PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje wiadomosco o chameleo (tricores) werneri ........



Kenzo
31-07-2013, 15:44
Witam
Potrzebuje wiadomosci o kameonie wernera - chameleo (tricores) werneri.
Na zadnej stronie w Polsce nie znalazlem informacji.
Moze wy mi pomozecie.
Prosze o kazda najdrobniejsza informacje jaka wiecie.
Z gory dziekuje.
Pozdrawiam

dr Robert
31-07-2013, 16:29
W zasadzie nie odpowiadam na pytania typu: napiszcie cokolwiek o tym gatunku, ale ponieważ ten gatunek rozmnożyłem i prowadziłem na nim badania odpowiadam. Przede wszystkim nazwa rodzajowa to nie żaden Tricores tylko Trioceros. Gatunek z gór Tanzanii, w hodowli niezbyt łatwy bo jak to górski kameleon wymaga obniżenia temperatury w nocy, najlepiej poniżej 18 stopni. W dzień też nie może być zbyt gorąco, ok. 24-26 stopni (pod lampą 30-32). U mnie w lecie zwykle od poczatku maja nawet do końca września (zaleznie od pogody) siedzą dużej klatce (ok. 120x50x100) na wolnym powietrzu (zabierane do domu gdy przez 3-4 dni nie ma słońca i jest chłodno, potem w szklarni, gdzie mają w nocy 10-15 stopni. Trzymać pojedynczo lub (w dużych terra) parami ewentualnie samiec z kilkoma samicami. Jak u parwie wszystkich kameoenów musi być super wentylacja (najlepiej klatka lub bardzo duże powierzchnie siatki, a jednocześnie spora wilgotność (spryskiwać 1-2 razy dziennie). Łatwo uczą się pić z pipetki i można w ten sposób podawać witaminy i wapno. Gatunek żyworodny. Pozostałe zalecenia hodowli podobne do innych gatunków kameleonów. Gatunek niedostępny z bezpośredniego odłowu, UE zakazała całkowicie jego importu (ze względu na słabe dane dotyczące liczebności i występowania w naturze, zasiedla prawdopodobnie tylko dwa małe pasma górskie). W Europie bywa rozmnażany z osobników sprowadzonych wcześniej, młode dostępne czasem w Niemczech. Jedyny artykuł jaki się znam na temat tego gatunku (biologia + hodowla) ukazał się w latach 90-tych w Chameleon Information Network, w internecie są bardzo skromne informacje i nie zawsze prawdziwe.

dr Robert
31-07-2013, 16:34
Dziwię się, że nic o nim nie wiesz a już chcesz kupić :). W Polsce raczej małe szanse...

Kenzo
31-07-2013, 23:10
a jakiej wielkosci rosnie??
Pozdrawiam

Matiik
01-08-2013, 09:48
około 20 cm jesli sie nie myle

Dj
01-08-2013, 10:45
Pomóżcie wszyscy którzy wiecie coś o kameleonie pospolitym bo niecce żeby się żle czuł

Matiik
01-08-2013, 11:09
do Dj tylko prosze, nie bądz kolejna osobą która chce powiedziec, ze ma juz w domu kamka i dopiero szuka jakis info. :( blagam powiedz ze jeszcze go nie masz....

M.I.R.A.S.
02-08-2013, 03:20
Tez jestem tago zdania zeby najpierw poczytać i pozniej kupić , ale forum jest po to zeby pomagać.




WIĘĆ...............


Chamaeleo chamaeleon - kameleon pospolity




Występowanie - Pd.Hiszpanii , Afryka pn. , Izrael, Syria, Azja mniejsza , Indie , Cejlon

Prowadzi nadzrewny tryb zycia , na ziemi jest nieporadny. Przesiaduje na gałązkach drzew i krzewów polując na owady .

Hodujemy go pojedynczo w wysokich półwilgotnych lub suchych terrariach z dużą ilością gałęzi i mocnych roślin . Temperatura nie moze wykraczać poza 24 - 27 stopni.
Ochłodzenia są niebezpieczne . Ważne są kąpiele słoneczne lub naświetlanie uv .
Wodę podajemy kroplami na dużych lisciach roślin.
Może zimować przy 15 - 18 stopniach.

Karmienie - szarańczaki, świerszcze, muchy, rzadziej larwy mącznika
.

Wymaga codziennie dużych ilości pokarmu.


Na podstawie książki Cyryla Przybyszewskiego ''Zwierzęta w Terrarium"

42d3e78f26a4b20d412==