PDA

Zobacz pełną wersję : Waranek.



Smash 86
05-12-2013, 06:13
Mam takie pytanko. Mój waran stepowy 40cm wsuwa mi z reki surowe mieso i czy jesli bym kombinowal tzn kawalek wątroby serca i miesa plus witaminy oczywiscie ,czy móglbym zrezygnowac z mysz (oczywiscie nie calokowicie). co jakis czas bym podal mu myszke. wiec ??

Smash 86
05-12-2013, 07:18
DZIEKI JUZ WIEM ALE JESLI KTOS CHCE TO NIECH PISZE A MOZE DOWIEM SIE CZEGOS NOWEGO?

Pituophis
05-12-2013, 13:15
NIE. Warany mają jeść całe zwierzęta(nie tylko myszy, także dużo owadów). Mięso nie zawiera niezbędnych substancji balastowych(futro, pióra), pewnych witamin taki pokarm zawiera za dużo(wątroba np. wit. A), innych za mało, nie wspominając już o fatalnym stosunku wapnia do fosforu. Nigdy nie zbilansuje się diety odpowiednio, jeżeli będzie złożona z takich śmieci, nawet dodając witaminy i wapń. W naturze warany nie jedzą czystego ciętego mięsa, jak już to wyszarpują je razem z futrem, wnętrznościami, kośćmi, a i tak większość diety złożona jest z drobnych, połykanych w całości zwierząt. Prawidłowa dieta warana nie wymaga prawie dodawania suplementów, zaś takie eksperymenty kończą się zwykle krzywiczym niedorostkiem warana z otłuszczoną wątrobą, który żyje 3-4 lata. Kilka już takich widziałem i zdecydowanie odradzam taką dietę. Ewentualnie można mięso czy starszym np. szyjki z kurcząt, albo skrzydełka dawać jako rzadkie uzupełnienie(co kilka tygodni odrobinę), ale nie jest to konieczne.
Jak często karmisz swojego warana? -pytam, bo one zjadają wszystko i w każdej ilości, i bywają często przekarmiane.

42d3e78f26a4b20d412==