PDA

Zobacz pełną wersję : zbity pysk



Pingwin
14-11-2013, 11:19
mój bazyliszek przestraszyłsie mojego legwana który ma terra naprzeciwko i oszalał zaczał bebnic nosem o przód terra jak dziecioł i teraz ma cały zbity i lekko krwawiacy pysk.juz jak go kupiłem miał lekko zbity ale teraz to wy glada strasznie. co mozna zrobic zeby mu pomuc?moze jest jakas masc?albo cos?

Dominik1
14-11-2013, 11:47
koniecznie musisz mu go odkazić! Kurcze niemoge sobie przypomnieć nawy środka dobrego na takie przypadki ale możesz również użyć fenoloftaleiny-(czy jakoś tak niewiem bo język mi isę plącze) konieczne jest takze przeniesienie zwierzaka w sterylne miejsce tj.terra bez podłoża itd. Niestety ale z różnej literarury wiem że bazyliszki i agamki błotne dość cześto zdychają wskutek wdania sie zakarzenia w podobnych wypadkach.

Pituophis
15-11-2013, 13:25
W hodowli trudno o bazyliszka bez urazów pyska, zwłaszcza w małych terrariach. Jeżeli szczęki są mocno uszkodzone, konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny. W przypadku słabszych urazów dobrze sprawdza się smarowanie Balsamem Szostakowskiego(agamom błotnym pomaga). Niestety w wilgotnym terrarium te urazy trudno się goją.
Fenoloftaleina to wskażnik chemiczny :)

AmazoNKA
19-11-2013, 12:42
Do odkazania ran dobry jest Riwanol i Azulan. Gdy sa problemy z gojeniem mozna smarowac Neomycinum albo Dermazin krem o dzialaniu przeciwbakteryjnym, tylko ze musimy miec recepte na te masci.

Pozdrawiam
[gadzinka]

mongothealien
25-11-2013, 13:10
na gojenie polecam maśc w saszetkach "trybiotyk" - bez recepty, tani (około 2zł) łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces gojenia.
sprawdziłem na sobie - działa ;-)

42d3e78f26a4b20d412==