PDA

Zobacz pełną wersję : Kameleon Jemeński



filip_gd
15-09-2013, 14:39
Witam
Dotychczas hodowałem Gekony i mam jednego Legwana(bydle 1,5m)
Teraz myślę nad kupnem kameleona.
Przeczyatłem opis gatunku na terrarium.com.pl
Mam jednak kilka pytań:
Czy dla jednego osobnika terra 80x40x40 starczy?
Czy dietę można oprzeć wyłącznie na świerszczach (oczywiście z witaminami i wpaniem)
Doczytałem iż UVb jest konieczne jaką świetlówkę zalecacie 2.0/5.0/8.0?
Czy da się je oswoic? Jeśli tak to na ile?
Czy mam uważać na jakieś choroby podczas kupowania Kamka?
Czy mocno wentylowane terra jest konieczne czy wystarcza 2x kratki po 5% obietości jednej scianki?
Jak z wilgotnością - czy mam kalkulować kupno foggera?
pozdr i dziękuję

MareQ
15-09-2013, 15:31
Terrarium (zakładając że podałes wymiary w kolejności dł/szer/wys) to terrarium jest za niskie.
Co do diety, to chyba możesz (ale nie jestem pewien :P)
Świetlówka 5.0 może być.
Gad to nie piesek - nigdy go nie oswoisz, możesz jedynie przyzwyczaić do kontaktu z człowiekiem. Jednak nie powinieneś go za często wyciągać z terra (wiadomo - stres).
Co do chorób nie wypowiem sie bo nie mam pojęcia.
5% to zdecydowanie za mało. Powinieneś całą jedną ściane (albo przynajmniej większą jej część) przeznaczyć na wentylacje.
Foggera nikt nie kazuje Ci kupować. Natomiast mógłbyś pomyśleć o wodospadzie :)

BLK
15-09-2013, 15:50
Dla jednego osobnika wedlog mnie troche male to terrarium dobrze było by gdybys zwiekszyl troche dlugosc wysokosc 80cm jest ok.
Swierszcze moga byc jest to podstawowy pokarm w prawie kazdej hodowli, latem bardzo polecany jest plankton łąkowy... rosliny to urozmaicenie pokarmu wiec przydalo by sie jakies zielsko do poskubania.
Swietlowka 5,0 bedzie ok, 2 nie nadaje sie dla gadow.
Kameleon nie oswoi sie tak jak np. legwan i nie oczekuj od niego podobnych konaktow te zwierzaki sa bardzo wrazliwe na stres co czesto jest przyczyna ich smierci w domowych pseudohodowlach.
Jezeli juz to kupuj tylko osobniki z hodowli... musi byc poprostu zdrowy mysle ze jak kupisz od kogos sprawdzonego lub od hodowcy nie powinno byc problemu... nie kupuj kamka, ktory pol roku spedzil w faunaboxie, sklepie zoo ale mysle ze takie rzeczy jako terrarysta juz wiesz... ;)
Wentylacja zupelnie za mala jezeli chcesz aby zwierzak dobrze sie czul w terrarium wstaw siatke mniejwiecej tak na 3/4 jednej bocznej sciany plus 1/2 gornej.
Co go froggera to mysle ze moglaby byc zbyt duza wilgotnosc co raczej tez nie jest polecane gdyz jaszczurki te zyja na terenach o zroznicowanej wilgotnosci.

Poczytaj jeszcze sporo, poszukaj info w archiwum itp. bo wg. niektorych jest bo naprawde bardzo trudna w hodowli jaszczurka.

Shynshyl
15-09-2013, 16:38
Ja wypowiem sie tylko odnosnie oswojenia.
Terrarium mam niedaleko łózka, wiec kiedy spie mam twarz kilkanascie cm od scianki terra. Pewnego ranka obudzilo mnie skrobanie w szybe, to kamek próbował sie do mnie dostać:D. Od tej pory gdy tylko uchyle terra to gadzina juz leci na reke:P Teraz jest to juz kawał "smoka" wiec rzadziej biore go na rece, ponieważ ma on silny uscisk i bardzo mnie drapie. Ale zawsze ma ochote wydostac sie z terra. A smierc kameleona jest spowodowana tylko przez zaniedbania, gdybym pozostawił swoja samice bez odpowiedniej opieki to tez by zdechła. Teraz sama juz je, nawet pokarm podawany z reki.

42d3e78f26a4b20d412==