PDA

Zobacz pełną wersję : Coleonyx mitratus



Werty
07-12-2013, 04:43
Hej.
Mam pytanko do kogoś kto wie albo hoduje coleonyxa mitratusa czy do niego trzeba świetlówke UVB przecierz on jest aktywny nocą ale wyczytałem gdzieś w poście o jakiejś chorobie tego gekona i nie pamiętam kto odpowiedział że coś mu sie stało bo nie ma świetlówki UVB co wy nato?? Zgóry dzięki za odpowiedzi!!!
ps. chcem sobie kupić tego gekonka:):):)
pozdro!!!

Quetzalcoatl
07-12-2013, 11:43
Witam
Od jakiegoś miesiąca mam ten gatunek gekona. Narazie są to maleństwa, wykluły się jesienią. Jednakże mam u siebie Goniurosaurus luii, który mimo że pochodzi ze Starego Świata zajmuje w miare podobne środowiska. W swojej hodowli nie stosuję ani do pierwszego ani do drugiego gatunku świetlówek z UVB i nie mam kłopotów zdrowotnych. Pamiętać należy jednak o dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diecie (używam do świerszczy preparatów z wiatminami i minerałami). Jeśli osobniki są zróżnicowane wielkościowo, dobrze jest je trzymać osobno, zwłaszcza jeśli są młode by mieć pewność czy każdy osobnik je.
Jeśli będziesz potrzebował jeszcze jakiś informacji czy spostrzeżeń proszę o kontakt na mój mail montezuma@op.pl
Pozdrawiam

Pituophis
07-12-2013, 14:27
Mała uwaga- ani Coleonyx sp. ani Goniurosaurus nie są gekonami. Zaliczane są do Eublepharidae(eublefarów).

Quetzalcoatl
08-12-2013, 12:41
Pozdrawiam
Zależy to oczywiście od spojrzenia na sysytematykę. Oczywiście oba rodzaje, to jest Coleonyx sp i Goniurosaurus sp wraz z rodzajami Eublepharis sp, Hemitheconyx sp, Holodactylus sp należą w zależności od ujęcia systematycznego do podrodziny Eublepharine w rodzinie Gekkonidae (Seufer, 1998) lub do rodziny Eublepharidae (Rosler, 1995)
I teraz mamy problem, który od dawna trawi wielu miłośników zwierząt - terrarystów i akwarystów. Jak prawidłowo nazywać naszych podopiecznych w zgodzie z ciągle zmieniającą się systematyką. Czy do podrodziny Eublepharine i/lub rodziny Eublepharidae możemy używać nazwy gekony? Przecież nazwa zwyczajowa polska dla Eublepharis macularius brzmi gekon lamparci. Jak więc nazywać te zwierzęta. Nie wiem czy jest sens spolszczać nazwę Eublepharidae/-rine do formy eublefarów. Widziałem raz w książce nazwę gekony powiekowe-myslę iż jest ona bardziej odpowiednia. Myślę że jednak nazwa "gekony" do podrodziny/rodziny powinna pozostać - można powiedziec że jest ona tradycyjna. Już Oppel 1811 używał nazwy Geckoides, natomiast nazwa rodziny Eublepharidae zostala uzyta przez Boulengera w 1883 roku. Natomiast do gatunków i tak stosuje się nazwy łacińskie-dzięki temu zawsze wiadomo o jaki gatunek chodzi (oczywiście pojedyncze mają nazwy polskie).
Mam propozycje-można próbowac stworzyc coś na kształt listy krytycznej nazw gatunkowych zwierząt terraryjnych. Czekam na propozycje, najlepiej na adres mailowy. (dawniej istniała komisja nomenklaturalna współpracująca z PAN ds nazw gatunkowych ryb akwariowych przy PZA).
Jako ciekawostka - nazwa Eublepharis była stosowana dla jednego rodzaju motyli-obecnie Leuthneria
Pozdrawiam i czekam na propozycje

Werty
08-12-2013, 13:54
Quetzalcoatl widze że znasz sie na rzeczy mam jeszcze jedno pytanie jakimi witaminami posypujesz świerszcze itp. z góry dzięki zxa odp!!!!

Quetzalcoatl
08-12-2013, 15:03
Obecnie stosuję preparat witaminowy firmy Sera (firma niemiecka) dla gadów mięsożernych - jak dobrze pamiętam czerwone napisy są na żółtym tle. W sezonie wegetacyjnym przynajmniej raz w tygodniu podaję moim gadom odłowiny z działki tzw plankton łąkowy oraz małe dżdżownice, stonogi, pajęczaki i inne. Dla anolisów i rzekotek dodatkowo hoduję na pożywce z witaminami tzw. białego robaka (można nabyć w wędkarskim) - muchy które przeobrażą się z poczwarek skarmiam w terrarium.
Pozdrawiam

Werty
10-12-2013, 11:49
Quetzalcoatl wielkie dzięki bardzo mi pomogłeś oby takich więcej osób na forum!!!pozdro!!

Quetzalcoatl
11-12-2013, 00:47
Nie ma sprawy.
Pozdrawiam!

42d3e78f26a4b20d412==