PDA

Zobacz pełną wersję : RODZEŃSTWO



KRYZYS
25-12-2013, 05:30
witam mam pytanko: co sie stanie jak rozmnoze agamki po tych samych rodzicach???

POZDRAWIAM

M.I.R.A.S.
25-12-2013, 05:32
Wtedy bedzie chów wsobny i chyba mają większe szanse na wady genetyczne.

KRYZYS
25-12-2013, 07:25
no bo gadałem z jednym typem i zaczal mi tlumaczyc i wyszlo z tygo ze MOZNA!!
ale sam nie wiem...........

Pituophis
25-12-2013, 07:39
Teoretycznie można i czasami robi się tak, ńp. dla utrzymania jakiejś mutacji barwnej, czy w wypadku rzadkich gatunków. Jeżeli rodzice są daleko spokrewnieni, to w zasadzie też można taką krzyżówkę przeprowadzić bez większego ryzyka. W wypadku agamy brodatej nie ma sensu tak robić, bo to gatunek popularny i dokupienie partnera z innej hodowli nie stanowi problemu. W wypadku dłuższego prowadzenia takiej linii wsobnej otrzymujemy w kolejnych pokoleniach potomstwo słabsze, mniej żywotne, karlejące. Po prostu spotykają się allele odpowiedzialne za niekorzystne cechy. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia cechy letalnej, czy mocno wpływającej na przeżywalność( z tego samego powodu). W ten sposób zmarnowano np. niektóre linie kameleonów jemeńskich, czy żmije sykliwe, bo krzyżowano cały czas osobniki bardzo blisko spokrewnione. Lepiej uniklać chowu wsobnego, nie wiem tylko, czy nie okaże się, że wszystkie Pogona vitticeps w Europie są blisko spokrewnione, bo pochodzą od paru osobników, które ktoś kiedyś tam przywiózł i rozmnożył.

Dragonsong
26-12-2013, 08:06
na szczęscie nie są blisko spokrewnione. Brodacze są bardzo popularnymi gadami na cąłym świecie i całe szczeście - jest ich dużo co zmniejsza prawdopodobieństwo krzyżowania osobnikow blisko spokrewnionych. Niestety w Polsce da sie zauważyc to że bardzo dużo brodaczy jest do siebie niesamowicie podobnych - powinniśmy wybierac jak najbardziej różne - wtedy mamy wieksza pewność ze nie są spokrewnione.

Co do samego chowu wsobnego to w tym przypadku jest baaardzo niewskazany - każde takie rozmnożenie osłabia ten gatunek.

42d3e78f26a4b20d412==