PDA

Zobacz pełną wersję : Swierszcze czerwonoglowe



Gdanszczanka
11-10-2013, 13:35
Mam gekony lesne: samca i samice. Samica juz niedlugo zniesie jaja. Dzisiaj odkrylam "kupke" skladajaca sie z 2 niestrawionych swierszczy. Domyslam sie,ze to samiec gdyz od przedwczoraj siedzi w ukryciu. Warunki w terrarium mam dobre: temperatura ok 30 stopni, terrarium spryskuje srednio co 2 dni.Jesli chodzi o stres nigdy nie bralam ich na rece, jedyny kontakt jaki z nimi mam to gdy obserwuje co robia. Prosze pomozcie mi, nie wiem czy to jest choroba.Pozprostu sie obawiam.Jezeli ten temat byl juz poruszany bardzo przepraszam.

Pituophis
12-10-2013, 01:01
Może to być początek zapalenia przewodu pokarmowego, ale także skutek przekarmienia(często- jaszczurki w niewoli mają do dyspozycji wielokrotnie więcej pokarmu niż w naturze, i przewód pokarmowy bywa przeciążony), lub połknięcia jakiegoś drażniącego obiektu razem ze świerszczem. Na razie nie ma wielkich powodów do paniki- gekon powinien pościć przez kilka dni, a potem podrzuć mu jakiegoś jednego malutkiego świerszcza i obserwuj- jeżeli to nie infekcja to nic nie powinno się dziać. Czasami jaszczurki "po prostu" wymiotują przejedzone, a potem wszystko jest OK. Jak długo masz te gekony? Jak wyglądają odchody? Bez zmian? W jakiej kondycji jest samiec?
Niestety nie widząc jaszczurek zbyt wiele nie jestem w stanie powiedzieć- jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, konieczne będzie wykonanie badań bakteriologicznych i prawdopodobnie dobranie antybiotyku- ale to już przez weterynarza.

Gdanszczanka
12-10-2013, 02:35
Geki mam od ok miesiaca.Wydaje mi sie ze sa w dobrej kondycji. Odchody zawsze byly takie same bez zadnych robakow. Ten jeden przypadek sie tylko zdarzyl wczoraj.Samiec niz nie jadl od wczoraj...prostu nie chce.Jak siedzial kilka dni bez przerwy w ukryciu wczoraj wieczorem wyszedl i spacerowal sobie po terra.Moze to jednak bylo przejedzenie. Bede miec go na uwadze. W takim razie jak rozpoznac czy isc z nim do weta czy nie? jak nie bedzie chcial jesc? Dziekuje za odpowiedz:)

Pituophis
12-10-2013, 05:46
Jeżeli wymioty będą się powtarzać, a odchody będą płynne, zielone i cuchnące-wtedy iść do lekarza.

42d3e78f26a4b20d412==