PDA

Zobacz pełną wersję : LUGUBRISY I COSTHI??;/



macias
29-09-2013, 01:28
Mam pytanko czy moge w jednym terrarium czymać 2 gatunki :mam 3 lugubrisy i 3 kosthi(śródziemnomorski) czy można je trzymać razem nic sobie nie zrobią??

gek_blo
29-09-2013, 05:32
jeśli chcesz to eksperymentuj żadna jaszczurka nie lubi towarzystwa drugiego gatunku przez stres z jakim sie to wiąze ale można go zmniejszyć przez np. duże terrariumitp. jednak ja nie proponuje podejmowania takich prób

dr Robert
30-09-2013, 17:26
Jak się domyślam ten drugi gatunek to Cyrtopodion (dawniej Cyrtodactylus) kotschyi.
Gatunki nie powinny być razem, ale jeszcze bardziej oddzielnie powinny być samce C.kotschyi (o ile w tej "trójce" są jest kilka samców) - tzn. w przypadku takich terytorialnych gekonów dwa samce nie powinny być w jednym terrarium. Chyba, że terrarium wielkie.
Natomiast co do trzymania razem obu gatunków to przeciwskazanie wynika przede wszystkim z tego, że Lepidodactylus lugubris to gatunek tropikalny, całorocznie w cieple trzymany, natomiast Cyrtopodion (=Cyrtodactylus) koschyi to gatunek z południowo-wschodniej Europy czyli powinien mieć lekkie zimowanie (10-15 stopni przez 6-8 tygodni).

macias
30-09-2013, 17:27
Dzieki ci znawco!! mam jednego samca i 2 samice:p a lugubrisów 3 samice są pzecierz same samice:p

dr Robert
30-09-2013, 17:33
No to tym bardziej C.kotschyi warto lekkie zimowanko zrobić, aby jajeczka wiosną składały.
Można potem spróbowac trzymać razem oba gatunki jeśli terrarium jest spore i ma dużo zakamarków i obserwować wieczorem czy się nie ciachają :).

macias
30-09-2013, 17:34
spoko dzięki za rade zrobie jak mówisz a ty masz jakisz z tych gatunków?

dr Robert
30-09-2013, 17:52
Nie mam. Z europejskich gekonów miałem gekona murowego Tarentola mauretanica i tureckiego Hemidactylus turcicus. Oba lekko zimowałem i oba się mnożyły. A Lepidodactylus lugubris nie miałem, ale będę miał, ale do badań a nie dla "przyjemności" :).

Aron
01-10-2013, 11:10
a można wiedzieć jakich badań? Jestem wielkim entuzjastą gekonów (mam teraz
dwa z gatunku Tarentola mauritanica i jednego Pachydactylus bibroni) i też chciałbym spróbować dowiedzieć się czegoś więcej na podstawie własnych doświadczeń, a nie tylko z książek tylko nie wiem jak się do takich badań zabrać.
Dziękuje za wszelkie informacje.

dr Robert
01-10-2013, 12:33
Oj, ja też nie wiem :). Wystarczą mi moi studenci, gdy chodzi o podpowiadanie badań :). Te będą dotyczyć zachowań socjalnych u gekonów związanych z pozycją w grupie osobników z autotomią ogona. U niektórych gatunków jaszczurek stwierdzono, że osobnik dominujący w grupie traci swą pozycję po autotomii ogona. Będziemy to testować u kilku gatunków gekonów (na początek).

Aron
01-10-2013, 13:12
ciekawe (fajne!) spostrzeżenia. A moge wiedzieć co pan wykłada i gdzie??

macias
02-10-2013, 02:36
A ile czasu miałbym je zimować??
U mnie jeden kosthi stracił ogon ale już calkowicie mu odrósł:p
I wtedy amm nie podawać pokarmu i w jakiej temp am je czymać??

dr Robert
02-10-2013, 04:25
odpowiadam Aron:
UWrocł. Inst.Zool.
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=12213&t=12095#reply_12213

do maciasa: o temp. już napisałem (nie czytasz wątku który założyłeś :).
W tym czasie gekonów się nie karmi jeżeli temp. wynosi, tak jak pisałem 10-15 stopni. Jeśli nie ma się warunków to powinno wystarczyć też 15-20 stopni i miesiąc, półtora w takich warunkach powinien wystarczyć (po prostu wyłączyć ogrzewanie i ustawić terra w chłodnym miejscu). Uwaga: nie wolno pełnych jedzenia gekonów przenieść od razu w chłodne miejsce (10-15 stopni) bo pokarm nie zostanie strawiony, tylko zgnije wewnątrz zwierzaka i go zatruje. Jeśli stosuje się zimowanie w takiej temperaturze trzeba przez kilka dni przed zaprzestać karmienia. W 20 stopniach czasami można coś wrzucić do jedzenia, ale rzadko i nie wiem czy gekon skorzysta. Przy takim lekkim zimowaniu prowadzi się je w tym samym terrarium gdzie gekony są stale, w normalnym jasnym w dzień miejscu. Gekony zwykle wychodzą z kryjówek, ale jeśli "słońca" nie ma się chowają. Trzeba im po prostu stworzyć taką południowoeuropejską zimę. W końcu mapy pogody z temperaturami są dostępne w TV i w internecie. Wystarczy popatrzeć ile np. w Grecji, gdzie m.in. żyje Cyrtopodion kotschyi.

dr Robert
11-10-2013, 01:58
Bardzo mnie dziwią takie sytuacje. Jeszcze 17 listopada właściciel pyta; jak hodować, jak zimować itp., a już 25 listopada wystawia na sprzedaż (vide forum "Sprzedam"). Po co pytać, jeśli celem nie jest hodowla zwierząt, ale ich sprzedawanie i kupowanie. "Polska terrarystyka..."

macias
11-10-2013, 02:47
hehehehhe, mam swój powód-między innymi kasa!!

42d3e78f26a4b20d412==