PDA

Zobacz pełną wersję : witaminy do wody pitnej...



D.Z.
22-08-2013, 12:46
witam. jakie macie propozycje co do preparatow witaminowych ktorych mozna by bylo podawac do wody pitnej.
mam sporo malych jaszczurek- anolisy, phelsumy i inne, pija one regularnie wode ze zbiornika i sadze ze podawanie witamin do wody bedzie dobrym sposobem uzupelniania ew niedoborów.
czekam na propozycje.

D.Z.

Dragonsong
22-08-2013, 13:01
jest to własnie średni pomysł. Woda + witaminy + resztki wylinki + ewentualne odchody = idealna pożywka dla bakterii i łatwość przedawkowania witamin.

jaszczur29
22-08-2013, 13:26
ja mam agamy błotne i jakieś 2 razy w tygodniu dodaję im do wody vibowit bananowy .oczywiście do czystej wody zanim tam zabrudzą :)

D.Z.
22-08-2013, 13:37
no i wlasnie oto chodzi!
wiadomo ze do brudnej wody, ani zbyt czesto nie bede podawal tych witamin. trudno jest tez stwierdzic ile dokladnie kazda z jaszczurek przyjmie tych witamin.
ale rownie trudno jest wylapac co tydzien 15 szt jaszczurek w terra 300l pojemnosci zeby im podawac np do pyszczka witaminy- pomijajac trudnosci techniczne to jeszcze bedzie to nie zly sters dla nich.
posypywanie witaminami np swierszczy tez nie wydaje sie zbyt dokladnym sposobem...

D.Z.

PS- jaszczur- ile vibovitu podajes na jaka ilosc wody??

Dragonsong
24-08-2013, 13:55
ehhh nie chodzi mi o to, że ktoś wsypuje witaminy do brudnej wody - poprostu w wilgotnym środowisku bardzo szybko namnażają sie bakterie - zwłaszcza ze gady bardzo szyko brudzą wode i łatwo przewitaminizowac gada. Poza tym witaminy wcale nie są najwazniejsze w żywieniu gadów - jeśli ktoś zapewnia gadom bardzo urozmaiconą dietę z dodatkiem roślinnym witaminy podaje sie dużo rzadziej. Nie wolno z tym przegiąć i sprawiac by gady śmierdziały jak chodząca apteka (nie wspominam o hiperwitaminozie) : w tym przypadku bardzo trafne jest stwierdzenie "co za dużo to niezdrowo"

Najwazniejsze jest to by do wody nie podawac witamin codziennie - raczej co 4 dni chyba ze gady są dorosłe w tym momencie raz na tydzień i należy pamiętać by po takim dniu z witaminizowaną wodą KONIECZNIE wymienić wodę w miseczce a miskę dokładnie umyć (zasadniczo to powinno sie robić i tak codziennie nie ważne czy w wodzie są witaminy czy nie). No i oczywiscie powtórka z biologii - niektóre witaminy rozpadają się całkowicie w wodzie i jest kicha ;)

Aha i jeszcze jedno: nie wsypujcie zwykłych witamin do wody tylko te specjalnie do wody przeznaczone.

Dragonsong
24-08-2013, 13:56
no to jeszcze jedna rzecz - mam nadzieję ze nie piszecie o tym musującym wibowicie bo żadnych musujących rzeczy nie powinno się dawac gadom.

jaszczur29
25-08-2013, 12:01
ja daję vibowit junior ten w torebce :)

Dragonsong
26-08-2013, 14:51
poprostu nasuwa mi się tylko jedno: szkoda gadów i mojego czasu na przekonywanie ...

jaszczur29
29-08-2013, 11:21
a niby dlaczego szkoda gadów mondralo????????????

Dragonsong
29-08-2013, 11:40
jak już mnie wyzywasz to chociaż nie rób błędów ortograficznych...

szkoda bo nie wolno dawać gadom rzeczy musujących.

jaszczur29
30-08-2013, 11:56
nikogo nie wyzywam tylko grzecznie się pytam dlaczego twierdzisz że szkoda gadów?????? ja uważam że vibowit jest ok

jaszczur29
30-08-2013, 13:09
a tak w ogóle to ja nie daję musujących tylko te w saszetkacz hehe.
za błędu sorry
(nie lubię ortografi) :)

Dragonsong
03-09-2013, 11:10
no to całe szczęście że nie te musujące.

42d3e78f26a4b20d412==