PDA

Zobacz pełną wersję : Zaczynam hodowlę kameleonów i potrzebuje pomocy



Bettina
04-11-2013, 12:07
Od kilku dni mam dwa kameleonki, samca i samiczke, to kameleony pospolite...wiem ze są bardzo delikatne i staram sie jak moge by było wszystko to czego potrzebują, ale nie znam sie zbytnio i nie wiem czego moze im brakować...Mają dopireo rok...duże terrarium (80x30x70) jako podloże mają piaseczek, kamyczki i coś o konsystencji torfu...co utrzymuje wilgoć...jakieś włókna kokosowe...mają dużo konarów by mogły sobie chodzic..lampe z neonami, ale chce kupić taką uv czy taka jest konieczna? posadzilam im nawet paprotke zeby mialy coś zielonego bo nie chcialam zeby sztuczne rosliny tam byly..tylko troche sie boje mimo ze wiem ze one sa mięsożerne to czy nie będą jej podgryzać?...Potrzebuja jakiś basenik? Wiem , że pija tylko wodę źródlaną, jedzą koniki polne świerszcze, mootyle, coś jeszcze?
i niebardzo wiem jak utrzymać tę temperature...24-30 w dzień i 19-22 w nocy...i czymożna je troche poprzytulać czy to dla nich zaduzy stres..wiem, ze to brzmi smiesznie i maniakalnie...

Bocieq
04-11-2013, 12:17
A opis przeczytałas ?? UVB konieczne , NIE WOLNO PRZYTULAC !!!! !!!! ona są bardzo delikatne i podatne na stres. A pozatym nie ten dział

Adamek
04-11-2013, 12:51
1. Twoje terrarium wcale nie jest duże jest dobre na 1 osobnika... wg mnie jest za małe
2. Powinnas miec 2 terraria nie powinny byc razem bo samiec będzie sie zalecał do samicy aż wkońcu samiczka padnie
3. Niewiem co to za pomysł z tym podłożem daj włókno kokosowe z 15 cm i OK
4. U kameleonów po ok 1 tygodniu braku UV zaczynają sie objawy krzywicy
5. Paprotke będą skubać
6. Powinnas miec jakies żarówki zwykłe lub grzejne które się świecą w dzień aby miały te 30 st.
7. Jak szukasz przyjaciela do przytulania TO KUP SOBIE PSA !!

zoomer
04-11-2013, 14:16
moze nie zaczynam hodowli ale mam male zmartwienie poniewaz wszystko na to wskazuje, moja mala kameleonka jest zaplodniona i niewyglada zbyt dobrze...??
obawiam sie ze niedlugo pozyje czy moge jakos uniknac najgorszego
strasznie jest slaba,przednie lapy juz sa praktycznie bezwzladne ledwosie na nich utrzymuje a najczesciej jak juz sie na nich nie utrzymuje, niestety tylnia lapa chyba zlamana podczas kopulacji bo samiec byl od niej prawie dwarazy wiekszy... ale niejestem niczego pewien jesli chodzi o ta lape
bo po kilku dniach druga lapka tez wygladala dziwnie a kameleon - samiec juz niebyl dopuszczony ..
no nic ja czekama na jakies wiesci i najwyzej poopowiadam dalej co zaobserwowalem

Adamek
04-11-2013, 14:23
Te łapy to sądze że od braku UV...
Co robic ? DUŻO wapnia podawaj i dużo wody żeby sie nie odwapniła i nie odwodniła jaki to kameleon ? ja mam samice jemena zapłodnioną czekam na jaja :)
masz UV ??

zoomer
04-11-2013, 14:38
tak , moja rowniez samica jemena...
a ten wapn to pod jaka najlepiej postacia jej podawac, mozzesz cos polecic
niemam niestety UV - powiem ci szczerze ze samiec ktory jest starszy nigdy niemial kontaktu z lampa UV jedynie nagrzewal sie pod zarowka taka jaka mozna kupic w zoologicznych i jest okazem zdrowia, wogole lazi mi po pokoju gdzie wcale niejest cieplo i dobrze sie czuje..

Adamek
04-11-2013, 14:48
niewiem czy pomożesz jeszcze samicy u kameleonów od tygodnia braku UV pojawiają sie zaczątki krzywicy ja moją samice naświetlam po 14 godzin dziennie.
Jeśli samiec był naświetlany lampą z zoologicznego to hmm poczytaj se pudełko po niej niektóre lampy które kupujesz w zoologiku mają uv !!!! Ja mieszam świerszcze w sepii a 2 razy w tygodniu witaminy podaje szkoda że kamek trafił w niewłaściwe ręce:(

zoomer
04-11-2013, 14:55
ok widze ze tu nic ciekawego sie nie dowiem, mam nadzieje ze jacys fachowcy odwiedzaja ta strone i sie nie wymadrzaja tylka staraja pomoc..

Adamek
04-11-2013, 15:05
no ale co ty chcesz zrobic z samicą która ma taką krzywicą że nie potrafi ustac na nogach ? kamek powinien być naświetlany uv 10-12 godzin dziennie a ty to zaniedbałes i "zmarnowałes samice" !!co ja ci moge powiedziec ? Jeśli jest w zaawansowanej ciąży to może jeszcze zniesie jaja ale jak nie to niewiem czy dożyje... jakiej ona jest wielkości ? Możesz fotki zrobic ?

pepre
04-11-2013, 15:25
bettina- troche zle wybralas ze zaczelas od kamka pospolitego - one sa, wbrew pozorm trudnejsze do utrzymania przy zyciu niz jemeny, pewnie dlatego m.in jest calkowity zakaz (albo przynajmniej byl) hodowania ich w domach!

nie przytulaj (ale z tym pytaniem chyba zartowalas, prawda?), wsadz zarowke niewielkiej mocy do terra, i eksperymentuj z temperaturą wokół zarówki. jak za mala, to kup mocniejsza... terrarium nie ejst wcale takie male jak na ch. chamaeleon, z tym że nie powinno sie hodować 2 osobników razem, bo bedą sie nawzajem stresowaly. skąd je masz? jesli juz w polsce kupilas od kogos kto je przemycil to popytaj jak dlugo sa w kraju, czy pomyslal o tym by je odrobaczyc. jesli ktos znajomy ci je przywiozl, to przedewszystkim pojdz do dobrego weta i je odrobacz.
spryskuj terrarium 3 razy dziennie by uzyskac wysoką wilgotność.

a zoomer, hmmm, szkoda mi ciebie (ze ci lada chwila padnie zaplodniona samica ) i samicy ktora ci wkrótce padnie. zaniedbałes ją, nie zapewniłes jej podstawowego wyposażenia, wiec sie teraz sie wkurzaj jak ktos ci to wytyka. masz kameleony a nawet nie wiesz w jakiej postaci witaminy im podać i ze, mimo ze samiec ma sie dobrze, to wymagaja UVB.

Adamek
04-11-2013, 15:37
pepre właśnie niewiem jak to jest mam od bardzo doświadczonego hodowcy moją samice no i on mi mówił że poprostu spryskiwanie to największa głupota !! Ja robie wg jego porad i nie spryskuje tylko wlewam do podłoża wode i mam mechanizm z którego kapie woda.
Mówił mi że od spryskiwania bardzo łatwo o zaduch nawet przy dobrej wentylacji a ten jest śmiertelnym zagrożeniem dla kamka
PS niemoge sie doczekac aż moja samiczka zniesie jaja
PS2 pisałem do nooka @ że w opisie jemenów są głupoty np to że jemeny nie slkładają 90 jajek ale w granicach 30 albo to że młode mają po wyęgu 2-3 cm a nie 7...

pepre
04-11-2013, 15:57
wydaje mi sie ze samo skraplanie ktore jest dosc punktowe nie wystarza - mimo ze krople sie rozpryskują chyba zbyt dużej powierzchni nie są w stanie pokryć. i wydaje mi sie ze same skraplanie nie podniesie znacznie wilgotnosci, lecz zapewni ciagły dostęp do picia.

jednak w tej kwestii mogę sie mylic, gdyż kamki mam relatwynie od niedawna. mam nadzieje ze ktos jeszcze sie wypowie;)

jesli możesz, odszukaj mejla ktorego wyslales nookowi i podeslij go na moj mejl.

Adamek
04-11-2013, 16:13
wysłałem

dr Robert
04-11-2013, 17:03
Szanowni hodowcy kameleonów. Miałem w życiu kilkanaście gatunków kameleonów, kilka gatunków rozmnożyłem. I stanowczo odradzam trzymanie kameleonów osobom mało obeznanym teoretycznie z tematyką hodowli tych zwierząt, leniwym i mało systematycznym. Jeśli ktoś jest teoretycznie obeznany, pracowity i systematyczny niech zdecyduje się tylko na jeden gatunek: kameleona jemeńskiego. A jeśli zdobędzie już niezbędne doświadczenie może próbować z trudniejszymi typu Furcifer pardalis, ale tylko pochodzącymi z hodowli !!! Kameleony łapane na wolności, nawet z papierami, to naprawdę krótkotrwała zabawka. Tylko kameleon jemeński jest dość powszechnie rozmnażany i prawie nie uszczupla się naturalnych populacji. Trzymanie prawie wszystkich pozostałych gatunków to brutalne niszczenie przyrody.

Kameleony pospolite nie powinny być w ogóle trzymane w domach. Pochodzą z przemytu i prędzej czy później skazane są na bezpotomną śmierć. Podobnie jak setki tysięcy przedstawicieli tego gatunku, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nielegalnie wyłapano i przewieziono do Europy. To dlatego znalazły się w załączniku A wykazu gatunków podlegających ochronie w Unii Europejskiej.
To bardzo trudny gatunek ! Wymaga m.in. nocnych spadków temperatury (poniżej 18 stopni), a poza tym łagodnej przerwy w aktywności w czasie zimy. To jest trudne do zrobienia w warunkach domowych. Każdy osobnik powinien być w oddzielnym terrarium ! Wzajemnie nie powinny się widzieć. To nie jemeńskie, samiec nie będzie napastował samicy, ale wzajemnie będą się silnie stresować. Nie wiem co to jest lampa z neonami (neony to chyba takie kolorowe świetlówki na sklepach w kształcie liter :). Tu potrzebne jest bardzo silne światło (najlepiej HQI z żarnikiem o temp. barwowej 5-6 tys Kelwinów) lub bezpośrednie słońce. Koniecznie żarówka punktowa. Trzeba przestrzegać warunków klimatycznych panujących w miejscu pochodzenia kameleonów. Terrarium jak dla wszystkich kameleonów z super wentylacją. Wilgotność powietrza u pospolitych dość niska, raczej sucho. Tylko okresowo (po deszczu, w nocy) wyższa. Oczywiście dostęp do zwykłej wody (żadnej źródlanej !!!), pospolite słabo uczą się picia z miseczki (kameleon nie widzi wody nieruchomej) , więc woda musi kapać (niektórym można do miski z wodą wrzucić napowietrzającą kostkę akwarystyczną i lekko pompować powietrze, aby woda się trochę poruszała, bywa, że po kilku dniach kojarzą miseczkę z wodą. Najczęstszą przyczyną śmierci kameleonów w niewoli są konsekwencje odwodnienia. Woda którą spryskuje się terrarium i którą kameleon zlizuje z liści nie wystarcza ! Jeśli jest się bardzo cierpliwym (z kameleonami nic "na siłę" !!!) można nauczyć kameleony pić z zakraplacza (pipetki) kupionej w aptece. Wówczas 1-2 razy w tygodniu poimy kameleona dodatkowo z takiej pipetki, ale nie wszystkie daje się tego nauczyć. O witaminach, wapnie czy odrobaczeniu nie wspominam, bo to oczywiste.

Pomysł przytulania kameleonów to kompletna niedorzeczność !!! To nie zbawki, ale bardzo wrażliwe na stres, delikatne zwierzęta. A każdy stres to osłabienie bariery immunologicznej i choroba. A choroba u kameleona jak już jest widoczna to w 99 % przypadków kończy się śmiercią.

A rada dla zoomera. Przede wszystkim gratuluję kontarktu z samcem kameleona. Jak rozumiem w bezpośredniej rozmowie z nim uzyskałeś informacje, że "dobrze się czuje". Ty też dobrze się czujesz, jak widzę, pomimo, że udało ci się "załatwić" samicę. Jeśli masz choć trochę współczucia dla zwierząt, które trzymasz to zanieś ją do weterynarza, aby ją uśpił. Z krzywicą tak zaawansowaną, że nie może ustać na przednich łapkach i złamaną tylną kończyną zwierzę to musi potwornie cierpieć. To jedyne humanitarne rozwiązanie. Nie miej pretensji do innych, że krytycznie wypowiadają się o metodach hodowli którą proponujesz bo , jak widzisz, efektem tego będzie śmierć samicy.

Powszechnym sposobem zwiększania wilgotności w terrarium jest spryskiwanie ("deszcz"), należy tylko unikać pryskania wodą na samego kameleona. Przy dobrej wentylacji nie ma żadnego zaduchu. Najlepeiej robić to rano i na wieczór bo wówczas w naturze jest największa wilgotność.

ŁŁŁsy
05-11-2013, 13:43
moje zdanie na ten temt jest tekie kupić dobrom książke, pszeczytać kupić to co naj ważniejsze a pózniej, kamki.

sory za błedy

42d3e78f26a4b20d412==