PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zbyt mocne UVB moze zaszkodzic?



adamos
06-09-2013, 03:35
Czy UVB 5% moze zaszkodzis jaszczurka ktore takiego promieniowania nie potrzebuja (Lepidodactylus Lububris)
Czy moge je popazyc lub cos w tym stylu
Jakie skutki uboczne moga byc przy takim oswietleniu

Adam

goblin
06-09-2013, 06:19
HymMm kiedy w organiźmie jest tworzy sie zadużo witaminy D jest to bardzo szkodliwe ponieważ wydzielają się wtedy bardzo bardzo toksyczne substancje.... a witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach a nie w wodzie więc niejest wydalana z organizmu...

micgekon
06-09-2013, 11:22
Nadmiarem wytwarzanej witaminy d3 to bym się nie przejmował. Lecz istnieje ryzyko poparzenia (tak jak u ludzi przy nadmiernym opalaniu) szczerze mówiac nie znam gatunku o który pytasz to gekon? napisz gdzie mieszka.Jeśli mu zapewnisz kryjówki i świetlówka jest np. wysoko ok 50cm od niego i nie jest narażony na ciągłe "opalanie" to nic mu nie będzie.

goblin
06-09-2013, 11:42
To Gekkonik płaczący a to jest chyba jaszczurka nocna więc teraz mi przyszło do głowy na co mu UV jak on praktycznie niema styczności ze słońcem ?:>

adamos
07-09-2013, 11:49
tak to jaszczurka nocna
mam spore terrarium i chce je podzielic na 2 czesci a swietlowka jest na tyle duza ze musi byc po obu stronach dlatego moje pytanie

micgekon
08-09-2013, 11:38
W końcu tam gdzie żyje też świeci słońce po prostu zapewnij mu kryjówki w których będzie spędzał większą część dnia ,a nawet jak wyjdzie to mu się nic nie stanie i wszystko będzie OK.

42d3e78f26a4b20d412==