PDA

Zobacz pełną wersję : Co to jest???



nazer
20-05-2013, 01:40
witam znajomy przywiozl mi z Niemiec parke jaszczurek z Tetnangu ( okolice Jeziora Bodenskiego) hmm na pierwszy rzut myslalem ze to Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) ale po dlugich przeszukiawaniach fotek i obserwacji przyznam szczerze ze juz nie wiem co to jest :(. Bo wygladem przypomina tez Piaskarke hiszpanska (Psammodromus hispanicus ),no z zachowania to mi przypomina piaskarke,ale jak mam byc szczery to nie znam zbytnio zwyczajow zwinek wiec jestem w kropce. Prosze o pomoc kogos doswiadczonego ktory zna sie dobrze na obu gatunkach i bedzie potrafil poznac po zdjeciu co to za jaszczurka.
Link do fotki:
http://www.album.astral.pl/album/index.php?action=show_big&gall_id=65&alb_id=391&foto_id=6&off=0&search_exp=&order=created&user_albums=&album_pass=

ps. i prosilbym tez o nr gg osob ktore wiedza co to jest w celu zadawania wam kolejnych pytan
Z gory dziekuje

Matiik
20-05-2013, 03:45
Mysle, ze jest to jaszczurka z rodzaju Podarcis (murówka) Dokładnego gatunku nie moge podać, ale cechy szczegolne typowe dla rodzaju zgadzają sie. Zwinka to raczej nie jest, bo te mają zazwyczaj zielonkawy grzbiet(samce) a nie brzuch, ale nie można wykluczyć występowania zmiennosci gatunkowej.... Ja w kazdym razie stawiam na murówke, ale moge się mylić...

Pozdrawiam

Grochu
20-05-2013, 15:48
wygląda mi to na podarcis hispanica, ale ręki uciąć sobie nie dam. za słaby jestem z jaszczurek, żeby ci na to pytanie na pewno odpowiedzieć.

rdw
06-06-2013, 04:04
Mi wydaje sie że to jest zwinka (Lacerta agilis).Bo sam kiedys mialem zwinke ale już ją wypuściłem bo teraz kupuje gekona lamparciego.Jak na moje oko to zwinka bo ma zielony brzuch i plecy szare w żółte kropki.Ale nie jestem pewien.

mediapaczek
06-06-2013, 10:51
To jest na 100% zwinka.

42d3e78f26a4b20d412==