PDA

Zobacz pełną wersję : bazyliszek basen



paw3l
19-11-2013, 09:46
Jakie wymiary powinnien mieć basen dla bazyliszka. I na jak długo starczy terra dł60 szer 50 wys70.

Pawel777
20-11-2013, 09:30
Witam!A o jakiego Bazyliszka chodzi Ci??Pozdrawiam!

paw3l
20-11-2013, 10:37
O Basiliscus plumifrons

dr Robert
20-11-2013, 11:57
Tak jak napisałem w opisie: duży i łatwy do czyszczenia. Widziałem terraria, gdzie był głównie basen z niewielką wyspą na składanie jaj (de facto były to akwaterraria) jak i terrarium, gdzie był to tylko plastikowy pojemnik z wodą, w którym bazyliszek mógł się ledwie zanurzyć. Generalnie bazyliszki te występują w pobliżu wody, więc basen powinnien być spory, ale na tyle niewielki, aby łatwo i szybko można było wymienić wodę, gdyż bazyliszki często wypróżniają się w wodzie.

Przy urządzaniu terrarium warto uwzględnić to, co pisałem w rozdziale o wilgotności. Basen o dużej powierzchni zwiększa poprzez parowanie wilgotność powietrza, a to bardzo silnie stymuluje bazyliszki do rozmnażania. Jeśli mamy małe bazyliszki warto miec spory basen, lubią się kąpać i lubią dużą wilgotność powietrza. Jeśli jednak osiągną 7-8 miesięcy warto zmniejszyć wilgotność i zostawić mały basenik, taki, aby mogły się wykąpać i napić (warto też prawie zaprzestać spryskiwania terrarium). Jest to okres dojrzewania i chodzi o to aby mniejsza wilgotność nie stymulowała je do zbyt wczesnego rozrodu (skutki są w opisie gatunku). Potem, gdy samice osiągną ponad rok, a najlepiej ok 15 miesięcy można zwiększyć basen i spryskiwanie co spowoduje gody. Później za pomocą zwiększania powierzchni wody można stymulować rozród i okresy spoczynku (do przeczytania w opisie).

42d3e78f26a4b20d412==