PDA

Zobacz pełną wersję : zwierzęta niebezpieczne - rozporządzenie



dr Robert
15-04-2013, 17:36
Na forum nt. rejestracji i CITES przewija się wątek dotyczący rozporzadzenia zakazującego hodowli zwierzat niebezpiecznych. Ponieważ z CITES ta sprawa ma jedynie taki związek, że sprawy te porusza ta sama ustawa o ochronie przyrody, najwałaściwszym miejscem dla tej sprawy wydaje się forum ogólne. Nie wiem, może ktoś mógłby podać jakieś bardziej precyzyjne i konkretne dane dotyczące tego rozporzadzenia, czy jest przygotowywane i jakie gatunki mają się w nim znaleźć.
Chociaż występuje przeciwko hodowli jadowitych węży niektóre wspomniane propozycje (o ile są prawdziwe) wydają mi się wątpliwe. propnuję także uczyć się na błędach, np. Brytyjczyków, którzy wprowadzili już dawno podobnie restrykcyjne przepisy jakie przypuszczalnie planowane są w Polsce.
Chociaż nikt mnie nie pyta o zdanie :) chciałbym podzielić się poglądami na ten temat. Mam w pamięci artykuł sprzed chyba dwóch lat na temat krytyki przepisów w Wielkiej Brytanii jaki ukazał się w British Herpetological Society Bulletin i w zasadze zgadzam się z jego autorami. jeżeli po uwagę weźmiemy tylko względy bezpieczeństwa to poza jadowitymi wężami ze strony płazów i gadów niewiele nam grozi, a w każdym razie niewiele więcej niż ze strony rozdrażnionego chomika. Obawiam się wprowadzenia jednych z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie, dlatego uważam, że terraryści powinni zabrać głos w tej sprawie, np. poprzez PST.
Jeżeli to prawda, że na zakzane liście mają znaleźć się duże dusiele to pytam ile przypadków śmierci czy ciężkich okaleczeń zdarzyło się wskutek kontaktu z tymi wężami ? Czy jest sensowne umieszczanie na liście waranów, z których niebezpieczny jest tak naprawdę tylko waran z Komodo (głównie dzięki zawartym w ślinie bakteriom), a z których większość to gatunki małej i średniej wielkości. Czy w Polsce zdarzyły się przypadki pogryzień przez krokodyle ? Czytałem właśnie bardzo ciekawy artykuł o rozrodzie aligatora misipijskiego w prywatnej, niemieckiej hodowli. Dlaczego taka hodowla miałaby być zakazana w Polsce. Przy zapewnieniu pewnych warunków jest to całkowcie bezpieczne. A już naprawdę nie widzę żadnego powodu, aby w wykazie znalazły się wszystkie Crocodilia łącznie z małymi Paleosuchus palpebrosus, Paleosuchus trigonatus i Ostealemus tetraspis. Może się okazać, że w Polsce najbardziej niebezpieczne zwierzęta to małe gatunki kajmanów, które może ma z 5 osób w kraju ! Prawdziwe zagłębie krokodylowe !

W większości krajów w ogóle nie ma szczegółowych regulacji dotyczących hodowli gadów niebezpiecznych, nawet takich w których terrarystyka jest hobby powszechniejszym, a nieszczęśliwe przypadki zdarzają się częściej. Z drugiej strony w Polsce wskutek niewielkiej liczby osób zainteresowanych, słabości i bierności lobby terrarystycznego, wprowadzenie nawet absurdalnych przepisów może okazać się bardzo łatwe, bo nikt po prostu nie zaprotestuje.

Dodi
15-04-2013, 20:04
Oj bedziemy protestować !
Jeżeli sprawdzą się pogłoski o zakazie hodowli pytona tygrysiego to ja sam wezme się za zbieranie podpisow pod petycją broniącą ten gatunek ( i nie tylko ).
Pozdrawiam
Witold Plucik

MataManX
15-04-2013, 22:52
Jestem przeciw hodowli jadusów jednak inne zwierzęta powinno się hodować jeśli się spełni dla nich odpowiednie warunki. Trzeba zapewnic bezpieczenstwo i dobre warunki zwierzęciu i sobie. Dusiciele jako niebezpiueczne to już przegięcie.

coolary
15-04-2013, 23:57
Faktycznie to wielka głupota. W Polsce duże dusiciele cieszą się wielką popularnością... ehh.......Polskie władze chcą na siłę "przypodobać" się w Unii...

Serpent
16-04-2013, 02:28
przez indywidualne protesty nic się nie wskóra, koniecznie musi się tym zająć jak wspomniał dr Robert stowarzyszenie mające ''moc prawną'' jeśli nie PST to będzie trzeba powołać nowe....

Pozdrawiam
Serpent

Ps. oby te przypuszczenia niestały faktem

micgekon
16-04-2013, 07:44
Też jestem za tym aby PST miało udział w opracowaniu tej listy. A już najbardziej nie rozumiem tego ,iż podobno głównym autorem w/w listy jest dr Jan Śmiełowski
który jest też we władzach PST więc całe to zamieszanie i umieszczanie tam tak popularnego u nas pytona tygrysiego czy "niebezpiecznego i jadowitego" heterodona. To paranoja i chowanie głowy w piasek

Grochu
16-04-2013, 10:56
oj to może jakaś inicjatywa bez PST?
proponuje zaraz naskrobać wzór petycji. każdy taką sobie wydrukuje i wlasnoręcznie podpisze. Możemy powpisywać hodowane przez nas gatunki.
ale słuchajcie - grunt to solidarność! jak dostaną kilka tysięcy identycznych petycji, to oże cos zmienią (-:
a pst to swoją drogą można wykorzystać...
aha, tylko trzeba adres do ministerstwa środowiska zdobyć:P

oj ja dużo mówie, a mało robie :D

salamandra
16-04-2013, 11:50
Dobry pomysł Grochu. Jestem za :)

coolary
16-04-2013, 14:11
Moim zaniem to z amało realne.....szczególnie te "kilka tysięcy"

Grochu
17-04-2013, 02:03
oj no daj ludziom pofantazjować:P

moze raz wżyciu by terrarystyka.com.pl i terrarium.com.pl cos razem zrobiły dla wspólnego dobra?

wezyki
17-04-2013, 04:24
mysle ze jesli zacac zbierac jakies podpisy w sprawie sprzeciwu to sietochlowice to dobry moment rzeby zacac. bedzie tam przeciez sporo ludzi :)

esi
17-04-2013, 05:21
mam nadzieje, ze ktoś sie tym zajmnie. Ja sie na prawie nie znam, ale jak mi dacie papierek do podpisania to podpisze, sadze, ze masa terrarystów podpisze. W tym kraju juz sie niedłudo nie da życ: zeby założyc email bedzie trzeba biec do urzedu z dowodem, hodować 50cm pytony siatkowane, konia nie bedzie można wyprowadzic na dwór, bo wiatr wieje. Paranoja.

stary
17-04-2013, 10:06
ja też mam nadzieje że ktoś się tym zajmnie bo to przesada czeba PROTESTOWAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!! STRAJK!!!!!!!!!!

MataManX
17-04-2013, 11:35
wszyscy będziecie mówić że się pod petycją podpiszecie a będzie jeden h... z tego bo nikt jej nie napisze tylko wszyscy będą mocni do jej podpisywania

esi
17-04-2013, 13:22
MataManX, widze w tobie pesymizm. Nie każdy jest w stanie napisac petycje, wierze jednak, że są tutaj osoby, które są w stanie to zrobic :)

Mike
22-04-2013, 13:09
No mnie tez to rozdrażniło ;-/ Ehh ta Unia... ;-/

Musimy cos razem wymyślec... petycja... nie jest zły pomysł. No ale tak jak juz powiedział coolary w odpowiedzi na post Grocha... poprostu nie wiem czy znajdzie się wystarczająca ilość ludzi... :/ I tak rząd nas wyroluje. Dlatego trzeba wymyślec jakis plan awaryjny - plan B ;-)

PS: A moze zrobmy terrarystyczny strajk i zablokujemy sejm? :P hehe ;)

42d3e78f26a4b20d412==