PDA

Zobacz pełną wersję : Legwanik obrożny Tropidurus hispidus



majusia10
27-09-2013, 05:46
witam

mam pytanko - zamierzam kupic te malutkie stworki tylko teraz pytanko do ludzi, ktorze je hoduja... co o nich myslicie? w jakim terra je trzymacie i w jakiej gromadce? znam juz opinie Korsakowa i Piotra uwazaja ze to bardzooo zywotny gatunek.... napiszcie co Wy sadzicie....

KORSAKOW
27-09-2013, 05:52
żywiołowo-żywotny ;-D

Pituophis
27-09-2013, 06:54
To nie legwanik:-)
Należty do rodziny Tropiduridae

majusia10
27-09-2013, 07:32
nie pytalem o to....

KORSAKOW
27-09-2013, 09:10
hmm czyli mam rozumieć że Tropidurusy nie należą do Iguanidae?

odważna teza, rzekłbym bardzo odważna...

Tropidurusy to jak najbardziej legwany

KORSAKOW
27-09-2013, 09:13
a żeby ukrócić dyskusje wklejam kawałek tablicy systematycznej ;-)

Family: Iguanidae (Iguanas and Spinytail Iguanas)

Subfamily: Corytophaninae (Casquehead Lizards)

Subfamily: Crotaphytinae (Collared and Leopard Lizards)

Subfamily: Hoplocercinae

Subfamily: Iguaninae (Iguanas and Spinytail Iguanas)

Subfamily: Oplurinae (Madagascar iguanids)

Subfamily: Phrynosomatinae (Earless, Spiny, Tree, Side-blotched and Horned Lizards)

Subfamily: Polychrotinae (Anoles)

Subfamily: Tropidurinae (Neotropical Ground Lizards)

;-) jak już mówiłem, odważna teza ;-)

Pituophis
27-09-2013, 11:00
To nie jest odważna teza.
Wczytaj się głębiej w EMBL reptile database( bo pewnie stamtąd jest fragment tablicy systematycznej), opisywane są jako rodzina.
Od 1989 roku, gdy stwierdzono polifiletyzm Iguanidae rozdziela się je na 8, a obecnie nawet na 11 rodzin.
W niemal wszystkich pracach o Pleurodonta publikowanych od tego czasu ujmuje się Tropiduridae jako rodzinę, podobnie jak np. bazyliszki(Corythophanidae) czy frynosomy(Phrynosomatidae).
Jest to udokumentowanym na podstawie badań molekularnych( konkretnie sekwencja cytochromu C i rybosomalnego RNA mitochondrialnego) faktem, a nie odważną tezą, czy "widzi mi się", można co najwyżej nie zgadzać się z podniesieniem Liolaleminae i Leiocephalinae do rangi rodzin.

Pituophis
27-09-2013, 11:07
Polecam lekturę Encyklopedii biologicznej wydanej w Krakowie w latach 1998-2000,( 13 tomów, wyd. OPRES), a dla bardziej zainteresowanych publikacje Frosta et.al. np. "Phylogenetics of the lizard genus Tropidurus" z Molecular Phylogeny and Evolution z 2001 r.

majusia10
27-09-2013, 12:42
przepraszam bylo to juz poruszane w innym temacie... mozemy wrocic do tematu?

Pituophis
27-09-2013, 13:10
Wiem, ale ja tylko podaję, że nie za bardzo pasuje do niego ten legwanik, gdyż należy do innej rodziny.

KORSAKOW
27-09-2013, 13:46
będe obstawał przy tym że Tropiduae to podrodzina, a uwagi co do zmian w nazwie zwyczajowej są troszke bez sensu bo ta nazwa sie przyjeła, co ciekawe przy collarisach nikt nie protestował że to nie legwany

a jeżeli posiłkujemy sie np: nazwami angielskimi to jeżeli scelopors malachiticus (emerald swift) nazywamy legwanem to chyba mądrzej będzie stosować nazwe legwan (czy legwanik) dla wszystkich "swiftów"

polamika na temat naukowych dowodów na to czy Tropki są rodziną czy porodziną, są troszke bez sensu, każdy za nas może obstawać przy swoim, i wykazywać coraz to nowe dowody na poparcie tej tezy. Wg tego do czego ja sie dokopałem to pod rodzina, natomiast budowe mają bardzo legwanią ;-)

afrox
27-09-2013, 13:55
no to sie Majusia doczekał odpowiedzi... nie ma co...

majusia10
27-09-2013, 14:16
no nie ma co afrox..

Pituophis
27-09-2013, 14:41
Crotaphytus collaris to także nie legwan- jest z rodzxiny Crotaphytidae, a Sceloporus malachiticus- z Phrynosomatidae.
W tej chwili raczej uznaje się je za rodzinę- i to nie na podstawie budowy, ale przede wszystkim pokrewieństwa( sekwencjonuje się i porównuje białka i kwasy nukleinowe). Jeżeli nie mają bezpośredniego wspólnego przodka z Iguanidae sensu stricto, to nie mogą należeć z nimi do jednej rodziny- systematyka opisuje pokrewieństwo, a nie podobieństwo. Na tej samej podstawie np. zalicza się często australijskie zdradnicowate do Hydrophidae, czy rozdzielono ostatnio rodzaj Elaphe.
Ja wiem, że na niemal każdej stronie w internecie, opisującej ich hodowlę, czy poradniku terrarystycznym, opisywane są jako legwany, jednak w publikacjach i pracach naukowych niemal bez wyjątku opisywane są jako osobna rodzina.
Ja nie prowadzę badań z zakresu systematyki molekularnej, ale wierzę, że w takich czasopismach jak np. " Molecular Phylogeny and Evolution" publikowane są rzetelne wyniki badań, a nie bzdury.

KORSAKOW
27-09-2013, 15:08
dla Majusi to mam prv ;-)

KORSAKOW
27-09-2013, 15:11
dobra poddaje sie, w związku z tym że molekuły zadecydowały inaczej od dziś legwanami są tylko iguany

dr Robert
29-09-2013, 05:48
Ciąg dalszy dyskusji o syetematyce w nowym wątku.

42d3e78f26a4b20d412==