PDA

Zobacz pełną wersję : Surowe żółtko dla jaszczurek? Hęęę?!



Double
01-12-2013, 03:22
Pewien hodowca nie z tego forum napisał, że podaje swoim swoim scynkom berberyjskim surowe żółtko do zlizywania oraz surowe kurze mięso, i że one podobno bardzo to lubią. Bardzo mnie zdumiała ta dieta... Czy ten nie powinno się bać o salmonellę albo rostroje żołądkowe u gada??? Co o tym sądzicie??? Czy to jest dla nich dobre?

darkyoda
01-12-2013, 04:04
Jajko zawsze mozna wypazyc wrzaca woda...

Pituophis
01-12-2013, 05:04
Wiele scynków "śmieciożernych"(np. niektóre mabuje) uzupełnia dietę jajami ptaków i gadów, gdy je napotka, jak również i padliną w przypadku większych gatunków. W niewoli podawanie jaj kurzych rzeczywiście może doprowadzić do zakażenia salmonellą, bezpieczniejsze są przepiórcze. Należy pamiętać o niezbyt dobrym stosunku Ca:P jaja bez skorupki, jak i fatalnym skrobanego mięsa. Żółtko można czasem dać(np.1-2 razy w miesiącu), ale zamiast skrobanego kurczaka wartościowsze są mysie noworodki.

minok
01-12-2013, 12:09
Hmm mój scynk je tylko to co jest robakiem nic innego nie lubi:P

Dragonsong
01-12-2013, 16:38
Ja osobiście podaję ameivom żółtko raz na 2 tygodnie poniewaz na wolności jest to ich przysmak i zaobserwowano, iż często się tym żywią. Widac zresztą że uwielbiają jaja (na moje nieszczęście - jeszcze nie udało mi się uratowac jaj ameivy przed zjedzeniem ich przej jej partnera). Co do surowego mięsa - moje gady dostają bardzo żadko po niewielkim kawałku surowego miesa w ramach urozmaicenia - dieta naszych podopiecznych powinna być naprawdę jak najbardziej urozmaicona (oczywiscie nie składnikami całkiem nienaturalnymi np serem czy kiełbasą). Jeśli chodzi i czeste podawanie mięsa jestem przeciwna - gad się otłuści i w przypadku jakichkolwiek problemów z układem pokarmowym (np zaparcia lub rzadkie oddawanie odchodów) może namnożyć mu się w ukł pokarmowym sporo nie korzystnych bakterii i moze nastąpic proces gnicia. Dlatego z mięskiem ostrożnie - nie za wiele i nie za czesto. Co do jaj (tzn żółtka) nie wiecej niz 2 w miesiącu w przypadku gadów które zwykle często wybierają jaja na wolnosci.

42d3e78f26a4b20d412==