PDA

Zobacz pełną wersję : Trapelus Savignyi



BooYaKa
27-11-2013, 05:58
Hoduje z Was ktoś tą agamkę?Bo ja kupuje niedługo,ale nie mam jeszcze wielu informacji.Jakby co to piszcie tu i dzielcie sie ze mną doświadczeniami :)

tokaga
27-11-2013, 07:52
podobne wymagania jak Trapelus mutabilis

Pituophis
27-11-2013, 11:10
A ja odradzam i to bardzo- z odłowu, wrażliwa, zwykle pada po kilku-kilkunastu miesiącach. Jak już, to harem w dużym terrarium, ale to i tak loteria- nie polecam. Proponuję zamiast niej kupić inną jaszczurkę(nie z podrodziny Agaminae).

BooYaKa
27-11-2013, 13:58
Jednak kupie ją i zobaczymy jak to będzie.

dr Robert
27-11-2013, 14:28
Jak przeżyje rok to będzie sukces, stawiam na pół roku.

BooYaKa
27-11-2013, 23:14
O proszę proszę - coraz bardziej mnie zniechęcacie ;/ a taka ładna agamka ;/

dr Robert
28-11-2013, 02:08
To nie zniechęcanie, to po prostu wiedza :). Wszystkie chyba Agaminae są takie, jak to już napisał Wściekły Systematyk. Chyba wszystkie są zarobaczone. Żyją kilka tygodni, czasem miesięcy, potem tracą barwy, chudną, przestają jeść i gasną, gasną... Pewnie gdyby dać im w lecie wielki wybieg ze słońcem, dodatkowo podgrzewany lub połączony z olbrzymim ciepłym i bardzo jasnym terrarium; takie półnaturalne warunki to by się lepiej trzymały (tak są trzymane jakaś Agaminae, ale nie pamiętam gatunku, w zoo w Pradze - super warunki). Ale z zwykłym terra niestety...

BooYaKa
28-11-2013, 11:15
Zależy jeszcze co kryje się pod nazwą "zwykłe" terrarium?
Kupie tę agamę i zobaczę co sie da zrobić.Postaram sie zapewnić jej jak najlepsze warunki.U mnie pojęcie "zwykłe terrarium" dla tej agamy to :
30-33*C
Żarówka + Świetlówka UVB 8.0
Pokarm z witaminkami ;)
No a w lecie to dla mnie żaden problem zrobić jej kawałek miejsca na ogrodzie ;)
Przy okazji przyda sie też dla innych zwierzaków ;)

dr Robert
28-11-2013, 12:03
W Pradze to jest jakieś 6x4 metry wybiegu, a jak zwierzakom za chłodne to wchodzą do terra o podobnych wymiarach. Siedzą tam z innymi gatunkami gadów(fragment biotopu chyba Afryki Wschodniej).

Pituophis
28-11-2013, 13:11
A ja naprawdę zniechęcam- po co patrzeć, jak jaszczurka miota się, płoszy i próbuje uciec przy manipulacjach w terrarium, czy traci kolory i słabnie. Poza tym pomyśl, ile stresu wycierpiała podczas odłowu, transportowana w dalekich od odpowiednich warunkach. Nie wiem, po co się upierać- jest tyle innych gatunków jaszczurek z powodzeniem mnożonych w niewoli, że nie ma powodu, aby napędzać dalsze odławianie i dręczenie tych biednych agamek. Jeżeli przestaniemy je kupować, to zatrzymamy ich import. Patrzenie na umierającą na raty jaszczurkę naprawdę nie jest przyjemne... a u Agaminae zdarza się to nawet w idealnych warunkach, choćby z powodu ogromnej wrażliwości na stres tych jaszczurek. Chyba, że spróbujesz przerobić pokój na terrarium pustynne dla samca i kilkunastu samic trapelusów ;)

42d3e78f26a4b20d412==