PDA

Zobacz pełną wersję : Żarówka UVB ?



farmacon
28-04-2013, 15:05
Mam pytanko gdzie mozna kupić w okolicach śląska żarówki z UVB.

DUCH
11-05-2013, 23:38
Z tym jest problem. Wrocławski ZOOLOG jest jedynym w polsce przedstawicielem firmy "zoo med" która ma żarówkę powersan z UVB, ale...
Powersuna nie ma nigdzie. Jestem z Opola i pytałem wszędzie. Jak już wspomniałem jedynym przedstawicielem tej firmy w Polsce jest ZOOLOG z Wrocławia. Niestety wyrzuciłem katalog z ich namiarami. Ich strona jest prosta. WWW.zoolog.pl, WWW.zoolog.com(.pl)- czy jakoś tak. Wejdziesz w zaawansowaną wyszukiwarke gdziekolwiek i znajdziesz. Telefon powinien tam być. Ta żarówka 100 wat kosztuje u nich ok. 180zł, 160wat ok.190zł.+ cena sklepowa, bo nie prowadzą sprzedaży detalicznej. Jeśli chcesz się dowiedzieć dokładnych cen musisz zadzwonić i powiedzieć, że jesteś z zoologicznego. Ja chciałem zamówić w sklepie, ale znalazłem lepsze rozwiązanie.
Firma Osram, żarówka HQL (MBF-U) 125wat. Ta żarówka, transformator (niezbędny) i oprawa ok. 160zł- ja tyle dałem. 125 watowa może świecić jako 125 wat i jako 80 wat. (dwa wejścia w transformatorze i w zależności gdzie włożysz kabel tak będzie świecić.) U mnie jest to dobre bo mam duże, zmniejszone terrarium i żarówka świeci jako 80 wat, (150litrów, temp. 30-32C. Z tyłu 25, a pod żarówką 35C.) a kiedyś jak usunę ściankę to przełączę na 125wat. Żarówka nie jest specjalistyczna do terrariów, ale służy między innymi dla oświetlania roślin i zwierząt, bo imituje światło słoneczne. Daje UVA i UVB. W podobnym modelu (HQI- chyba) może się wytworzyć nawet UVC. Zaleta jest jeszcze taka, że sama żarówka w necie kosztuje 9.99Euro, czyli w sklepie koło 6,7 dych. Nie ma ryzyka, że strzeli ci żarówka za 2 stówy. Jest jeszcze żarówka 80watowa, która może świecić na 50 i 80 wat. Tu jest trochę inny transformator,(inne wyjścia) ale zasada ta sama. Żarówka nie jest zwykła. Są w niej podobno wyładowania elektryczne i opary rtęci, co nie szkodzi nikomu. Mi ją zaproponowano i kupiłem w zoologicznym. Zaleta jest taka, że włącza się stopniowo zmieniając kolory i rozjaśniając się, co nie straszy zwierząt. Daje dużo ciepła (przez co nagrzewał mi się sufit i musiałem zrobić dodatkowy otwór wentylacyjny, ale to zależy od zamontowania. Wada jest taka, że po wyłączeniu przez pare(naście) minut nie da się jej włączyć, prawdopodobnie przez te opary rtęci. Musi ostygnąć. Nie udało mi się jeszcze znależć informacji ile procent daje uva i uvb, ale wiem, że daje. Na światowych stronach terrarystycznych jest polecana (UV, dużo światła, dużo ciepła, powolne rozjaśnianie...) Polska jak zwykle w tyle.
Pomyśl.
Jeśli chcesz mogę ci przesłać znalezione przeze mnie strony.
Nie udało mi ię

dr Robert
12-05-2013, 02:26
Owszem zarówno HQL, a przede wszystkim HQI jest polecana do terrarium i sam używam tych ostatnich (oczywiście w większych terra), ale nie jako źródło UV (!), ale jako źródło światła. Do oświetlenia tym światłem używa się odpowiednich oprawek z hartowanego szkła, aby korzystać z UV trzeba byłoby zdjąć to szkło, a wtedy w przypadku awarii można oczekiwać niezłego poweru (nieprzypadkowo szkło jest zbrojone). Zresztą jaki jest udział poszczególnych typów UV ?
Polecam w oprawce jako źródło światła (szczególnie HQI 70 W, przy 150 W wzrost jasności nie jest zbyt duży - kupować o temperaturze barwowej 4200 Kelwinów lub zbliżonej wartości), a jako UVB specjalną świetlówkę lub żarówką.

42d3e78f26a4b20d412==