PDA

Zobacz pełną wersję : Agama kołnierzasta



ŁŁŁsy
17-11-2013, 05:21
mam pytanie na temat tej jaszczurki chce ją kupic ale mam jeszcze pytanie??

1)jaka jest długość życia? (w opisie jest napisne ale nie dokładnie)
2)czy moge ja trzymać z Agamą brodatą?
3)jak wielkie powiną być terr dla jadnego osobnika?
4)czy na świetlanie UVB jest potrzebne przy lampie HQI ?

ROCES
17-11-2013, 05:32
@1) ciezko odpowiedziec skoro nikt tego dokladnie nie zmierzyl przeczytales opis tylko na tej stronie? wpisz w wyszukiwarce i poszukaj ( np. http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Chlamydosaurus_kingii.html )
co do reszty pytan to duzo rzeczy poczytasz na necie. Wg mnie spytaj sie Dr_Robert'a on powinien cos wiedziec na ich temat sprzedawal kiedys je.

Melissa
17-11-2013, 05:35
1) około 8 lat- wszystko zależy od zapewnionych warunków
2) nie
3) terra powinno rosnąć razem z agamami. Minimalne wymiary to 130/100/200cm, ale najlepiej większe...
4) 8% UVB, a w takim wysokim terra to chyba lepiej kupić powersun

dr Robert
17-11-2013, 14:49
1. W opisie jest napisane, że co najmniej 12 lat. Można przypuszczać, że żyją podobnie jak inne agamy podobnych rozmiarów czyli 15-18 lat. Od czasu napisania opisu nie spotkałem się z nowymi publikacjami w których byłyby dane dotyczące maksymalnej długości życia w niewoli.

2. Z agamą brodatą można trzymać te jaszczurki tylko w bardzo dużych terrariach. Trzeba pamiętać, że agama kołnierzasta to zwierzę przede wszystkim nadrzewne, agama brodata naziemne. Jednak agamy kołnierzaste schodzą na ziemię, np. szukając pokarmu. Muszą to być osobniki dobrane pod względem wielkości. W przeciwnym wypadku mogą się wzajemnie pożreć.

3. Wymiary terrarium proponowane według różnych autorów dla pojedynczych osobników lub pary podałem w opisie. Ja swoje z konieczności trzymam w mniejszym niż tam proponowane (110x50x150 cm), ale za rok lub dwa będą w znacznie większym.

4. UVB jest konieczne także przy HQI. HQI ma oprawę ze specjalnego, zbrojonego szkła i nie radzę jej rozmontowywać, bowiem żarnik w HQI rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i zdejmując szkło można sobie łatwo zrobić w domu pożar. Zresztą nie wiem czy HQI emituje UVB. W opisie proponuję wykonanie samemu oprawy HQI według publikacji w "Akwarium". Gdy to pisałem nie było jeszcze dostępnych tańszych oprawek HQI w Polsce (ok. 200 zł - oprawka). Teraz pojawiły się oprawki HQI firmy Brilux, a także dobre włoskie oprawki w podobnej cenie. Warto kupić taką na 150 Watt (jeśli stosuje się słabszy żarnik 70 Watt to trzeba tylko samemu zmniejszyć rozstaw końcówek, natomiast jak się kupi na 70 Watt to już na odwrót nie da się zrobić). Żarnik warto kupić o temperaturze barwowej 5200 Kelwinów (lub troszkę więcej). Niestety żarnik + oprawka w cenie niższej niż 300 zł moze być problematyczne. Za to taki żarnik ma bardzo długą żywotność (o ile jest używany zgodnie z instrukcją). Jest to idealne oświetlenie dla tych agam (i brodatych też), są to bowiem zwierzaki z terenów o bardzo silnym oświetleniu.
Jako źródło UVB stosuję promiennik Osram Ultravitalux 300 W. Kilka razy w tygodniu nawet po pół godziny. Świetlówki mniej się sprawdają bo agamy niekoniecznie siedzą blisko nich.

ROCES
18-11-2013, 01:22
witam mozesz mi wytlumaczyc co to jest ta lampa HQI, pierwszy raz sie z tym spotykam? sadzac z tego co zostalo tu napisane jest to lampa dajaca duzo ciepla i swiatla, oraz posiada swoje niestandartowe zamocowanie?

dr Robert
18-11-2013, 13:22
Lampa metalohalogenkowa (HQI) nie daje jakoś szczególnie dużo ciepła jak na swoją moc, natomiast w porównwniu z innymi typami oświetlenia energia idzie w dużym stopniu na światło. Jest to w tej chwili najlepsze sztuczne oświetlenie o spektrum zbliżonym do światła słonecznego. Często używane do oświetlania dużych powierzchni na zewnątrz budynków. Każdy kto używa żarówek, halogenów itp. po przejściu na HQI zobaczy różnicę. Niebo a ziemia ! Jest to w tej chwili w zachodniej terrarystyce najbardziej polecany typ oświetlenia. Przedtem był HQL, ale jest ono słabsze i mniej wydajne. HQI jest świetne, dopiero po jego zastosowaniu widać jak działa szczególnie na światłolubne zwierzęta. W akwarystyce, a szczególnie akwarystyce morskiej to podstawowy typ oświetlenie. Bardzo polecam. Więcej o tym można znaleźć właśnie na stronach poświęconych akwarystyce morskiej lub wpisując do wyszukiwarek po prostru HQI. Ja używam oprawek Briluxa (www.brilux.pl) - niestety mają małą przestrzeń wewnętrzną i u kolegi z powodu dużego ciepła taka oprawka już wysiadła, u mnie trzyma się ponad rok (odradzam firmę Adikomis z Białegostoku sprzedającą je dość tanio na allegro - przysłali mi oprawkę z dziurą (!), oczywiście reklamacji nie uznają). Mam tez włoskie oprawki kupione w firmie Aqua Light z Gostynina (www.aqva-light.pl). Te kupione w tej firmie oraz inne włoskie (kupowane w hurtowniach) mają dużą komorę, przez co oprawka nie nagrzewa się tak mocno, ale są na pewno trwalsze (solidny metal) i bardzo sobie je chwalę. Jedyna wada to to, że są większe i trudniej je umocować w lub nad terrarium. Ale mam też włoskie w których urzadzenie stabilizacyjno zapłonowe jest oddzielnie, dzięki czemu oprawka nie waży 5 kg, ale ok. 2.
Natomiast żarniki o temp. barwowej 5200 Kelwinów (zawsze próbują mi wcisnąć o większej, ale takie jest najbliższe słońcu) kupuję zawsze sam w hurtowniach, a nie przez internet, bo w czasie transportu boję się, że się uszkodzą.

42d3e78f26a4b20d412==