PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z waranem (drgawki, brak apetytu)



Alerik
28-12-2013, 08:37
Mam 40. cm warana stepowego. Dzisiaj dostał on silnych drgawek Drży mu całe ciało. Był dogrzewany żarówką "Sun glo", ponadto stoi przy oknie (wychodzącym na południe). Otrzymywał głównie świerszcze i surowe mięso posypane vibovit juniorem. Gdy go wziąłem na rękę, zaczął otwierać pysk jakby się dusił i dziwnie kaszlnął (?).
Po tym drżenie stało się lżejsze. Próbowałem podać mu witaminy (na piersi z kurczaka) - nie miał apetytu, nawet się nie zaintereował. Stał się płochy, chowa się pod korą. Ktoś się orientuje, co to może być?

Pituophis
28-12-2013, 10:06
Tężyczka! Ostry brak wapnia!!! Brak UVB( sun-glo nie wydziela UVB) i tragiczna dieta! Waranów nie wolno karmić ciętym mięsem!!! Mają jeść myszy. Świerszcze także prawie nie zawierają wapnia. Waran musi szybko dostać zastrzyk z jonów wapnia i być może także wit. B1. Gdy odzyska apetyt,rzeba zmienić dietę(całe gryzonie+owady, żadnego siekanego mięsa) i zamontować świetlówkę UV.
Szybko do weterynarza. Miejmy nadzieję, że nie jest dodatkowo otłuszczony.

JoShi
01-01-2014, 02:11
No jesli sa juz drgawki, to nie wiem, czy da sie go odratowac. To bardzo zaawansowane stadium MBD (silny niedobor wapna).
Trzeba uwazac, zeby nie zaczelu mi pekac kosci nog.

42d3e78f26a4b20d412==