PDA

Zobacz pełną wersję : Legwan chudnie...



Mareksss
24-10-2013, 09:47
Witam! Mam 7-letniego legwana - samca. Jest u mnie od 1999 roku. Nigdy nie miałem problemu z jego karmieniem i hodowlą. Zauważyłem, że zaczął odmawiać przyjmowania pokarmu a na dodatek w szybkim tempie chudnie (mięśnie wiodczeją). Proszę o pomoc!!!!!

PS
Sorx ze tu pisze ale w forum legwanów mi nie pomogli zbytnio :(

Pituophis
24-10-2013, 10:44
Przyczyn może być wiele, ale naprawdę trudno coś powiedzieć nie widząc zwierzęcia. Podane objawy są bardzo niespecyficzne i właściwie mogą oznaczać wszystko. Zdarza się to np. legwanom trzymanym w zbyt suchym środowisku, może oznaczać zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej( objawy nietypowe, ale u znajomego było tak samo), chorobę nerek, a nawet nowotwór. Zdarza się tez, że legwany "po prostu" chudną, wkrótce padają i przyczyna śmierci pozostaje nieustalona. Samce czasami mają mjniejszy apetyt w okresie godowym, ale raczej nie z aż tak dramatycznymi objawami, poza tym chyba jeszcze trochę za wcześnie.
Jak długo to trwa, czy legwan szybko traci masę, w jakich warunkach przebywa i czym był karmiony?

Pituophis
24-10-2013, 14:01
Jeszcze jedno- co prawda to naprawdę mało prawdopodobne, zwłaszcza po tylu latach, ale teoretycznie przyczyną tego stanu mogą być pasożyty wewnętrzne.

AmazoNKA
24-10-2013, 16:00
Tak jak Pituophis napisal :-))) przyczyn moze byc wiele!
Jesli wykluczymy te wszystkie przyczyny, to czym go ostatnio karmiles, czy ma swietlowke UVB? (swietlowki tez wiecznie nie wydzielaja promieni UVB i UVA swoja moc wydzielania tych promieni maja ograniczona ) Czy podawales mu wapno, wit z mineralami i jaka mu zapewniles temperature?
Jesli tyle lat sie nim opiekujesz to podstawowe zasady opieki nad legwanem powinienes znac.
W tym przypadku dluzej bym nie zwlekala, wizyta u dobrego weta jest konieczna, bo mozesz go stracic !

Pozdrawiam
[gadzinka]

Mareksss
25-10-2013, 02:01
dziex ale legwan już zdechł :(:(:(

Pituophis
25-10-2013, 08:00
:-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ((((((((((((((((((((((((((((((((((
Czy zostanie wykonana sekcja? Uważam, że przyczynę zgonu należałoby ustalić.

Mareksss
25-10-2013, 14:46
Mimo oporów związanych z tym, że traktowałem go jak "członka rodziny" zrobiłem mu sekcję. Przede wszytkim dlatego, aby wiedza z tym związana trafiła do innych hodowców. A więc pokolei; organy wewnętrzne były bez zmian, żadnych wewnętrznych krwotoków, bez śladu pasożytów. W żołądku miał zjedzone jeszcze wczoraj drobno pokrojone liście kapusty piekińskiej, w pozostałych częściach przewodu pokarmowego bez uwag. Płuca, serce wątroba, śledziona - bez zmian. Nerki normalnej wielkości czerwone, bez jakichkolwiek oznak nieprawidłowości. Pęcherz moczowy miał wypełniony naturalnym "moczem" takim jak wydala.
Specyficzne oprócz tego, że zwiotczału mu mięsnie były zapadnięte oczodoły.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy żarówki ze światłem UV "Sun Glo" 15 wat używana przez cały czas w ciągu dnia - 12 godzin naświetlania - mogła mu zaszkodzić ? Wcześniej używałem je w miejszym zakresie - od czasu do czasu. Jednak od miesiąca zwiększyłem dawkowanie, tym bardziej że nie jest według porducenta typową lampą UV.

42d3e78f26a4b20d412==