PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel grzewczy a terra???



Drobek
23-04-2013, 14:45
Jaki silikonowy kabel grzewczy zastosować do terra o wymiarach podstawy 140 * 60-70cm???
Na ilu procentach powierzchni dna powinien leżeć??? Jak długo i w jakich porach dnia powinien być załączony (w zimie, w pokoju mam 17-19*C)
Terra dla Epicrates cenchria cenchria

DEXiu
24-04-2013, 00:35
Najlepiej użyj kabla 100 W podłączonego przez ściemniacz elektryczny. Rozłóż go na całej powierzchni podłogi równomiernie. Najlepiej żeby był włączony non stop i tylko rano i wieczorem możesz regulować ściemniaczem, no chyba że masz mocne żarówki i np. w dzień nie mapotrzeby używania kabla.

MareQ
24-04-2013, 03:56
teraz to żeś mu doradził: 'Rozłóż go na całej powierzchni podłogi równomiernie.'
Gratuluje inteligencji.
Jak coś, to kable grzewcze umieszcza sie najwyżej na połowie dna zbiornika, żeby zwierzak miał wybór...
Jednak zamiast inwestować w kable grzewcze, proponuje Ci zamontować jeszcze jedną żarowke, jeżeli masz problemy z temperaturą.
Dlaczego kablą grzewczym mówimy nie? Dlatego że nie jest to naturalne źródło ciepła.
Od dołu możesz sobie co najwyżej zupe podgrzać, ale nie zwierzaka.
W naturze ciepło dociera od nas ze słońca, czyli z góry. Radziłbym tej zasady trzymać się również w terrarium, ponieważ taka właśnie jest główna idea terrarystyki - zapewnienie zwierzakom warónków jak najbardziej zbilżonych do naturalnych...

DEXiu
24-04-2013, 11:47
Hehe MareQ a ciekawe jak zasymulujesz nagrzanie się ziemi i oddawanie ciepła w nocy, co jest 100 % naturalnym zjawiskiem zwłaszcza w krajach leżących w strefie międzyzwrotnikowej. Przykład? Oto on: regiuski korzystają właśnie z nagrzanego podłoża bo na miłość boską w jaki sposób temperatura w nocy w Afryce sięga 30 oC. No czekam na jakieś błyskotliwe uwagi. Poza tym ja na przykład nie jestem zwolennikiem promienników a w jaki sposób masz zamiar utrzymać temperaturę w terra np. podczas 10 stopniowego mrozu (czyli w pokoju będzie nie więcej niż 15 - 20 oC czyli za mało dla większości zwierzaków).

DEXiu
24-04-2013, 11:50
A z tym równomiernym rozkładem to może faktycznie strzeliłem gafę, chociaż gdyby przykładowo wziąć za słaby kabel na za duże terra to w strefie "zimniejszej" czyli tej bez kabla temperatura mogła by być za niska. Ale z drugiej strony to choćbyś się pos... nie ułożysz powiedzmy 10 metrów kabla na połowie podłogi 100 x 60 (to tylko taki przykład bo widzę że Drobek ma trochę większą)

42d3e78f26a4b20d412==