terrarystow, troche odwagi w siebie a nie w zaodrzanskich braci ; ps niczyich dokonan nie podwazam ,ja je tylko konfrontuje, bo tu chyba o taką dyskusje chodzi, pozdrawiam

dr Robert
17-05-2013, 03:29
Tytuł niczego nie dowodzi :). Oczywiście ja też chetnie poznałbym opinię rodzimych terrarystów hodujacych bazyliszki, ale się nie odzywają :). Proponuję wiecej poczytać literatury terrarystycznej np. niemieckiej i amerykańskiej, ewentualnie odwiedzić paru hodowców i zobaczyć kto "wciska zwierzęta do małych pudełek". Chyba nie ten kierunek, akurat Niemcy stosują największe terraria.

gecco_3
20-05-2013, 03:36
jWitam ja posiadam parke takich bazylow mowie wam dranie jak nie wiem to co napisal dr robert w 99% sie sprawdza moje naleza do tych co zjadaj owoce roslinki ale przedewsytskim swierszcze muchy oseki mysie sa plchochliwe nawet bardzo a zarem wdzieczne i piekne z wygladu osobicie polcema zakup ... !!!

pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==