PDA

Zobacz pełną wersję : problem z małym brodaczem :/



DamianB
18-05-2013, 15:22
Witam!
Mam 11 cm agamke brodata. Jest trzymana w oddzielnym zbiorniku w duzym terra..
Temp. jest ok, swietlowka repti glo 8.0 uvb, promiennik ciepla, za podloze drewienka, miseczka z woda, miseczka z jedzeniem...
1. Agamcia ani razu nie zjadla swierszcza - z ruszajacych sie rzeczy wcina tylko maczniaki :/ i granulat ...
2. Jest dosc ruchliwa, ale co zauwazylem niedawno - na najdluzszych palcach tylnych konczyn ma jakby "kolanka" - nie sa tak proste jak u drugiej , juz duzej agamy..
3. Na pazurkach (glownie przednich lap) ma jakis czarny nalot, co to moze byc?

dzieki z góry za pomoc!

pzdr..

Chrzaniki
19-05-2013, 03:35
ad 2 i 3. to nie mam pojecia
co do pkt.1 - dobra rada zabierz maeczniaki bo zaraz moze dojsc do zaczopowania i bedziesz mial nastepny problem.

kamil
19-05-2013, 04:43
Ad2 . Podajesz jej witaminy ? i wapień moze to oznaka krzywicy .
Ad3. Brud ?

DamianB
19-05-2013, 07:18
Kamil napisał(a):

> Ad2 . Podajesz jej witaminy ? i wapień moze to oznaka krzywicy
Podaję - ma w granulacie i posypuję tym robaczki (też myślę o tym, żeby się nie zaczopowała i robaczków dostaje bardzo mało)

> Ad3. Brud ?
Raczej nie.. Terra jest czyściutkie, a to pojawiło się właściwie z nikąd :/

goja
20-05-2013, 08:30
jeszcze kilka pytań:
1. jak długo masz ją u siebie? Moze to stres adaptacyjny.
2. jakie świerszcze podajesz? Często młode agamki boją się dużych świerszczy, ja myślę, że dla takiego malucha nie powinny przekraczac 1 cm. Po drugie jesli karmisz ja swierszczami srodziemnymi - takie czarne, twarde, to wiem ze niektore mlode agamy sa w tej kwestii rasistkami i nie chca ich jesc (te swierszcze maja gruby chitynowy pancerzyk ciezki do strawienia)
3. może spróbuj jesze czegoś innego: ćmy, mole woskowe, muchy, koniki polne moje brody uwielbiają karaczany zielone ale dla Twojej byłyby chyba za duże

jeśli chodzi o zgrubienia na paluszkach to chyba nie może być krzywica, jeśli co to może nadmiar wapnia. Czytałam że właśnie przy hipercalcemii występują zgrubienia na kościach, ale nie mam pojęcia jak to wygląda w praktyce, i nie wiem czy jest w ogóle możliwe u malucha

a paluszki, może po prostu zrobiła kupkę i w to wdepnęła?? Brutalne ale czasem się zdarza, nic innego nie przychodzi mi do głowy

Grochu
20-05-2013, 15:52
co do świerszczy już chyba wszystko wyjaśnione. co do łapek i pazurków: mi wygląda na uszkodzenie mechaniczne, a tak konkretnie to coś lub ktoś jej musiał je przycisnąć...

DamianB
20-05-2013, 16:16
Byłem dziś u weterynarza i powiedział, że z agamką wszystko jest ok :)
Szczerze mówiąc pierwszy raz widze, żeby agamki miały takie zakrzywione tylnie "palce" ;) Ale cóż, nie znam się, aż tak :)
Dzięki wszystkim za porady, na pewno część z nich wykorzystam!!

Pozdrawiam wszystkich ,

42d3e78f26a4b20d412==